طرح عرضه مسکن در بورس شدنی است؟

 


همزمان با افزایش بی رویه قیمت مسکن و رکود بازار‌ بورس تلاش ها برای عرضه گسترده مسکن در بورس کالا شدت گرفت. آیا تصمیم گیرندگان خواهند توانست به ثبات بازار مسکن و رونق بازار بورس کمک کنند؟

صحبت ها درباره احتمال عرضه مسکن در بورس، 29 مرداد سال قبل با عرضه یک واحد تجاری در شهر جدید پردیس، رنگ واقعیت به خود گرفت و پس از آن همزمان با افزایش بی رویه قیمت مسکن و رکود بازار‌ بورس تلاش ها برای عرضه گسترده مسکن در بورس کالا شدت گرفت. آیا این طرح موفقیت آمیز خواهد بود و آیا تصمیم گیرندگان خواهند توانست به ثبات بازار مسکن و رونق بازار بورس کمک کنند؟

ابتدا جهت آموزش کامل تمامی مفاهیم بورس و بازار مالی به لینک های انتهای متن مراجعه کنید. 

عرضه مسکن در بورس سبب رونق تولید و کاهش دلالی خواهد شد

دژپسند، وزیر امور اقتصاد و دارایی، در گفت و گو با پایگاه خبری بازار سرمایه، اثرگذاری عرضه مسکن در بورس را زمانبر دانست و گفت: برای بررسی اثرات عرضه مسکن در بورس کالا باید حداقل یک سال از شروع طرح گذشته باشد اما این طرح قطعا اثرات مثبتی برای اقتصاد ایران خواهد داشت از جمله:

  • شفافیت
  • دوری از قیمت گذاری دستوری
  • تایین قیمت بر اساس عرضه و تقاضا
  • کمک به تولیدکنندگان و خریداران.

مضرات عرضه مسکن در بورس از فواید آن بیشتر است

ایرج رهبر، رییس انجمن انبوه سازان تهران، در گفت و گو با سامانه میدون، عرضه مسکن در بورس را ناکارآمد دانست و گفت: در سال های اخیر و تحت تاثیر تورم شدید، مسکن در کشور ما از یک کالای صرفا مصرفی به یک کالای سرمایه ای تبدیل شده که نتیجه آن افزایش شدید قیمت مسکن بر اثر حجم بالای نقدینگی در جامعه بوده است و بر همین اساس امروزه باید تمام تلاش ما پاک کردن این عقیده مخرب از ذهن مردم باشد اما عرضه مسکن در بورس کالا به این باور دامن می زند.

وی ادامه داد: بورس همواره محل زیان بوده و علت آن هم وجود واسطه ها در بورس است و متاسفانه امکان مقابله با این جریان قدرتمند وجود ندارد. ذات سرمایه گذاری در تلاش برای افزایش ارزش مالی است پس چگونه ممکن است با فروش مسکن در بورس انتظار ثبات قیمت ها را داشته باشیم؟! با عرضه مسکن در بورس شاهد افزایش قیمت ها با شتاب یبشترخواهیم بود.

تعاونی های ساخت مسکن باید در بورس عرضه شود

فرهنگ حسینی، کارشناس بازار سرمایه، در گفت و گو با سایت میدون، عرضه سهام تعاونی های  ساخت مسکن در بورس را اشتغال زا خواند و گفت: این که مسکن ساخته شده در بورس عرضه شود ایده ای غیرعملیاتی است زیرا به علت ذات مسکن و ناهمگون بودن آن امکان عرضه مستقیم آن دربورس وجود ندارد؛ اما اگر تعاونی های ساخت مسکن، همان گونه که در سطح جهان رایج است، اقدام به عرضه سهام خود در بورس کنند می تواند علاوه بر اشتغال زایی، با افزایش تولید سبب کاهش قیمت ها شوند.

از کارشناسان هشدار از مسئولان اصرار

حدود یک سال از فروش مسکن در بازار سرمایه می گذرد و با توجه به وعده های مدت داری که مسئولان برای ثبات قیمت مسکن به این بهانه داده بودند، اما هنوز شاهد نوسان قیمت و افزایش افسارگسیخته آن در مناطق مختلف هستیم؛ موضوعی که بیشتر کارشناسان هشدار داده بودند. حال باید دید با روی کار آمدن دولت جدید و وعده آقای رئیسی به زوج های جوان مبنی بر مسکن رایگان به شرط ازدواج محقق می شود و در صورت تحقق این امر می تواند ثبات قیمت را به مسکن برگرداند.

گام اول آشنایی با بورس و سایر بازارهای مالی  

گام دوم آشنایی با بورس و سایر بازارهای مالی  

گام سوم آشنایی با بورس و سایر بازارهای مالی  

گام چهارم آشنایی با بورس و سایر بازارهای مالی  

گام پنجم آشنایی با بورس و سایر بازارهای مالی  

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi