جبران معیشت، بدون افزایش حقوق

 


جبران معیشت، بدون افزایش حقوق

بحث افزایش حقوق برای تامین قدرت خرید مردم همیشه مطرح بوده و مادامی که در کشور تورم داریم، مباحث افزایش دستمزد می تواند مطرح باشد، البته کارگران و حقوق‌بگیران معمولاً از نرخ تورم قانونی در کشور دستمزد پایین تری می گیرند.

حمید حاج اسماعیلی، فعال حوزه کارگری و کارشناس برجسته حوزه کارگری و قانون کار:

موضوعی که تقاضای کارگران و حقوق بگیران را مهم و قابل تأمل کرده این است که ما رشد سالانه تورم در کشور را شاهد هستیم. به هر حال هر سال به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از تحریم‌ها و سایر مسائل در کشور تورمی بیش از سال گذشته داشتیم و این باعث شده که مکانیزم فرایند تعیین دستمزد که برای سال بعد در نظر گرفته می‌شود زیر سوال برود و قطعاً آن شرایطی را که درخصوص تعیین مقدمات تعیین دستمزد به عنوان فرضیات اقتصادی در نظر می‌گیرند در سال بعد جایگاه و وجاهت خود را از دست می دهد. راهکار اصلی این است که رشد تورم مهار شود؛ یعنی رشد قیمت‌ها، مشکلات معیشتی و اقتصادی ناشی از تورم فزاینده ای که هر سال در کشور شاهد آن هستیم، مهار شود. اگر دولت می‌خواهد مشکل قدرت خرید و بخش زیادی از مشکلات معیشتی دهک‌های مختلف اقتصادی در کشور را حل کند باید تورم را مهار کند. این به نظر من راهکار اساسی، اصولی، تخصصی و فنی است که می تواند بخشی زیادی از مشکلات را برطرف کند؛ اما مادامی که ما رشد تورم را در کشور به دلایل متعدد شاهد هستیم و در کوتاه مدت امکان رفع آن وجود ندارد دولت باید یارانه در نظر بگیرد و حمایت های جانبی از حقوق بگیران انجام بدهد تا بتواند بخشی از مشکلات قدرت خرید و معیشت آنها را حل کند.

در گذشته توصیه ما این بود که روش افزایش نقدی دستمزد راهکار مناسبی نیست؛ چرا که خود باعث دامن زدن به تورم می شود و متناسب با آن قیمت سایر کالاها در کشور نیز افزایش پیدا کند. بنابراین دولت باید راهکارهای جایگزین را تا مادامی که نرخ تورم بالاست در نظر بگیرد.

یکی از این راه ها در مورد مسکن بود که بخشی از دستمزد را می بلعد و در سبد هزینه خانوار حقوق بگیر موثر است. وام ودیعه مسکن که خوشبختانه دولت آن را قبول کرده، هر چند که می توانست این موضوع را از ۱۰ سال قبل اجرا کند و بخشی را مورد حمایت قرار داد. در دولت جدید هم این مباحث به عنوان راهکار فنی پذیرفته شده که می تواند بخشی از مشکلات دستمزد را در حوزه حقوق بگیران حل و فصل کند.

باهم بخوانیم: راهکار کاهش قیمت مسکن چیست؟

بخشی دیگر هم هزینه های بهداشتی و درمانی است؛ دفترچه‌های درمانی و بیمه ها رسا نیستند درحالیکه در صنعت بیمه رشد خوبی داشتیم و شرایط نسبت به گذشته خیلی بهتر شده است؛ اما دفترچه‌های تامین درمان درباره بیمه های اجتماعی و مکمل هنوز رسا و کارآمد نیست و باید همپوشانی لازم را داشته باشند و سازمان بیمه مرکزی باید مدیریت صحیحی برای تامین هزینه‌های درمانی و کاربرد دفترچه ها به صورت کاملا موثر در مراکز درمانی انجام بدهد که این می تواند بخشی دیگر از مشکلات دستمزد را که در معیشت خانواده‌ها اثر می گذرد حل و فصل کند.

باهم بخوانیم: تورم و تبعات آن بر زندگی مردم

در کنار هم باید قیمت کالاها را مهار کنیم یا کالاهای اساسی را با قیمت مناسب و ارزان در اختیار دهک های پایین قرار دهیم؛ این هم به عنوان راهکاری دیگر مطرح است. ما در بخش‌های آموزش، فرهنگ و رفاهی مشکلاتی را داریم، اما در کوتاه مدت باید برای کاهش نرخ تورم و جبران معیشت خانواده‌های حقوق بگیر این سه راهکار را در حوزه های مسکن، درمان و تامین کالاهای اساسی انجام دهیم. اگر این اقدامات صورت بگیرد قطعاً نیاز به افزایش دستمزد نخواهد بود.

نوشته شده توسط: محمد سیاح

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید