6 هزار میلیارد تومان یک ماهه به ترکیه رفت

 


6 هزار میلیارد تومان یک ماهه به ترکیه رفت

فرار سرمایه به شکل سرمایه گذاری در خارج کشور انجام می شود و امروز ترکیه مهمترین مقصد ایرانی ها برای سرمایه گذاری شده و سالانه میلیون ها دلار از ایران به این کشور سرازیر می شود.

یکی از موضوعاتی که کشور در چند سال اخیر به ویژه با بالا رفتن ریسک سرمایه گذاری داخلی با آن مواجه بود، شدت گرفتن فرار سرمایه است. ترکیه کشوری است که سال ها درگیر مشکلات اقتصادی فراوان بوده و حتی تورم 70 درصدی را تجربه کرده است؛ با این حال این کشور با تکیه بر اقتصاد گردشگر محور خود و همچنین اتخاذ سیاست های ریاضتی شدید و توسعه روابط با جهان، طی این چند سال خود را بالا کشید و اقتصادش را سامان داد. هر چند که در حال حاضر اقتصاد این کشور چندان تعریفی ندارد اما به هر حال توانسته با تبلیغات گسترده و ایجاد حداقل ثبات در اقتصاد، پایداری نسبی را برقرار کند.

باهم بخوانیم: ارز دیجیتال چیست و نحوه سرمایه گذاری در آن به چه صورت است؟ 

ترکیه در سال های اخیر قوانینی را برای جذب سرمایه از طریق خرید ملک یا سرمایه گذاری حداقل 250 هزار دلاری در ازای اعطای اقامت دائم به خارجی ها وضع کرده که این امر موجب شده افراد بیشتری برای سرمایه گذاری در این کشور اقدام کنند و در میان همه سرمایه گذاران خارجی در ترکیه، ایرانی ها بیشترین سهم را داشته اند.

سرمایه های ایرانی در ترکیه خانه می شود...

انتقال سرمایه به ترکیه برای دریافت اقامت با اوضاع ناپایدار اقتصادی در ایران به شدت افزایش یافته است و بنابر گزارش مرکز آمار ترکیه، ایرانیان فقط در ماه آگوست 2021 (مرداد1400) با خرید ۹۱۱ ملک در ترکیه رکورددار خریداران خارجی املاک در این کشور شدند. تا سال گذشته ایرانیان پس از عراقی‌ها دومین خریدار املاک در ترکیه بودند که امسال در جایگاه اول قرار گرفته‌اند. میزان خرید ملک توسط ایرانیان در ترکیه طی ۲ سال گذشته ۱۵ برابر شده است.

باهم بخوانیم: راهکار کاهش قیمت مسکن چیست؟

به عبارتی فقط اگر حداقل قیمت خرید خانه برای دریافت اقامت را 250 هزار دلار و قیمت دلار را 27 هزار تومان در نظر بگیریم تنها در این ماه 227 میلیون و 750 هزار دلار معادل بیش از 6 هزار میلیارد تومان سرمایه ایران، تبدیل به خانه در ترکیه شده است. سرمایه ای که می توانست در بخش های مختلف اقتصادی کشور سرمایه گذاری شود ولی با عملکرد ضعیف و غیرقابل دفاع دولت روحانی حالا این سرمایه به جیب ترکیه رفته است! جالب است که بدانیم بین ماه‌های ژانویه تا سپتامبر (خرداد تا شهریور سال 99) در سال 2020، ایرانی‌ها حدود ۴‌ هزار و ۷۱۶ ملک در ترکیه خریداری کرده اند و این نشان می دهد فرار سرمایه از ایران هر روز شدت بیشتری می گیرد.

این ترانسفر سرمایه از ایران به ترکیه که اقتصادی نه چندان قوی دارد نشان می دهد ترکیه توانسته برای رشد سرمایه گذاری در کشورش انگیزه ایجاد کند که این انگیره برای ایرانی هایی که به صورت دائم در شرایط اقتصادی نامساعد و بدون پیش بینی زندگی می کنند فرصتی شده بتوانند برای حفظ سرمایه به این کشور پناه ببرند! فرصتی که مسئولان اقتصادی ایران از دست دادند و روز به روز هم به سرعت و میزان این فرار سرمایه افزوده می شود.

نوشته شده توسط: محمد سیاح

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید