مُسکن مسکن طرح های روی کاغذ نیست

 


با توجه به اینکه آمارهای رسمی از افزایش میانگین قیمت مسکن در کشور خبر می دهد اما رئیس دولت سیزدهم درباره تامین مسکن وعده هایی را داده است حال باید دید که این وعده چقدر قابل تحقق است.

آمارهای رسمی از افزایش میانگین قیمت مسکن در کشور خبر می دهد؛ افزایشی که باعث شده خرید حداقل فضای ممکن برای زندگی با حقوق دریافتی افراد هم خوانی نداشته باشد و دسترسی مردم به خرید مسکن دورتر از گذشته باشد. این اتفاق باعث رانده شدن بیشتر مردم به حواشی شهرهای بزرگ و ایجاد شهرهای جدید خواهد شد که این اتفاق مشکلات زیادی را به شهرها تحمیل می کند.

آمارهای رسمی بانک مرکزی در مردادماه امسال نشان از این دارد که میانگین قیمت مسکن برای هر مترمربع به بیش از 30 میلیون تومان رسیده است که پیش از این یعنی در ابتدای فروردین چیزی حدود 23 تا 25 میلیون تومان بود. رشد قیمت مسکن در شرایطی که این بازار در رکود به سر می برد و میزان معاملات خرید و فروش به حدود صفر رسیده موجب تعجب همگان شده است.

این شرایط در حالی رقم می خورد که همین الان هم خرید خانه برای بسیاری از اقشار مردم به آرزویی محال بدل شده است؛ آرزویی که زمانی با پس انداز و گرفتن وام قابل تحقق بود، اما در حال حاضر با محاسباتی سرانگشتی می توان دریافت که این اقدام برای خانواده ها بویژه آنهایی که حقوق بگیر هستند و حداکثر دریافتی شان پنج میلیون تومان است، امری محال خواهد بود. به عنوان مثال در حال حاضر خانه ای 50 متری در تهران حداقل 1.5 میلیارد تومان قیمت دارد و تامین این مبلغ با حقوق پنج میلیونی نیاز دارد تا حداقل فرد 25 سال حقوق خود را بدون ریالی کسر، پس انداز کند تا بتواند این خانه را بخرد البته اگر قیمت آن تغییر نکند و این یعنی محال.

آموزش دوره تصویری کارآفرینی (از ایده تا کسب و کار) با میدون 

هر چند که دولت قبل طرح هایی را برای مدیریت بهتر بازار مسکن مطرح کرد، اما این طرح ها هیچکدام به مرحله اجرا نرسید و بیشتر روی کاغذ ماندند یا خوراک رسانه ها شدند که کمکی به قشر عظیمی از مردم که امروز مستاصل از وضعیت مسکن هستند، نکرد. با این اوصاف می توان گفت که امروز بازار مسکن در شرایط مناسبی قرار ندارد و یا عبارت دقیق تر در وضعیت بحرانی به سر می برد و باید عاجلا برای آن کاری انجام داد که نتیجه عملی آن را مردم حس کنند. با توجه به شعار رئیسی مبنی بر ساخت 4 میلیون مسکن در کشور به نظر می رسد در صورت عملی شدن این شعار، قیمت مسکن به طور محسوسی کاهش و طیف گسترده ای از مردم خانه دار می شوند.

با پروژه های بزرگ می توان، اما...

عباس زینعلی، کارشناس بازار مسکن، در این باره به سامانه میدون گفت: با توجه به پیشینه هایی که تامین مسکن در کشور دارد توفیق چندانی در مطرح شدن طرح های ساخت مسکن نمی بینم. یعنی اعلام طرح های ساخت و ساز مسکن تأثیر چندانی در جریان مسکن دار شدن مردم ندارد.

وی ادامه داد: مگر اینکه خارج از این ظرفیت های موجود امکاناتی فراهم شود یعنی آنچه که امروز به عنوان ظرفیت می‌شناسیم پاسخگوی نیاز نیست. باید عرضه بیشتر شود تا قیمت‌های مناسب، پاسخگوی تقاضای واقعی باشد.

زینعلی افزود: باید امکانات و ظرفیت هایی به وجود بیاید که الان در سبد موجود این امکانات را نمی‌بینیم. اگر این توانایی ها و شرایطی که احتمال دارد وجود داشته باشد و به کار گرفته و منابع لازم تامین شود با شروع پروژه‌های بزرگ در قالب‌های مختلف می‌توان این نوید را داد که در ۵ سال آینده بتوان تاثیرگذار بود و توان و ظرفیت خانه دار شدن مردم را بالا برد ولی آنچه در دورنما و تعاریف می‌بینیم پاسخگوی این نیاز نیست.

در میدون بخوانید: طرح عرضه مسکن در بورس شدنی است؟

طرحی برای اجرا یا قانونی برای نوشتن!

با افت شاخص های اقتصادی بویژه در شهرهای کوچک و روستاها مردم برای دستیابی به شغل و درآمد به شهرهای بزرگتر مهاجرت می کنند و همه اینها نیاز به جایی برای اسکان دارند ولی چون هزینه های زندگی در شهرهای بزرگ بیشتر از سایر شهرها است این خانواده به ناچار به حواشی رانده می شوند و علاوه بر ایجاد سکونت‌گاه های غیررسمی به کسب و کارهای غیررسمی هم روی می آورند. به این ترتیب با کاهش توان اداره زندگی هر روز بیشتر در بحران اجتماعی و اقتصادی فرو می روند. رشد چنین جوامع غیررسمی ای به سرعت افزایش می یابد و با ایجاد شهرهای اقماری مشکلات بیشتری را برای شهرهای بزرگتر رقم می زنند.

با آمایش سرزمینی میدون می توانید بهترین کسب و کار را در محل زندگی خود شروع کنید.

امروز کشور نیاز به اقدامات حساب شده و سریع الوصول دارد نه اینکه فقط درباره بهبودی اوضاع صحبت شود. رئیس دولت سیزدهم هم البته درباره تامین مسکن وعده هایی را داده است ولی باید دید که این وعده چقدر قابل تحقق است. هر چند که طرح اقدام ملی مسکن در مجلس به تصویب رسیده و به قانون تبدیل شده تا دولت موظف به ساخت یک میلیون مسکن در سال شود، اما بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقدند این طرح فعلا در حد مُسکن است و تا زمانیکه به مرحله اجرا نرسد نمی تواند تاثیری در بازار داشته باشد.

 

نوشته شده توسط: محمد سیاح

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi