بهبود فضای کسب و کار نیاز به فرمانبرداری از فرمانده میدان دارد

 


مباحث زیادی درباره بهبود فضای کسب و کار مطرح می شود، اما چرا این اتفاق به درستی انجام نمی شود؟ به نظر کارشناسان بهبود فضای کسب و کار نیاز دارد تا اختیار اجرایی به دست یک نفر باشد.

امروزه کسب و کارهای بسیاری درگیرودار مشکلات اقتصادی و قوانین و مقررات مختلف، دچار افت بازدهی شدند و این روند به نابودی بسیاری از آنها نیز ختم شده به همین دلیل مباحث زیادی درباره بهبود فضای کسب و کار مطرح می شود، اما چرا این اتفاق به درستی انجام نمی شود؟

کسب و کار خود را با دوره تصویری کارآفرینی (از ایده تا کسب و کار) میدون شروع کنید. 

مشکل تفسیرهای سلیقه ای از قوانین است.

علی فیروزی، رییس سابق مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصادی و دارایی، در این باره به سامانه میدون گفت: بهبود فضای کسب و کار نیاز به این دارد که اختیار اجرایی به دست یک نفر به عنوان فرمانده میدان سپرده شود تا بتواند هر کاری که نیاز است را انجام دهد. از طرفی همه دستگاه ها هم باید از فرمانده میدان حرف شنوی داشته باشند در غیر این صورت شرایط و وضعیت روشن است.

وی ادامه داد: متاسفانه به دلیل هزینه بر بودن اقدام در این حوزه و طولانی و سخت بودن مسیر اصلاحات برای بهبودی فضای کسب و کار، کسی هم حاضر نیست در این موضوع ورود کند.

در این قسمت بخوانید: سرانجام کسب و کار اینترنتی با فیلترینگ

فیروزی در پاسخ به این سوال که مهمترین مشکل در حوزه توسعه کسب و کارها را چه می دانید، توضیح داد: عدم شفافیت به معنای واقعی کلمه در همه ابعاد مهترین مشکل در حوزه بهبود فضای کسب و کار است. در همه حوزه ها از جمله اعطای اعتبارات و تسهیلات، اطلاع رسانی، صدور مجوز، چگونگی ایجاد مقررات و قوانین و عدم شفافیت به معنای عام کلمه برای همه آزاردهنده شده است.

این کارشناس کسب و کار در پاسخ به این پرسش که آیا فرمانده میدانی با ویژگی هایی که گفته شد، داریم؛ افزود: قطعا فرمانده میدان داریم ولی مهم این است که بقیه از این فرمانده حرف شنوی داشته باشند و این خیلی مهم است. در حال حاضر هیات مقررات زدایی چنین نقشی دارد و طبق قانون همه نهادها باید در راستای تصمیمات این هیات عمل کنند ولی اینطور نیست. یعنی تضمینی برای اجرای دستورات این هیات وجود ندارد.

وی برداشت های سلیقه ای از قوانین را یکی دیگر از مشکلات عمیق برای کسب و کارها دانست و تشریح کرد: مشکل از قانون و مقررات نیست، مشکل تفسیرهای سلیقه ای از قانون و مقررات است. یعنی بعضی از قوانین خیلی خوب و کمک کننده هستند ولی چون تفسیر ایراد دارد و شفاف نیست و کیفی نوشته شده است این اجازه را می دهد که افراد بر اساس آنچه فکر می کنند درست است، اقدام کنند. 

آموزش تدوین طرح توجیهی کسب و کار را با کلیک در این قسمت دریافت نمایید.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi