کشاورزی با برنامه های ساداتی نژاد پیش می رود؟

 


دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد به‌عنوان گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی پست وزارت جهاد کشاورزی به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است.

دکتر سید جواد ساداتی‌نژاد با مدرک دکترای آبخیزداری از دانشگاه دولتی مسکو و استاد دانشگاه تهران می باشد. وی ریاست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی را در مجلس شورای اسلامی بر عهده دارد و به‌عنوان گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای تصدی پست وزارت جهاد کشاورزی به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است.

فعالیت‌های اجرایی سید جواد ساداتی‌نژاد به سال 73 و جهاد سازندگی کاشان برمی‌گردد و از دوره دهم، نمایندگی مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی را بر عهده دارد.

معاونت پارلمانی وزارت علوم در دولت دهم، معاون اداری و مالی دانشگاه تهران، ریاست دانشگاه کاشان و همچنین دبیر کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی شورای علوم، تحقیقات و فناوری کشور از دیگر فعالیت‌های وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی محسوب می‌شود.

«برنامه تحول کشاورزی ایران با رویکرد جهادی» نام برنامه‌های سید جواد ساداتی نژاد است که قرار است برای کسب رأی اعتماد در اختیار نمایندگان مجلس قرار گیرد.

اهمیت و چرایی بخش کشاورزی

ساداتی نژاد که در راستای حمایت از خرید تضمینی محصولات کشاورزی انتقادات جدی به دولت قبل داشت، حال اهمیت غذایی را در ابتدای خلاصه ای از برنامه‌های خود عنوان کرده است.

به نقل از خبرگزاری تسنیم وی معتقد است اقتدار غذایی یکی از مهمترین مؤلفه‌های اقتدار ملی به شمار می‌رود و این اقتدار غذایی از اهمیت و تأثیرگذاری بیشتری حتی نسبت به اقتدار نظامی برخوردار است.

وی راه دستیابی به این اقتدار غذایی را تحول بخش کشاورزی و تأکید بر ظرفیت‌های داخلی کشور می‌داند و معتقد است بخش کشاورزی با برخورداری از زیر بخش‌های زراعت، دامپروری، شیلات و جنگل‌داری یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شوند. ساداتی نژاد، بخش کشاورزی را «موتور محرکه اقتصادی» خواند و آن را جایگزینی برای بخش نفت دانست.

کشاورزی و اشتغال

در ادامه در خصوص اهمیت اشتغال در بخش کشاورزی به ظرفیت‌های این بخش اشاره می‌شود و می‌آید؛ افزون بر امنیت غذایی کشور، بخش کشاورزی نقش مهمی را در ایجاد اشتغال دارد و بر اساس آمارهای منتشر شده مرکز آمار، توان اشتغال‌زایی در بخش کشاورزی بیش از بخش‌های صنعت و خدمات بوده است.

چالش‌های موجود در بخش کشاورزی

با وجود ظرفیت‌های غنی و فراوان در بخش کشاورزی، سو مدیریت‌ها و نبود سیاستگذاری‌های صحیح و نوآورانه، هر روز بر این چالش‌ها افزوده می‌شود. چالش‌هایی که کارایی و بهره‌وری در بخش کشاورزی را کاهش داده است و امنیت غذایی را با مشکلات و کاستی‌ها مواجه کرده است.

وزیر پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی راه‌حل این چالش‌ها را در اتخاذ رویکردی تحول‌گرا و جهادی می‌داند که در کنار به‌کارگیری مدیریت سیستمی، خردمندانه و تغییرات ساختاری می‌توان بر این چالش‌ها چیره شد و بخش کشاورزی را بر مدار ثروت آفرینی قرار داد.

گزینه‌ای جوان، متخصص و عملیاتی

کامبیز عباسی، رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی، در گفت‌وگو با سامانه میدون در خصوص گزینه پیشنهادی تصدی وزارت جهاد کشاورزی گفت: «دکتر ساداتی نژاد یکی از بهترین گزینه‌های تصدی وزارت جهاد کشاورزی محسوب می‌شود چرا که در کنار دکترای تخصصی در حوزه کشاورزی از پشتوانه اجرایی مرتبط با بخش کشاورزی نیز برخوردار است و با مسئولیتی که در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی دارند، با تمامی اولویت‌های بخش کشاورزی آشنا هستند.»

وی با اشاره به خلاصه برنامه‌های منتشرشده ساداتی‌نژاد اظهار داشت: «با توجه به مسئولیتی که بنده در وزارت جهاد کشاورزی دارم، یکی از نکات بسیار مهم که بحث مکانیزاسیون و توسعه فناوری‌های نوین کشاورزی است؛ به‌عنوان یکی از اولویت‌های مهم در این برنامه لحاظ شده است و این نشان از اشراف کامل دکتر ساداتی نژاد به بخش کشاورزی و توسعه پایدار محصولات کشاورزی دارد.»

رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به روحیه عملیاتی وزیر پیشنهادی، افزود: «جوان، متخصص و عملیاتی بودن دکتر ساداتی نژاد یکی از نکات مثبت در انتخاب وی به وزارت جهاد کشاورزی است که امیدوارم رأی بسیار بالایی را از سوی نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی کسب کنند.»

عباسی با اشاره به میزان موفقیت برنامه پیشنهادی گزینه پیشنهادی تصدی وزارت کشاورزی، افزود: «در برنامه اعلام شده توجه به تمامی بخش‌های کشاورزی، توسعه فناوری و تولید پایدار محصولات کشاورزی به‌خوبی دیده شده است و با توجه به تخصص و شناخت دکتر ساداتی نژاد به بخش‌های مختلف اجرایی و مدیریتی این حوزه، این طرح می‌تواند، هدف نهایی خود یعنی تحول کشاورزی با رویکرد جهادی را محقق کند.»

وی در خاتمه با اشاره به لزوم هماهنگی دستگاه‌های مختلف تأکید کرد: «در بخش کشاورزی هماهنگی و همکاری با بخش‌های مختلف همچون وزارت نیرو و وزارت صمت از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و با توجه به شناختی که از دکتر ساداتی نژاد دارم، این امر به‌خوبی محقق می‌شود و در آینده شاهد تحول در بخش کشاورزی خواهیم بود.»

چالش ها سنگ راه برنامه ها؟!

ساداتی نژاد در اواسط سال قبل با ارائه طرح دو فوریتی به مجلس برای حمایت از کشاورزان به خصوص گندم کاران، خواستار واقعی شدن قیمت خرید تضمینی توسط دولت شده بود که حال باید دید اگر در کسوت وزارت قرار بگیرد این مطالبه جدی را عملی خواهد کرد و علاوه بر این حال و روز بیش از 4 میلیون بهره بردار کشاورزی بهتر خواهد شد یا این خواسته ها در چالش های وزارت خانه داری گم می شود!

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi