رئیس جمهور آینده با نگاه به تحریم، برنامه اقتصادی بچیند!

 


هاشمی طبا در مصاحبه با سامانه میدون، نظرات خود را درباره برنامه های اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری سیزدهم و ارزیابی عملکرد اقتصادی هشت ساله دولت روحانی مطرح کرد.

روزشماری برای مشخص شدن سیزدهمین کلیددار ساختمان پاستور شروع شده و تنور انتخابات بیش از هر زمان دیگری داغ است. تاکنون نخبگان و صاحب نظران زیادی در رابطه با برنامه ها و وعده های این هفت نفر و میزان تحقق پذیری آنان قلم زده یا سخن گفتند. در همین راستا سامانه میدون سراغ یکی از نامزدهای دور قبلی انتخابات ریاست جمهوری رفته است. برنامه های اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری سیزدهم و ارزیابی عملکرد اقتصادی دولت فعلی را از نگاه مصطفی هاشمی طبا که در آخرین روزهای منتهی به انتخابات سال 96، علیرغم انصراف ندادن از عرصه انتخابات از حسن روحانی حمایت کرده بود، جویا شدیم.

وعده های پوپولیستی برای کشور خطرناک است!

هاشمی طبا در مصاحبه با سامانه میدون، شرایط اقتصادی کشور در دولت هشت ساله حسن روحانی را دستخوش حواشی دانست و گفت: هجمه های وارد شده به آقای روحانی و دولت او در این هشت سال، موجب بدبینی برخی از مردم به دولت و دولتمردان و ایجاد تفکر کم اثری انتخابات در بهبود اوضاع اقتصادی شده است. مردم به کسی رای می دهند که با آن آشنایی داشته باشند درحالیکه بسیاری از چهره های اصلاحات برای مردم شناخته شده نیستند.

بازهم بخوانید: رئیس جمهور سیزدهم یک اقتصاددان است؟

وی که چندی پیش در مصاحبه ای گفته بود در این انتخابات یک کاندید پوپولیست رای خواهد آورد، در رابطه با شعارهایی نظیر اعطای وام 500 میلیون تومانی به زوج های جوان، یارانه های آنچنانی و... گفت: مملکت ما را همین شعارها و عملکردهای پوپولیستی و عوام فریب به خطر انداخته است. مملکتی که در تحریم است، باید با مسائل به صورت کاملا جدی، آگاهانه و برنامه ریزی شده برخورد کند.

همتی از شرایط بودجه کشور اطلاع ندارد!

هاشمی طبا از وعده همتی برای افزایش یارانه ها نیز اظهار شگفتی کرد و معتقد بود او نیز بدون اطلاع از شرایط بودجه کشور، درگیر این نوع فعالیت ها شده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، هرچند که روحانی را هم درگیر نوعی شرایط پوپولیستی می داند اما همچنان مدافع روحانی و عملکرد دولت او خصوصا در حوزه اقتصاد است. او ضمن اشاره به فعالیت های خودش در رابطه با انتشار انتقادات و راهکار به روحانی، اذعان دارد که مشکلات اقتصادی ایران به گونه ای است که کسی نمی داند باید چه کرد.

بازهم بخوانید: اقتصاد قوی، راه ورود به پاستور؟

هیچ کس به روحانی نگفت چه باید بکند...

وی در ادامه افزود: هیچ کس نمی گوید روحانی باید چه می کرد، همه انتقاد می کنند؛ اما واقعیت آن است که او یک روش مملکت داری را انتخاب و طبق آن عمل کرد. هرچند که خود من فکر می کنم ما در برابر تحریم می توانستیم به گونه بهتری رفتار کنیم؛ اما انتخاب او این بوده است. هیچ کس به روحانی نگفت چه باید بکند، همه انتقاد می کنند اما راهکاری ارائه نمی دهند.

باز باهم بخوانیم:برنامه های اقتصادی محسن مهر علیزاده، شعار یا هدف؟!

هاشمی طبا در رابطه با عملکرد احمدی نژاد نیز عقیده دارد: عملکرد او با توجه به امکانات خوب کشور در آن سال ها نه تنها در اقتصاد بلکه در حوزه های فرهنگی هم مخرب بود.

رئیس جمهور، با در نظر داشتن تحریم برنامه ریزی کند!

رئیس سازمان تربیت بدنی دولت اصلاحات معتقد است با این شعارهای انتخاباتی نامزدها نمی توان شرایط اقتصادی و وضع معیشت مردم را بهبود بخشید. او در رابطه با تاثیرگذاری تحریم ها اظهار کرد: رئیس جمهور سیزدهم در اولین قدم باید قبول کند که ایران تحریم است؛ نه تحریم های بین المللی بلکه تحریم های داخلی همچون اف ای تی اف. بنابراین باید سازوکار ممکلت داری خود را براساس استقامت مردم و کوچک شدن سفره آنان برنامه ریزی کند.

باز باهم بخوانیم: نقدینگی با رضایی به سمت تولید می رود؟

وی ادامه داد: البته راه دیگری هم هست که ما مسائلمان را با آمریکا حل کنیم و مثل کشورهای عادی در عرصه بین المللی وارد شده و دیپلماسی اقتصادی مان را پیگیری کنیم که این راه هم نیاز به برنامه ریزی دارد و باتوجه به اینکه ما عادت به هرز دادن منابع داریم، فکر نمی کنم تاثیر مثبت چندانی داشته باشد.

با تحریم نیز می شود کار کرد!

هاشمی طبا تاکید دارد که با دید صد در صد درونگر، نمی توان اقتصاد کشور را رشد داد اما می توانیم با وجود تحریم نیز پیشرفت کنیم که باید سازوکارها را طوری بچینیم تا مردم از حداقل ها برخوردار باشند. البته اصلی ترین مسائل و خطرات کشور، خطرهای سرزمینی همچون بحران آب، زمین، جنگل و کشاورزی است و کسانی که شعارهای بزرگ می دهند یا با شرایط کشور آشنا نیستند یا خودشان را به آن راه زدند.

این نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ضمن اشاره به اشتغال به عنوان اصلی ترین مشکل امروز جوانان، تصریح کرد: ما باید بتوانیم امکانات اشتغال در کشور را فراهم کنیم که این هم تنها با سرمایه گذاری بر روی نیازهای کشور حل خواهد شد. البته این سرمایه گذاری هم لزوما نباید توسط دولت انجام شود؛ اگر تولیدکنندگان و کارآفرینان از سوی دولت حمایت شوند، نه تنها مشکل اشتغال بلکه بسیاری مسائل و معضلات کشور حل خواهد شد.

کارآفرینان می توانند کشور را پیش برند!

وی در ادامه گریزی به مقوله کارآفرینی در ایران زد و گفت: کارآفرینی یک هنر است، این که ما بخواهیم همه کارآفرین شوند و بروند پول هایشان را به جای گذاشتن در بانک، در کسب و کارها هزینه کنند، اشتباه است. کارآفرنیان آدم های برجسته ای هستند که هرچند جمعیتشان درحد دو یا سه هزار نفر باشد؛ اما اگر از سوی دولت حمایت شوند، راه را برای صادرات باز و امکانات ریالی و بانکی در اختیار داشته باشند، می توانند کشور را به راحتی پیش برند.

هاشمی طبا، اقتصاددان بودن را برای منسب ریاست جمهوری کافی ندانست و خاطرنشان کرد: درست است که آقای همتی نسبت به دیگر کاندیداها ازنظر اقتصادی دارای آگاهی قابل توجهی است اما اگر او هم به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، نمی تواند تاثیر زیادی در حل مشکلات داشته باشد و در چنبره مشکلات قرار خواهد گرفت. 

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi