دولت سایه، جایگزین بی تدبیری در اقتصاد؟

 


میدون بررسی کرد: مهمترین برنامه ها و وعده های اقتصادی سعید جلیلی؛ نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 ایران

سعید جلیلی، مرد نام آشنای عرصه سیاست و دیپلماسی بین المللی ایران که پس از هشت سال کار و تلاش در دولتی موسوم به دولت سایه، امروز به میدان انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم آمده تا مسائل و مشکلات اقتصادی کشور را با نگاهی بلندمدت و تمدن محور حل کند. او که مهمترین تمایز خود با دیگر کاندیداهای این دوره را رصد هشت ساله تمام مسائل به خصوص موضوعات اقتصادی کشور و ارائه راهکار برای آنها می داند، مدعی است بدون کلید و با سه ضلع برنامه، باور و اراده می توان از تمام ظرفیت های کشور استفاده حداکثری کرد. جلیلی در اولین مناظره انتخاباتی، خود را آماده و مسلط نشان داد و با کم توجهی به منازعات حاشیه ای، تلاش کرد دیدگاه ها و تفکرات اقتصادی اش را در معرض قضاوت مردم قرار دهد. وی می گوید: نه تنها می توان کشور را اداره کرد بلکه می توان آن را در حوزه های مختلف جهش داد؛ حال باید دید مهمترین برنامه های او برای جهش بخش های اقتصادی و معیشت مردم چیست؟

مهمترین برنامه ها و وعده های اقتصادی سعید جلیلی

1. اعطای حق انرژی به مردم تحت عنوان برنامه وان

2. تبدیل سیستان و بلوچستان به نوار و قطب اقتصادی در جنوب شرق ایران

3. گسترش روابط اقتصادی در فضای بین المللی

4. حل مشکل گرانی با استفاده از ظرفیت هر استان

5. شفافیت اقتصادی و ایجاد بانک های اطلاعاتی برای شفافیت مالی

6. تبدیل ۷ میلیون مرزنشین به صادرکننده

7. توزیع عادلانه ثروت

8. ساخت سالانه یک میلیون مسکن به عنوان یکی از اصلی ترین موانع ازدواج

اصلی ترین هدف سعید جلیلی از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری 1400، حل مسائل اقتصادی و معیشت مردم با استفاده از نظرات اساتید، متخصصان و جوانان کاربلد سراسر کشور است. به گفته مهدی تجریشی، مسئول ستاد انتخاباتی دولت سایه، برنامه اقتصادی این نامزد انتخابات سیزدهم در 8 الی ۹ محور تنظیم شده که دارای سه سرفصل اصلی اقتصاد، فرهنگ و روستا خواهد بود. کنترل تورم و گرانی، اشتغال با استفاده از ظرفیت های صنایع مختلف، هدایت نقدینگی به سمت تولید و درآمدزایی ارزی با صادرات غیرنفتی از جمله برنامه‌های مهم اقتصادی او عنوان می شود. 11 طرح برای بهبود تعاملات بانکی در سایه تحریم همچون توسعه بانکداری فراساحل، کار با بانک‌های مورد تحریم آمریکا، استفاده از رمز ارزها و... نیز از دیگر وعده های انتخاباتی اوست.

وی که تا قبل از این، بسیاری از نقطه نظرات و برنامه های اقتصادی خود را در پایگاه اینترنتی اش موسوم به حیات طیبه منتشر می کرد، مخالف انحصار در واردات به ویژه در حوزه نهاده‌های دامی، گوشت یا مسائلی از این دست است. او وجود ثبات اقتصادی در کشور، مبارزه با قاچاق و رقابت با کالای خارجی را پایه ای ترین الزامات برای پیشرفت و جلوگیری از نابود شدن تولید ملی دانسته و ضمن تاکید بر شفاف سازی به عنوان پیش نیاز هرگونه مقابله با فساد، آن را جایگزین مناسبی برای برخورد صرف با مفسدان و ابر بدهکاران بانکی عنوان می کند.

بازهم بخوانید: رئیس جمهور سیزدهم یک اقتصاددان است؟

سعید جلیلی: هنر رئیس جمهور، هم افزایی دستگاه هاست.

این نامزد ریاست جمهوری که نامش در بین فهرست 9 نفره اصولگرایان دیده می شد، معتقد است مشکلات کشور در حوزه های مختلف خصوصا اقتصاد، ناشی از ناکارآمدی مدیریت و فرسودگی ساختارهای آن است. او معتقد است نباید کشور را با نمایش اداره کرد و معطل مسائلی همچون مذاکرات یا اف ای تی اف گذاشت.

جلیلی نبود مدیریت صحیح ناشی از فروش نفت را مسئله می داند، نه فروش نرفتن نفت را و در رابطه با ارزآوری نیز معتقد است: نباید اینطور باشد که هر وزارتخانه برای خودش ‌کار کند؛ نقش و هنر رئیس جمهور هم اینجاست که بتواند دستگاه ها را هم‌افزا کند. به طور مثال اگر ارزآوری در محصولات کشاورزی می‌خواهیم وزارت خارجه نیز در آن نقش دارد‌ و برای آن نیز باید ماموریت تعریف کرد‌.

وی که جزو اولین گروه نامزدان برای ارائه فهرست اموال و دارایی های خود بود، همواره بر استفاده گسترده از تمام ظرفیت های کشور تاکید ویژه ای دارد؛ با نخبگان و جوانان دیدارهای جداگانه ای داشته و 14 خرداد نیز برنامه ای با ناشنوایان برگزار کرد که در بخشی از آن برنامه های خود در رابطه با اشتغال این قشر جامعه را تشریح کرد: یکی از بحث های بسیار مهم در جهش کشور، جهش در ارائه خدمات به شهروندان است. در قوانین ما، پیش بینی هایی برای رفع موضوع اشتغال شده است که 3 درصد از استخدام ها به معلولان اختصاص داده شود؛ سهم این افراد باید محقق بشود و دولت سایه آمادگی دارد تا در این راستا برنامه‌های پیشنهادی جامعه ناشنوایان را به منظور تایید، تصحیح یا تکمیل برنامه نظام سلامت خود دریافت کند.

بازهم بخوانید: اقتصاد قوی، راه ورود به پاستور؟

تقویت اقتصاد داخلی با فعالیت سیاست خارجی

جلیلی که بعضا از سوی بسیاری سیاسیون، تندرو خطاب می شود صراحتا اعلام کرده با مذاکره کردن مخالف نیست؛ اما نوع مذاکره کردن او با شیوه ظریف متفاوت است. وی بارها اشاره کرده که نباید تمام تخم مرغ ها را در سبد مذاکره و کشور را معطل می گذاشتیم. جلیلی معتقد است برجام آورده ای برای کشور نداشته و اف ای تی اف را نیز بهانه دولت روحانی می داند.

وی در مصاحبه با خبرگزاری فارس در رابطه با تاثیر سیاست خارجی بر اقتصاد ایران گفته بود: برای تقویت اقتصاد داخلی باید سیاست خارجی فعال داشته باشیم. سیاست خارجی فعال و پویا این است که دنیا را رصد و در آن تأمل کند.

او که اذعان دارد دست ما باید در مذاکرات پر شود تا دشمنان را به عقب برانیم، در جای دیگری نیز خاطر نشان کرد: تهاتر و تسویه منابع ارزی صادراتی و وارداتی به صورت هوشمند و تغییر مبادی واردات به ویژه در محصولات کشاورزی از جمله راهکارهایی است که در رویکرد تهاجمی به تحریم‌ها باید دنبال شود.

البته اختلاف نظر جلیلی با ظریف و دیگر مردان دولت روحانی به مسائل سیاست خارجی ختم نمی شود. او یکی از اصلی ترین منتقدان عملکردهای دولت یازدهم و دوازهم در انفعال برای اداره امور کشور و مبارزه با فساد اقتصادی است. هرچند که می گوید دولت سایه را از سال 92 برای کمک به دولت روحانی تاسیس کرده و با 120 سفر  و بیش از  هزار جلسه در این مدت، به این باور رسیده که "می‌شود" اما برخی "نمی‌توانند." وی در همین رابطه در مناظره اول انتخاباتی همتی را به مناظره دعوت کرد که تاکنون اجابتی از سمت همتی در رسانه ها منتشر نشده است.  

بازهم بخوانید: برنامه های اقتصادی محسن مهر علیزاده، شعار یا هدف؟!

جلیلی: برنامه داریم!

بسیاری می گویند سعید جیلی نامزد پوششی در انتخابات 1400 است؛ اما چندی پیش بیژن نوباوه وطن، مشاور جلیلی در مصاحبه ای صراحتا اعلام کرد که او نه تنها به نفع هیچ کس کنار نخواهد رفت بلکه هم دولت دارد و هم برنامه ریزی. خودش هم عنوان می کند: ما برای تمام بخش ها و مشکلات کشور برنامه داریم و از لحظات ابتدایی ورود به ساختمان ریاست جمهوری کار خود را آغاز خواهیم کرد. حال باید دید آیا مردم برای حل مسائل و معضلات اقتصادی و معیشتی، به جلیلی و تیم و برنامه او اعتماد می کنند؟!

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (2)

avatar

لاچینی

ﺳﻪشنبه 18 خرداد 1400

ایشون که مدعی هستن 8 سال رصد کردن برنامشون فقط همیناس؟؟؟

avatar

البی

دوشنبه 17 خرداد 1400

چه بایدها و نبایدهای خوبی ...باید دید مرد میدان هستند

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi