شانگ‌های، راه برون رفت از بن بست اقتصادی

 


شانگ‌های، راه برون رفت از بن بست اقتصادی

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند رشد دایره تعاملات تجاری ایران راهکاری است که می تواند به کاهش فشارهای اقتصادی بیانجامد و عضویت ایران در سازمان همکاری های شانگ های اقدامی مثبت برای اقتصاد ایران خواهد بود.

اقتصاد ایران به دلیل بسته بودن با مشکلات مختلفی مواجه است که با شدت یافتن تحریم ها و افت شاخص های رشد اقتصاد، هر روز کوچکتر و مشکلات آن بیشتر می شود و بر همین اساس عضویت ایران در سازمان هایی همچون شانگ های اقدامی مثبت برای اقتصاد ایران خواهد بود.

پیمان شانگ های فرصت بالقوه برای ایران

هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی، با اشاره به پیوستن ایران به پیمان شانگ های اظهار داشت: مطمئناً اینگونه اتحادیه ها برای کشورهایی که عضو هستند به جز مسائل سیاسی ای که در هر کشور و منطقه ای مطرح است، سودمند خواهد بود.

وی افزود: در اینکه عضویت ایران در پیمان شانگ های سودمند خواهد بود، هیچ تردید وجود ندارند یا به عبارت دیگر این اتفاق یک ظرفیت بالقوه برای اقتصاد و روابط اقتصادی بین الملل ایران است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه ایران در چند سال گذشته به پیمان اوراسیا هم ملحق شد، بیان کرد: اینکه با پیوستن به پیمان شانگ های چقدر بتوانیم از این ظرفیت اقتصادی استفاده کنیم، موضوع دیگری است، اما مطمئنا پیمان های منطقه‌ای آثار اقتصادی، سیاسی و اجتماعی دارد و اینها جزو بدیهیات این پیمان ها خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه ایران به FATF نپیوست، ادامه داد: باید در نظر داشت که روسیه نیز به خاطر مسائلی که با اروپا دارد از سوی اروپا و آمریکا تحریم است یعنی برخی از کشورها هم چنین مشکلاتی دارند، به طور مثال در همین پیمان شانگ های بین پاکستان و هند و همچنین بین هند و چین دعوای دیرینه وجود دارد؛ اینها مسائلی هستند که وجود دارد ولی نباید فراموش کنیم که اگر جنگ جهانی اول و دوم شکل گرفت شروع آن از اروپا بود و دو طرف هم کشورهای اروپایی بودند، اما اتحادیه اروپا را شکل دادند تا دیگر منشا جنگ اروپا نباشد.

حق شناس گفت: به عبارت دیگر درعین حال که کشورهای عضو پیمان شانگ های مشکلاتی با هم دارند، عضویت در این پیمان هم باعث تلطیف این مشکلات شده و هم ظرفیت های اقتصادی بزرگی ایجاد کرده است؛ بالاخره بخش اصلی جمعیت جهان در هند، چین، روسیه، پاکستان و ایران قرار دارد. پیمان شانگ های یک روابط مهم اقتصادی است.

وی با اشاره به فرصت های بهره برداری اقتصادی ایران از این پیمان، اظهار کرد: کشورهای چین و هند 10 برابر اروپا جمعیت و شاید 10 برابر اروپا مصرف انرژی هم داشته باشند، بنابراین نیازها آنها توسط ایران و نیاز ایران هم توسط این کشورها می تواند در قالب همین پیمان تامین شود. بنابراین روابط اقتصادی محکم اقتصادی بین چین، هند و ایران شکل خواهد گرفت.

حق شناس در پاسخ به این سوال که چه زمانی می توانیم تاثیر عضویت ایران در عضویت پیمان شانگ های را در اقتصاد کشور و تجارت خارجی ببینیم، گفت: قطعا زمانیکه بتوانیم از اختلالی که آمریکا در اقتصاد ایران با تحریم یا از اختلالی که عدم عضویت ایران در اف‌ای‌تی‌اف در روابط تجاری کشور ایجاد کرده عبور کنیم، می توان گفت که پیوستن ایران در پیمان شانگ های برای ایران در عرصه سیاسی و اقتصادی ثمربخش است، اما باید موانع را حذف کرد.

قدمی کوچک اما موثر

توسعه روابط بین الملل ایران با پیوستن به معاهدات و سازمان های بین المللی سرعت بیشتری خواهد گرفت چرا که در سال های متمادی تحریم؛ ایران به کشوری با اقتصاد درون زا تبدیل شده که این مشکلات امروز نشان می دهد، کمکی به بهبود اقتصاد ایران نکرده است. بنابراین هرچند که برخی معتقدند عضویت ایران در پیمان شانگ های در شرایط حاضر خیلی راهگشا نیست؛ اما می تواند قدمی برای توسعه روابط با اوراسیا و غرب و شرق آسیا باشد که راهی برای کم کردن تاثیر تحریم ها بر اقتصاد ایران به شمار رود.

نوشته شده توسط: آقای محمد سیاح

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید