تنها 10% از تجارت سهم بزرگترین تولیدکننده زعفران

 


طبق گزارش ها کسب وکار حداقل دویست هزار نفر در ایران به زعفران گره خورده است اما همواره چالش هایی سبب شده اقتصاد کشور نتواند به نحو احسن از این موهبت خدادادی بهره ببرد، به خصوص در سال های اخیر که صادرات آن می توانست ارزآوری برای کشور داشته باشد.

تولید و صادرات زعفران با توجه به شرایط آب و هوایی و پوشش گیاهی خاص ایران به خصوص در شمال شرق کشور همواره مورد توجه فعالان حوزه کسب و کار بوده است بطوری که طبق گزارش ها کسب وکار و معیشت حداقل دویست هزار نفر در ایران به شکل مستقیم و غیرمستقیم به زعفران گره خورده است.

اما همواره چالش هایی گریبان گیر کشاورزان و صادرکنندگان زعفران بوده که سبب شده اقتصاد کشور نتواند به نحو احسن از این مزیت و موهبت خدادادی بهره ببرد آن هم در شرایط تحریمی سال های اخیر که صادرات کالاهای غیراستراتژیک مانند زعفران می توانست ارزآوری زیادی برای کشور داشته باشد اما در عمل اتخاذ سیاست های نادرست باعث شده است کشور ایران که تولیدکننده حدود 90 درصد از زعفران دنیاست تنها 5 الی 10 درصد از درآمدهای این صنعت عظیم را به دست بیاورد.

آموزش کشت زعفران به روش ائروپونیک را از این قسمت دریافت کنید. 

دولت هیچ حمایتی از تولیدکنندگان زعفران نمی کند!

غلامرضا میری، رییس اتحادیه صادرکنندگان زعفران، با انتقاد از عملکرد دولت در حمایت از زعفران کاران گفت: تفاوت های روند تولید زعفران امروزه با چهارصد سال قبل تنها در موارد کوچک است. دولت کوچکترین توجهی به تولیدکنندگان زعفران ندارد و با همه اصرار ما حاضر به وارد کردن تجهیزات مورد نیاز کشاورزی مکانیزه نیست و باعث شده است ما در رقابت با دیگر تولیدکنندگان دست پایین تر را داشته باشیم. این بی توجهی ها و عقب ماندن ها برای کشوری با تولید کالاهایی پیچیده همچون موشک، باعث تاسف است.

یک درصد زعفران داخلی ارگانیک است!

علی شریعتی مقدم، رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، با اشاره به اهمیت مکانیزاسیون در بخش کشاورزی گفت: در سال های اخیر تلاش های بسیاری برای مکانیزه کردن کشاورزی با ساخت ماشین ها توسط نخبگان در داخل کشور انجام شده و در حال تولید انبوه هستیم.

وی یک درصد زعفران داخلی را ارگانیک دانست و افزود: حرکت به سمت تولید ارگانیک هم انجام شده و امروزه یک درصد از زعفران داخلی ارگانیک است که البته با نقطه هدف، فاصله زیادی داریم و این در حالی است که کشوری مانند یونان فاصله ای با ارگانیک کردن تمامی زعفران های تولیدی خود ندارد.

شریعتی مقدم، در زمینه بسته بندی و برندسازی اظهار داشت: بر اساس دستور مستقیم رهبر انقلاب مبنی بر جلوگیری از خام فروشی زعفران و ایجاد ارزش افزوده در سال های اخیر برندهای زیادی در کشور شکل گرفته و تلاش بر این است که تا حد امکان از خام فروشی پرهیز شود.

کلیک کنید و آموزش راه اندازی خط بسته بندی زعفران را دریافت نمایید. 

مافیای بزرگ، نادانی و سیاست های غلط است!

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، درباره مافیایی شدن صنعت زعفران تاکید کرد: آنچه که از آن تعبیر به مافیا می شود در واقع یک نوع رقابت منفی برای قاچاق زعفران و فروش آن به قیمت پایین تر در کشورهایی مانند افغانستان که مشکل تحریم را ندارند است؛ اما مافیای بزرگتر نادانی ها، سیاست های نادرست، قوانین یک جانبه تعهدات ارزی بانک مرکزی و قیمت های صادراتی پایه که بزرگترین ضربه را به صادرات محصولات کشاورزی زده، می باشد.

وی ادامه داد: مشکل بزرگ ما اختلاف نرخ ها و دستوری شدن قیمت ها است که سبب افزایش قاچاق شده است. قطعا کسانی که چنین تصمیماتی گرفته اند باید پاسخگوی ناله ها و غصه های کشاورزان باشند. این سیاست های نادرست است که تولیدکنندگان را به محاق برده و ثبات را از تولید گرفته است.

شریعتی مقدم خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر فرهنگسازی است. باید توجه کنیم که ما به عنوان بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان وظیفه شناساندن زعفران به دنیا از طریق تبلیغات و ساخت فراورده های مختلف را داریم که باید اعتراف کنیم فعلا موفق عمل نکرده ایم.

سود مافیا در خرید زعفران فله ای است!

حجت نجف زاده، تولید کننده زعفران و مدیر عامل برند رادین زعفران، بزرگترین مشکل تولیدکنندگان زعفران را مربوط به برداشت دانست و گفت: با توجه به نبود وجود سیستم برداشت مکانیزه، محدودیت زمانی برداشت، کمبود نیرو و قیمت های بالای دستمزد کارگران عملا برداشت زعفران ها را به سخت ترین و پرهزینه ترین  مرحله در این چرخه تبدیل کرده است تا حدی که بارها دیده شده که کشاورزان حاضر به برداشت محصول نشده و به تلف شدن دسترنج خود راضی شده اند.

وی افزود: بروکراسی اداری و فرایندهای سخت جلب حمایت دولت سبب شده است بسیاری از کشاورزان عملا عطای حمایت دولت را به لقایش ببخشند و حتی در صورت جلب حمایت نیز با سود بالای وام های بانکی مواجه می شوند که با شعار رونق تولید در تضاد است.

این تولیدکننده زعفران، صادرات فله ای و نبود برندسازی را به عنوان معضل دیگر تولیدکنندگان عنوان و اظهار کرد: به نظر نبود اراده برای برندسازی که منجر به فروش زعفران با قیمت واقعی می شود، ناشی از سود بیشتر مافیای با نفوذ از خرید فله ای با قیمت ناچیز از کشاورزان است و تا زمانی که دست مافیای سودجو و شبکه های دلالی از بازار قطع نشود نباید انتظار تغییری در وضعیت تولیدکنندگان زعفران داشت.

برتری شکننده

واقعیت این است که اگرچه کشور ایران هنوز هم بزرگترین تولیدکننده زعفران در جهان به شمار می رود اما با کمی تعلل این عنوان را به سادگی ازدست خواهیم داد. باید بپذیریم ایران بزودی مجبور خواهد بود حداقل با 30 کشور که محدودیت هایی مانند تحریم هم ندارند در زمینه تولید زعفران رقابت کند آن هم در شرایطی که کشاورزی با استفاده از فن آوری های نوین امروزه بسیار رایج است اما در ایران، بر اساس عملکردها و اظهارها، استفاده از ابزار مدرن چندان فراگیر نشده است.

از طرف دیگر خلوص زعفران ایرانی نیز که همواره برگ برنده آن تلقی می شد امروزه با گسترش کشاورزی ارگانیگ در جهان معنای خود را از دست داده است و اگر اقداماتی مانند گسترش فن آوری های نوین و مکانیزه کردن کشاورزی، تولید زعفران ارگانیک و جلوگیری از قاچاق کالا به سرعت انجام نشود کشور ایران به سادگی یکی از راه های آسان و کم هزینه اشتغالزایی و همینطور ورود ارز به کشور را از دست خواهد داد.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi