چگونگی جذب سرمایه میلیارد دلاری ایرانیان خارج نشین

 


چگونگی جذب سرمایه میلیارد دلاری ایرانیان خارج نشین

براساس آمار دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشورِ وزارت خارجه‌، بیش از 4 میلیون ایرانی در خارج از کشور زندگی می کنند که اگر سرمایه این افراد جذب شود می تواند اثرگذاری مثبتی در اقتصاد ایران داشته باشد.

یکی از اتفاقاتی که می تواند به توسعه اقتصاد کشور کمک کند، افزایش سرمایه گذاران خارجی در کشور است، در شرایطی که درآمدهای ارزی دولت به دلیل تحریم های سنگین آمریکا در حوزه نفتی به شدت کاهش یافته و بودجه سال جاری را با کسری 370 هزار میلیارد تومانی مواجه کرده است.

ایران به ثبات اقتصادی نیاز دارد!

مهدی پازوکی، اقتصاددان، در این باره به سامانه میدون گفت: در حال حاضر که سران قوای مجریه، مقننه و قضاییه در یک راستا قرار دارند، باید سعی کنند که برای سرمایه گذاران خارجی به ویژه ایرانیان خارج از کشور، این اطمینان را حاصل کنند که اگر بخواهند در ایران سرمایه گذاری کنند اصل سرمایه آنها تضمین می شود.

وی ادامه داد: براساس برآوردهای کارشناسی، ایرانیان خارج از کشور بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد دلار سرمایه در خارج از کشور دارند که اگر حداقل آن را در نظر بگیریم و تنها ۱۰ درصد آن، معادل ۴۰ میلیارد دلار، را جذب کنیم کمک زیادی به اقتصاد ایران خواهد کرد.

بازهم بخوانید: بازارهای سرمایه ای مورد توجه قرار گرفته است؟

پازوکی ادامه داد: این اتفاق می‌تواند به ثبات اقتصادی ایران و همچنین جذب سرمایه‌گذاری خارجی در ایران کمک بسیار زیادی کند و به دنبال آن افزایش تولید، افزایش نرخ رشد اقتصادی و درآمد سرانه و همچنین افزایش رفاه اجتماعی را خواهیم داشت و این به نفع کشور خواهد بود. امروز دولت نمی‌تواند بگوید که نگذاشتند کار کنیم چون همانطور که گفتم همه دستگاه های اجرایی و سران قوا در یک راستا قرار دارند.

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه دولت نباید به مخالفت‌ها گوش بدهد، اظهار داشت: یکسری از عناصر تندرو هستند که قصد دارند جهان را از اقتصاد و نقش ایران بترسانند. اینها کسانی هستند که به نظر من در زمین دشمن بازی می کنند. امروز ایران به ثبات اقتصادی نیاز دارد و این ثبات زمانی اتفاق می افتد که با دنیا تعامل داشته باشیم. بحث این نیست که ایران در خدمت دنیا باشد موضوع ما این است که باید تامین منافع ملی کشور در اولویت دولت قرار بگیرد؛ در واقع باید این را بپذیریم که تعامل با جامعه جهانی می‌تواند به نفع کشور باشد.

وی با اشاره به اینکه تمام مشکلات ما با پیوستن به اف ای تی اف حل نمی شود، اما یکی از نیازهای ما در حوزه توسعه تجارت جهانی است اضافه کرد: وقتی قرار باشد که با جهان تعامل داشته باشیم و با اقتصاد جهان کار و منافع کشور را تامین کنیم؛ بهتر است به این معاهده و سایر معاهدات بین المللی که مورد نیاز تعاملات و مراودات اقتصادی و تجاری است و می تواند به نفع کشور باشد بپیوندیم.

پازوکی گفت: مشکل اساسی، مدیریت اقتصادی کشور است و در حال حاضر که مدیریت اقتصادی دست کسانی است که با هم هماهنگ هستند و دیگر نمی‌توانند در این حوزه بهانه گیری کنند، زمان عمل کردن به وعده ها رسیده تا ایران بتواند به یک جایگاه مناسب در حوزه اقتصادی و سیاسی دست یابد.

بازهم بخوانید: پیمان شانگ های فرصت بالقوه برای ایران

ثبات و امنیت عامل جذب سرمایه ها

اقتصاد هر کشور نیاز به ثبات و امنیت دارد و در صورت نبودن این دو مورد نمی توان سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری جذب کرد. این اتفاقی عادی در مرادوات تجاری و اقتصادی جهان است و ایران هم باید از این معادله پیروی کند تا شاید بتواند سرمایه ایرانیان خارج نشین را جذب کند. به هر حال اقتصاد ایران با بحران های شدیدی احاطه شده و تنها با مدیریت علمی اقتصادی قابل حل است.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید