زخم کسری با یک چسب خوب نمی شود!

 


زخم کسری با یک چسب خوب نمی شود!

به اعتقاد کارشناسان اقتصادی جبران کسری بودجه نیاز به عملیات هماهنگ و پیوسته اقتصادی در حوزه های مختلف دارد تا بتواند ضرایب کسری را کاهش دهد.

کسری بودجه کشور در سال جاری به 370 هزار میلیارد تومان رسیده است و با توجه به شرایط سیاسی ایران و موانعی که برای فروش نفت به عنوان مهمترین منبع درآمدی دولت، وجود دارد جبران کسری بودجه باید از راه های جایگزین صورت بگیرد.

وعده های وزیر اقتصاد قابل تامل است!

عباس عبدی، اقتصاددان، درباره راه های جبران کسری بودجه به سامانه میدون گفت: همه مواردی که وزیر اقتصاد دولت سیزدهم درباره راه های جبران کسری بودجه که شامل افزایش مالیات استانی، مولدسازی دارایی‌های دولت و همچنین استفاده از ظرفیت های نظام بانکی در صدور اوراق قرضه و اسلامی و... اعلام کرده قابل تأمل است چراکه می‌تواند در جبران بخشی از کسری بودجه موثر باشد؛ اما با توجه به اینکه دولت گذشته خود تحریمی ایجاد کرده بود و عملا تمایلی برای برقراری ارتباط تجاری با کشورهایی که سالیان سال با ما ارتباط داشتند، نداشت؛ آنها را در موضع منفی نسبت به اقتصاد ایران قرار داد که تمایل برای همکاری با ما نداشته باشند.

وی تصریح کرد: یکی از ملموس ترین مباحث، موضوع واردات واکسن بود. یعنی در دولت گذشته این کشورها حتی حاضر نبودند که واکسن به ایران بدهند و دولت هم این موضوع را به تحریم و اف ای تی اف ربط می داد درحالیکه با تغییر دولت، کشورهایی که به ما واکسن می دانند مثل چین، روسیه و هند رغبت نشان داده و راه را برای ورود به ایران باز کردند. در ارتباط با مباحث تجاری هم کمابیش همین موضوع بود یعنی بیشتر ناملایمات از طرف دولت گذشته بوده و آنها نمی‌خواستند این ارتباطات بیشتر شود وگرنه کشورهایی که با ما سال ها روابط تجاری داشتن تمایل خود را برای توسعه و گسترش روابط تجاری اعلام کرده بودند. قطعا کشورهای دیگر هم دنبال منافع ملی خودشان هستند و خیلی دلسوزانه برای ما کاری نخواهند کرد ولی غفلتی که در هشت سال گذشته انجام شده را جبران کنیم به نظر می‌رسد مقداری دست ما برای جبران کسری ها باز می شود.

بازهم بخوانید: شانگ‌های، راه برون رفت از بن بست اقتصادی

عبدی اضافه کرد: به عنوان مثال عضو شدن ایران در پیمان شانگهای؛ اگر در دولت گذشته پیگیری بیشتری می‌شد این موضوع زودتر به نتیجه می رسید منتها چون می خواستند همه مشکلات از کانال اقتصاد اروپا با آمریکا و ارتباط با آنها و برجام حل کنند عملا این بخش را معطل گذاشتند. یکی از امکاناتی که احتمال دارد زودتر فعال شود فروش نفت است چون بالاخره چین از کشورهایی است که برای توسعه اقتصادی به شدت نیازمند تامین انرژی و به دنبال تنوع بخشی به این منابع است و فقط هم به ما نگاه نمی کند. یعنی چین با عربستان، امارات، کشورهای آفریقایی و آمریکای لاتین و هرجا که نفت داشته باشد قراردهای متنوعی می بندد. اگر قراردادهایی که گفته شد در پیمان ۲۵ ساله ایران و چین انجام شود و میزان فروش نفت ما افزایش یابد بخشی از نیازهای کشور به منابع ارزی تامین خواهد شد.

این اقتصاددان افزود: با تامین این منابع تقاضای ارز در بازار آزاد کاهش خواهد یافت که این امر به کاهش قیمت دلار منجر می شود. از طرفی کاهش نرخ ارز سبب کاهش تدریجی نرخ تورم خواهد شد و به همان نسبت نیاز دولت و کسری بودجه کاهش پیدا می کند. در واقع تمام اقداماتی که برای جبران کسری بودجه انجام می‌شوند یا در برنامه انجام قرار دارند، به صورت پیوسته و زنجیروار به هم متصل هستند.

وی اضافه کرد: برخی می‌گویند که باید منابع ارزی را به ریال تبدیل تا پایه پولی را افزایش دهیم، اما حتی اگر این اتفاق نیفتاد و بخشی از نیازهای ارزی کشور پاسخ داده شود تا قیمت دلار و ارز در بازار کاهش پیدا کند و بتواند تقاضا را کاهش دهد، کسری بودجه به همین تناسب به صورت غیرمستقیم کاهش پیدا خواهد کرد.

نتیجه کسری بودجه

کسری بودجه مهمترین مشکل اقتصادی در کشور به شمار می رود که سال ها است در بودجه کشور دیده می شود؛ این کسری به دست اندازی دولت به جیب مردم از طریق افزایش نرخ تورم عمدی جبران می شود که نتایج آن همان چیزی است که امروز می بینیم. نتیجه سال ها کسری بودجه رشد تورم افسارگسیخته و درحال رشد که هزینه زندگی را برای همه مردم افزایش داده است.

 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید