نظارت بر توزیع کالا سخت ولی امکانپذیر

 


نظارت بر توزیع کالا سخت ولی امکانپذیر

بخشی از کالاهای تولیدی که برای عرضه آماده می شوند به نوعی خارج از شبکه توزیع سر در می آورند که این اتفاق به رشد دلالی، کمبود کالا و در نهایت رشد قیمت منجر می شود.

یکی از مشکلاتی که در سیستم توزیع کالا وجود دارد انحراف از مسیر است. بخشی از قصور این اتفاق برگردن سازمان و نهادهای مسئول در این حوزه نظیر مجموعه دولت است که کار نظارت بر سیستم توزیع برای مدیریت بازار را فراموش کرده و با اقدامات غیرکارشناسی به این موضوع دامن می زنند.

دولت باید از مبدا تا توزیع کالا را پیگیری کند!

آلبرت بغزیان، استاد اقتصاد دانشگاه تهران و کارشناس اقتصادی، با تاکید بر اینکه مدیریت اقتصادی نیازمند مدیران متخصص با آگاهی و دانش است، به سامانه میدون گفت: ما در بخش های مختلف اقتصادی شاهد بروز آسیب هایی هستیم که بیشتر اوقات به دلیل نبود آگاهی کافی و اقدامات دیرهنگام رخ می دهد. نهادها و سازمان‌های مسئول خودشان باید وارد موضوعات مربوط به حوزه کاری شان شوند و برای حل و فصل آنها بر اساس مطالعات اقتصادی و با هماهنگی با سایر بخش های مرتبط با موضوع تصمیم بگیرند.

وی اضافه کرد: اما متاسفانه شاهد این هستیم که نهادهای اقتصادی هیچگونه هماهنگی ای با یکدیگر برای برطرف کردن مشکلات ندارند؛ یعنی هر بخشی جداگانه و بدون توجه به اثرات فرابخشی تصمیمات و صرفا بر اساس ضوابط و مقررات خودشان کار می کنند.

بغزیان ادامه داد: به عنوان مثال بانک مرکزی به جای مدیریت ارز، مشکلات آن را به گردن بازار آزاد می اندازد و خود را تابعی از بازار آزاد می داند! اگر قرار باشد که بانک مرکزی تابع بازار آزاد باشد باید فاتحه این مدیریت را خواند. اگر بانک مرکزی نتواند در این زمینه اقدام جدی انجام دهد دلیل نیاز وجود بانک مرکزی در کشور چیست؟ بنابراین نرخ ارز به عنوان یکی از مهمترین شاخص های اقتصادی در کشور ما باید مدیریت شود.

این اقتصاددان در ادامه افزود: از طرفی کشور با بحث تحریم ها مواجه است که در این بخش هم می توان گفت که تقریبا ایران جا افتاده است؛ بدین معنا که الان می دانیم چه چیزهایی را می‌توانیم وارد و چه چیزهایی صادر کنیم. در این حوزه از زمان انتخاب بایدن در آمریکا تا امروز اتفاق خاصی در حوزه روابط مذاکرات و شرایط ایران رخ نداده است و شرایط همانی است که ما در زمان ترامپ شاهد بودیم.

وی با بیان اینکه بسیاری از مشکلات امروز ما ناشی از سیاست گذاری های داخلی است، توضیح داد: به عنوان مثال وقتی شیر گران می شود و صادرات کره را آزاد می کنند، باعث می شود تا شیر و کره از سفره مردم حذف شود. این اتفاق، ارتباطی به تحولات خارجی ندارد و تماما مربوط به مشکلات داخلی است. این تصمیمات باعث شده کالایی با ارز 4200 هزار تومانی وارد سفره مردم نشود و در مقابل دلار 27 هزار تومانی جیب مردم را خالی کند.

بغزیان اظهار کرد: به نظر من در این شرایط دولت باید نظارت بیشتری داشته باشد الته نه به این معنا که دولت قیمت گذاری کند ولی باید نظارت بر توزیع داشته باشد. امروز کالا در همه جا هست ولی به دلیل قیمت بالا مردم قادر به تهیه آن نیستند. دولت باید از مبدا تا توزیع، کالا را پیگیری کند. متاسفانه تا امروز دولت ها در اصلاح این رویه موفق نبودند.

کالا هست اما...

بازار با کمبود ارائه کالاهای مورد نیاز مردم مواجه نیست، اما قیمت بالای کالاها و نبود نظارت بر نحوه قیمت گذاری و آزادسازی قیمت ها و از آن طرف افتادن عرضه دست دلالان آرامش بازار را بهم زده است. در اینجاست که نقش دولت و سازمان های نظارتی و مدیریت بازار پررنگ تر می شود تا بتوانند جلوی اختلالات ایجاد شده را بگیرند.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید