روزهای نه چندان طلایی سکه و طلا...

 


روزهای نه چندان طلایی سکه و طلا...

بازار طلا و سکه کشور تحت تاثیر عوامل درونی و خارجی اقتصادی و سیاسی روزهای پرفراز و فرودی را پشت سر می گذارد به گونه ای که در هفته های اخیر با کاهش و افزایش چند صد هزار تومانی مواجه شده است.

بازار طلا و سکه کشور تحت تاثیر عوامل درونی و خارجی اقتصادی و سیاسی روزهای پرفراز و فرودی را پشت سر می گذارد به گونه ای که در هفته های اخیر با کاهش و افزایش چند صد هزار تومانی مواجه شده است.

امیدواریم روند کاهش قیمت ادامه داشته باشد!

ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران، در مورد آخرین وضعیت قیمت سکه و طلا، به سامانه میدون گفت: از اول سال تاکنون وضعیت دادوستد در این حوزه خوشحال کننده نبوده است چرا که امسال تعطیلی های ناشی از کرونا مشکلاتی را در خصوص وضعیت داد و ستد طلا ایجاد کرد.

باز هم بخوانید:  آیا پیمان شانگ‌های، راه برون رفت از بن بست اقتصادی است؟

وی افزود: همچنین نوسانات طلا و سکه دست به دست هم دادند و بازار را به رکود رساندند. قیمت ها هم نوسانات نسبتاً چشمگیری را از اول سال تاکنون داشت؛ اگر بازار آرامش داشت شاید خرید و فروش ها بهتر انجام می‌شد، اما به دلیل نوسانات اونس جهانی و نوسانات بازار ارز، طلا هم دچار مشکلاتی شده است.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر تصریح کرد: در حال حاضر معاملات با وجود سراشیبی ها و کاهش قیمت اونس جهانی طلا و رسیدن آن به ۱۷۵۴ دلار و ۸۰ سنت، یک مثقال طلای آب شده ۴ میلیون و ۹۶۰ هزار تومان قیمت خورد که نسبت به روزهای گذشته چند درصدی کاهش پیدا کرده است.

محمدولی با اشاره به قیمت سکه و طلا ادامه داد: در حال حاضر هر گرم طلای ۱۸ عیار هم براساس کاهش قیمت اونس جهانی به یک میلیون و ۱۴۵ هزار تومان، سکه طرح جدید از ۱۲ میلیون تومان به ۱۱ میلیون و ۷۵۵ هزار تومان رسیده و سکه طرح قدیم ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان ، نیم سکه پنج میلیون و ۹۵۰ هزار تومان، ربع سکه هم ۳ میلیون و ۹۵۰هزار تومان و سکه گرمی هم دو میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسیده است. قیمت همه این مسکوکات نسبت به روزهای گذشته کاهشی بوده و امیدواریم که این روند هم ادامه دار باشند تا بازار به آرامش و ثبات برسد. زمانیکه بازار به ثبات و آرامش برسد تقاضا زیاد می‌شود و داد و ستد هم رونق خواهد گرفت و چرخه تولید هم به خوبی به گردش در می آید.

وی با اشاره به سرعت گرفتن واکسیناسیون در کشور گفت: کرونا معضلی را برای کل دنیا به وجود آورد و به نوعی 90 درصد اقتصاد دنیا را در یک مقطعی قفل کرد. بی شک ما هم مستثنی از این قضیه نبودیم، اما خوشبختانه با پیش رفتن و مدیریت واکسیناسیون روز به روز بهتر خواهیم شد. امیدوارم به روزی برسیم که صددرصد کرونا از بین برود تا مانند گذشته همه داد و ستدها به خوبی انجام شود.

وی با بیان اینکه وقایع سیاسی نیز در بحث قیمت طلا اثرگذار هستند؛ اضافه کرد: در تعیین قیمت اونس جهانی وقایع سیاسی و تحولات جهانی نظیر وقایع افغانستان اثرگذار هستند، ‌از این رو سیاست ها و رویدادهای سیاسی داخلی کشورمان در تعیین نرخ طلا مورد توجه قرار می گیرد. اما مسئولان باید با نگاه اقتصادی، مدیریتی را در پیش بیگرند که نوساناتی مانند تغییر نرخ اونس جهانی و تحولات سیاسی اثر منفی زیادی روی اقتصاد ما نداشته باشد.

رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در مورد اینکه هم اکنون در بازار طلا بیشتر افراد فروشنده هستند یا خریدار، بیان کرد: زمانیکه داد و ستد کم است دلیل بر این است که هم فروشنده کم است و هم خریدار، در هر دو صورت فروشنده و خریدار به دنبال آرامش بیشتر در بازار طلا هستند چرا که این دو مکمل یکدیگرند.

نوشته شده توسط: محمد سیاح

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید