امضاهای طلایی مانع رشد کسب و کارها

 


امضاهای طلایی مانع رشد کسب و کارها

کسب و کارها در ایران با مشکلات زیادی مواجه هستند، مشکلاتی که به دلیل طولانی شدن و ادامه دار بودن باعث کاهش تمایل آنها برای ادامه فعالیت اقتصادی می شود.

برای راه اندازی کسب و کاری در کشور مشکل ها و مسائل عدیده ای وجود دارد که کند شدن سرعت راه اندازی کسب و کارها باعث افزایش هزینه می شود و همین موضوع امتیازهای منفی ایران را در راستای ایجاد و راه اندازی کسب و کار در جهان افزایش می دهد.

موازی کاری را باید از میان برداشت!

احمد جانجان، کارشناس اقتصادی، در این باره به سامانه میدون گفت: فرآیند اخذ مجوز برای کسب و کارها خسته کننده، طولانی، بی ضابطه و دارای امضای طلایی است. نمونه های زیادی در این باره وجود دارد، به عنوان مثال مالک کارخانه رانی در اوایل دهه 80 وقتی قصد داشت در ایران کارخانه احداث کند ماه ها درگیر دریافت مجوز بود. او در مصاحبه ای گفته بود که در کمتر از 10 روز در امارات مجوز فعالیت گرفته و کارخانه اش را تاسیس کرده بود یا مالک کارخانه جی ال ایکس که قرار بود در ایران موبایل تولید کند در جایی گفته بود برای ایجاد کارخانه بلندگو در ایران ماه ها دوندگی کرد درحالیکه در چین به او کمتر از پنج روز مجوز و کمتر از یک ماه، فضایی برای راه اندازی کارخانه دادند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر مجلس به دنبال تسهیل صدور مجوزها است و این کار با توجه به وضعیت وخیمی که در این حوزه وجود دارد، قابل تقدیر است، تصریح کرد: متاسفانه بی ضابطه بودن یکی از مهمترین معضلات جدی در رابطه با راه اندازی کسب و کارها به شمار می رود که آسیب های زیادی را به این بخش وارد کرده و حتی در مواقع زیادی باعث شده تا صاحبان این کسب و کارها یا از راه اندازی کسب و کارشان منصرف شوند یا آن را به کشور دیگری منتقل کنند که نمونه های زیادی هم در این باره دیده ایم.

جانجان اضافه کرد: صحبت هایی از سوی مسئولان برای تلطیف و بهبودی فضای کسب و کار در ایران صورت می گیرد، اما واقعا نیاز است که از این مرحله عبور کرده و وارد مرحله اجرایی شویم. به عنوان مثال وقتی قرار است صدور مجوزها تسهیل شود این اقدام باید در کمترین زمان صورت بگیرد نه اینکه خود این اقدام هم مشمول زمان بشود!

بازهم بخوانید: کسب و کار در گیرودار چه قوانین بی ثباتی شده است؟

این کارشناس اقتصادی افزود: فضای کسب و کار درگیر موازی کاری ها و امضاهای طلایی است و همین هم موجب می شود عده ای به دنبال دور زدن قوانین باشند و به سمت استفاده از همین امضاهای طلایی بروند که البته این کار هزینه های خاص خود را دارد که بعضا به سهمی از کسب و کار برای دارنده امضای طلایی ختم می شود!

وی اضافه کرد: باید فرایندهای موازی از بین برود و زمانیکه این اتفاق رخ بدهد می توان انتظار داشت که افراد حاضر در این فرایند از انجام تخلف دست برمی دارند چون سیستم سالم اجازه بروز تخلف را نخواهد داد.

اما و اگرهای بهبود شاخص اقتصادی

تسهیل فضا و شرایط راه اندازی کسب و کارها آن هم در اقتصاد ایران که با مشکلات زیادی دست به گریبان است می تواند به بهبود فضای اشتغال، رشد تولید ناخالص ملی، بهبود معیشت و درآمدهای سرانه مردم و حتی تولید کیفی به هدف صادرات کمک کند. به همین منظور است که باید موانع راه اندازی کسب و کارها برطرف شود تا بتوانیم با توسعه بخش مولد به بهبود شاخص های اقتصادی امیدوار باشیم.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید