تالار شیشه ای در چرخه تغییر فصل

 


تالار شیشه ای در چرخه تغییر فصل

عوامل مختلفی در وضعیت بازار سرمایه تاثیر دارند که از مهمترین شاخص ها نوسانات نرخ ارز، دامنه نرخ بهره و وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور است.

بازار سرمایه در هفته های اخیر با افت و خیز همراه بوده و به طور میانگین ریزش شاخص بین 10 تا 20 هزار واحد نوسان داشته است. ریزشی که باعث نگرانی بسیاری از سهامداران به ویژه سهامداران خرد شده است که سابقه تلخی درباره ریزش شاخص را تجربه کرده اند.

بازار فعلا در همین فضا خواهد ماند...

همایون دارابی، کارشناس بازار سرمایه، به سامانه میدون درباره وضعیت بازار سرمایه گفت: چند مساله از ابتدای هفته در بازار سرمایه تاثیرگذار بوده است که از آن جمله می توان به افزایش نرخ بهره اشاره کرد که بانک مرکزی در اطلاعیه ای اعلام کرد که نیازی به افزایش نرخ بهره نیست. ضمن اینکه در کنار این بازارهای جهانی به ویژه در مورد سنگ آهن دچار تب و تاب هستند در بازار ما نیز اثرگذاری داشته است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: به نظر من بازار فعلا در همین فضا خواهد ماند و سعی خواهد کرد خودش را به شاخص یک میلیون و ششصد هزار واحد برساند ولی در این مساله اولا گزارش های شش ماهه بسیار مهم است و باید منتظر باشیم تا ببینیم گزارش های شش ماهه شرکت های حاضر در بازار سرمایه چه چیزی را به سهامداران نشان می دهد و دوم اینکه وضعیت بازارهای جدید جهانی در چه شرایطی قرار می گیرد که این هم برای تعیین روند حرکتی بازار سرمایه ما مهم است.

وی در پاسخ به این سوال که ریزش های هفته های اخیر آیا به دلیل ریزش در بازارهای دیگر است یا دلایل دیگری دارد؛ توضیح داد: بخشی از این ریزش دلیل تاریخی دارد که همان رسیدن انتهای فصل تابستان است و دیگری هم رسیدن به مرز یک میلیون و ششصد هزار واحد بود که معامله گران کوتاه مدت را فعال کرد و دیگری هم نوسانات بازارهای جهانی و دیگری هم نگرانی از نوسان نرخ بهره که حالا کم کم در روزهای آینده می توان با مشخص شدن وضعیت شرکت ها شاهد تثبیت وضعیت بازار بود.

چراغ سبز بازار سرمایه چه زمانی روشن می شود؟

بازار سرمایه مهمترین بازار تامین مالی است که این روزها ریزش های 10 هزار واحدی و بیشتر را تجربه کرده و این اتفاق با دلسردی بسیاری از سهامداران منجر شده است؛ اما از آنجایی که بازار سرمایه در چرخه احیا قرار می گیرد می توان این امید را داشت که در چند روز آینده شاخص به رشد برگردد و نماد سبز شود.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید