با برنامه ها، برنده نخستین مناظره انتخاباتی

 


مهمترین برنامه های اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری 1400 در نخسین مناظره انتخاباتی چه بود؟

اولین مناظره انتخاباتی سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری که به مسائل اقتصادی اختصاص داشت، راس ساعت 17 تاریخ 15 خرداد به صورت زنده و مستقیم از شبکه های تلویزیون و رادیویی پخش شد. هرچند ابتدای مناظره پر حرارت و با ردوبدل شدن الفاظ تند و گروکشی های سیاسی شروع شد؛ اما رفته رفته بوی اقتصاد به خود گرفت و هفت کاندیدای تایید صلاحیت شده یعنی سعید جلیلی، ابراهیم رئیسی، امیرحسین قاضی زاده هاشمی، محسن مرعلیزاده، محسن رضایی، علیرضا زاکانی و عبدالناصر همتی به بیان دیدگاه ها و شعارهای اقتصادی دولت های خود پرداختند. البته برخی نامزدها به جای پاسخ دادن به سوال های مطرح شده، بی برنامگی خود را با فرافکنی و تهمت زدن پوشش دادند، برخی دیگر وعده های خود را بدون توضیح درباره چگونگی عملیاتی شدن آن مجددا مطرح کردند و تعدادی نیز با استدلال، برنامه های خود برای بهبود اوضاع اقتصادی را تشریح کردند.

صندلی شماره یک: آقای سعید جلیلی

سعید جلیلی که دولت خود را دولت سایه می داند و بارها بر این موضوع اذعان کرده که در هشت سال گذشته مسائل مختلف اقتصادی کشور را سایه به سایه رصد کرده است با دست پر به مناظره انتخاباتی آمد به طوری که نه تنها در برابر توهین و افتراهای دیگران از کوره در نرفت، بلکه با نمودارهای تحلیلی به تشریح سوال های مطرح شده پرداخت.

وی با نگاه بر محرومیت زدایی و توجه به حقوق مردم در تمام طول حیات دولت تاکید داشت. او که دلیل حل نشدن مشکلات اقتصادی کشور را فهم نادرست دولت مردان از مشکلات و بهانه تراشی مواردی همچون اف ای تی اف می دانست، معتقد است: نمی توان کشور را نمایشی اداره کرد و باید برای آن برنامه ریزی دقیق و درست داشت تا شاهد جهش کشور در تمام زمینه ها باشیم.

جلیلی راه های ارزش پول ملی را زنجیره جهش تولید، جهش صادرات و تعاملات سازنده با تمام کشورهای دنیا عنوان کرد و در رابطه با اشتغال و راه های افزایش درآمد ارزی نیز بر بسیج تمام نهادهای دولتی تاکید داشت.
این نامزد ریاست جمهوری در رابطه با استفاده از ظرفیت مغفول مانده معادن نیز گفت: معادن مانند بسیاری از ظرفیت های دیگر کشور می تواند پیشران تولید و عامل جهش آن بوده و باعث پیشرفت و اشتغالزایی در بخش های دیگر باشد.

وی ادامه داد: ما در دولت سایه با استفاده از جوانان و نخبگان، مزیت های نسبی کشور و لزوم استفاده از ظرفیت آنان دربخش تولید ارزش افزوده را بررسی کردیم که تمام آنها با وجود روحیه "می توانیم" قابل اجراست.

جلیلی از هدایت نشدن نقدینگی به سمت تولید نیز گلایه مند بود و با اشاره به جلسات متعددش با کارآفرینان و تولیدکنندگان اظهار کرد: برای حل مشکلات تولید، باید به سمت آنان رفت و حرف هایشان را شنید. در تعارض بودن فعالیت های دستگاه های دولتی و ثبات نشدن صدور بخشنامه ها، از اصلی ترین مشکلات قشر تولیدکننده می باشد.

وی در بخش جمع بندی صحبت های خود با تاکید بر نقش رئیس جمهور در اداره امور کشور، به مشکلات فرهنگی و ساختاری در حوزه سیاست اشاره و بر برنامه داشتن دولت خود تاکید کرد.

صندلی شماره دو: آقای سید ابراهیم رئیسی

ابراهیم رئیسی با توجه به عملکرد قابل قبولی که در مدت کوتاه در قوه قضائیه داشته، توانسته یکی از محتمل ترین نامزدها برای کسب آرا مردمی محسوب شود. وی از همان ابتدای مناظره نیز مورد حمله دیگر رقبا قرار گرفت به طوری که گاهی انتقادها بر عملکرد وی جای خود را به توهین می داد.

رئیسی با گلایه از بی صداقتی مسئولان، آن را اصلی ترین مطالبه مردم از دولت معرفی کرد و با تاکید بر فعالیت های خود در دستگاه قضا به منظور بهبود فضای اقتصادی کشور، اصلی ترین موانع تولید را در صدور مجوزها، قاچاق، ساختار مالیات و عدم هدایت نقدینگی به سمت تولید دانست.

وی وجود پرونده های بسیار زیادی در قوه قضائیه مبنی بر تعطیلی بنگاه های اقتصادی را وجود نداشتن سازوکارهای مناسب در دولت دانست و معتقد بود با اصلاح ساختارها در دولت و جلوگیری از ایجاد فساد و رانت، می توان از ایجاد چنینی مواردی جلوگیری کرد.

این نامزد ریاست جمهوری که مدیریت را اصلی ترین حلقه مفقوده کشور می داند، اشاره کرد برای بهبود شرایط کسب و کارها و معیشت مردم برنامه های ویژه ای دارد و از ظرفیت تمام اقتصاددانان و مدیران برای اجرایی کردن آنها استفاده خواهد کرد.

رئیسی زمین خواری و جنگل خواری را از مهمترین مسائل کشور می داند و معتقد است با بهبود ساختارهای نهادهایی همچون جهادکشاورزی، بنیاد مسکن و همچنین تبدیل سندهای عادی به رسمی و فعالیت نهادهای مردم نهاد برای نظارت بر عملکردها، می توان آنرا اصلاح کرد.

وی ایجاد ثبات در بازار و کاهش دخالت دولت در سازوکارهای بازار را نیز از اصلی ترین راه های خروج از تورم بی سابقه در کشور معرفی و خاطرنشان کرد: باید ارز صادراتی و رانت ایجاد شده به واسطه آن و همچنین اعطای تسهیلات بانکی را کنترل و مدیریت کرد.

رئیسی در جمع بندی صحبت های خود ضمن اشاره به عملکردش در دستگاه قضا، بهبود زیرساخت های فضای مجازی را به عنوان یکی از برنامه های دولت خود نام برد و اولویت دولتش را حل مشکلات معیشت و بزرگ کردن سفره کوچک مردم اعلام و بر تاسیس دولت تراز انقلاب اسلامی تاکید کرد.

صندلی شماره سه: آقای امیرحسین قاضی زاده هاشمی

امیرحسین قاضی زاده هاشمی که کوچکترین فرد در بین نامزدهای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری هست و به نظر می رسد این موضوع را نقطه قوت خود می داند در مناظره اول به دور از حاشیه با انتقاد از برنامه های دولت روحانی، سعی در ارائه برنامه های خود برای بهبود اوضاع اقتصادی پیش آمده کرد.

هاشمی با تاکید بر برنامه‌مند بودن دولت سلام در کنترل تورم و حکمرانی ریال را از اصلی ترین راه های حفظ ارزش پول ملی دانست و به 51 پروژه مستقیم برای آن اشاره کرد.

وی از برنامه ریزی دو تا سه ساله برروی مشکلات کشور تاکید و از برنامه داشتن برای مبارزه با فساد، سازوکارهای نادرست، نظام بودجه ریزی، ساختار مالیات ستانی و بازگشت معوقات بانکی سخن گفت.

این نامزد ریاست جمهوری بدون بسط دادن وعده خود، عنوان کرد میزان بیکاران را به دو نیم تا سه میلیون کاهش داده و ظرفیت های کشور در حوزه های حمل و نقل و بهداشت را شکوفا کند.

هاشمی مافیای بزرگ واردات و ساختار نارکارآمد آنرا یکی از اصلی ترین موارد ضربه زننده به تولید خواند و بر اقتصاد صادرات محور اذعان داشت. او عدم توزیع مناسب منابع بین دهک ها و مناطق مختلف کشور را  به عنوان مشکل اساسی کشور و عامل مهاجرت روستییان به شهر عنوان کرد و راهکارهای آنرا در سرمایه گذاری دولت در روستاها، اعطای بودجه و اختیارات به مناطق و نظارت مردم بر عملکرد فرمانداران دانست.

وی در جمع بندی صحبت های خود با اشاره به سربازی به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل توسعه استارت آپ ها، از برنامه اجرایی دقیق دولت خود برای حل مشکلات ساختاری کشور سخن و بر حاکمیت مردم و مردم سالاری در کشور تاکید کرد.

صندلی شماره چهار: آقای علیرضا زاکانی

علیرضا زاکانی که بارها در مناظره به خاطر لفظ "پوششی بودن" از کوره در رفت سخنان خود را طوفانی و با زیرسوال بردن عملکرد روحانی و همتی شروع و بر نقش بانک مرکزی در معضلات مختلف امروز کشور ازجمله کاهش ارزش پول ملی، تورم، معضل ابر بدهکاران بانکی، بی انظباطی بانک ها و هدایت نیافتن نقدینگی به تولید تاکید کرد و همتی را پوششی بر عملکرد ضعیف دولت فعلی دانست.

زاکانی که همواره در طول مدت مناظره از برخورد جدی و قاطع با مفاسد و رانت خواران اقتصادی سخن می گفت، برنامه های خود را در چهار حوزه و با محوریت رشد اقتصادی، تمرکززدایی و ایجاد اشتغال پایدار معرفی کرد.

او معتقد است دولت به عنوان بزرگترین مانع تولید باید از جلوی تولیدکنندگان و مردم کنار رفته و همراه آنان باشد.

این نامزد ریاست جمهوری اذعان داشت: 9 صنعت پیشران اقتصادی همچون کریدور شمال به جنوب را شناسایی کرده که باید از ظرفیت آنان برای توزیع ثروت به جای توزیع فقر در سطح جامعه استفاده کرد.

زاکانی که می گوید که اقتصاد ایران دولتی و گرفتار بروکراسی اداری است، از دست کردن دولت روحانی در جیب مردم برای تامین کسری بودجه گلایه و از لزوم تغییر مسیر دولت سخن گفت. گفتنی است وی بر افزایش پایه های مالیاتی برای تامین هزینه های دولت نیز اشاره کرد.

وی عقیده دارد، انجام یک آمایش در تمام مناطق کشور ضروری است و باید به هرکدام از 451 شهرستان کشور و نخبگان هویت داد تا بتوانند از ظرفیت های خود در جهت بهبود اقتصاد استفاده کنند

وی در جمع بندی صحبت های خود با دعوت از مردم برای حضور در میدان تغییر و تحول خاطرنشان کرد: با روی کارآمدن دولتش، علاوه بر اینکه که کشور در حوزه های مختلف ازجمله بازار سرمایه و تولید پیشرفت خواهد کرد، مردم در سال اول تغییر و در پایان چهار سال، تحول را به خوبی لمس خواهند کرد.

صندلی شماره پنج: آقای محسن رضایی

محسن رضایی که یکی از با تجربه های مناظره های انتخاباتی است، تنظیم نبودن رابطه مردم با اقتصاد و جدا شدن سفره مردم از دولت را معضل اصلی کشور در طی سالهای اخیر عنوان کرد و از شرایط بورس به عنوان منبعی برای تامین کسری بودجه دولت شکایت داشت.

رضایی وعده انتخباتی اصلی خود یعنی اعطای یارانه 450 هزار تومانی را مجددا تکرار اما طرح خود برای تحقق این وعده را عنوان نکرد و در عوض از برنامه جدید خود برای بهبود شرایط اقتصادی کشور سخن گفت.

وی جوانان، بانوان و اقلیت های قومی را از افراد دولت خود یاد کرد و بهبود ساختار مالیات، توجه به کسب و کارهای خانگی، فعال کردن صنایع پیشران، بهبود فضای کسب و کار، واگذاری اختیارات به مراکز استان ها و تغییر ساختار حکمرانی را از اصلی ترین برنامه های خود خواند.

این نامزد ریاست جمهوری که با ارائه آمار و ارقام، دولت روحانی را سیاه ترین دولت چهل سال اخیر خطاب کرد، توجه نکردن مسئولان به اهلیت افراد برای واگذاری را اصلی ترین مشکل خصوصی سازی در کشور دانست.

رضایی در جمع بندی صحبت های خود از تلاش بیست ساله برای نجات اقتصاد ایران گفت و ضمن اشاره به ضرورت انتخاب درست در این دوره انتخابات، بر ساخت ایران بزرگ سیاسی درکنار ایران بزرگ اقتصادی تاکید کرد.

صندلی شماره شش: آقای محسن مهرعلیزاده

محسن مهرعلیزاده که بیشتر از برنامه داشتن برای تشریح چگونگی حل مسائل اقتصادی کشور، سعی داشت با توهین و زیر سوال بردن سوابق اجرایی رئیسی و چسباندن برچسب دولت سوم خاتمی به خود، رای جناح اصلاح طلب را کسب کند و در مواردی با خواندن اشعار ترکی نیم نگاهی به رای هموطنان ترک زبان داشت در پاسخ به سوال اول مجری، بیان دیدگاه های خود در حوزه های مختلف اقتصادی را به مطالعه در سایتش ارجاع داد.

مهرعلیزاده در ادامه کم و بیش در رابطه با اقتصاد صحبت و به معطل بودن بیش از 70 درصد ظرفیت اقتصادی در کشور اشاره کرد.

او با اشاره به رشته تحصیلی خود، مهندسی اقتصاد، تجربه نشدن و اعتماد نداشتن به الگوهای صحیح توسعه در کشور را، یکی از معضلات بزرگ عنوان و اظهار کرد: برنامه هایی در حوزه های مانع زدایی تولید، تسهیل صادرات، معافیت های مالیاتی، هدایت درست نقدینگی، محیط زیست و گردشگری و افزایش تولید و درآمد سرانه خواهیم داشت.

این نامزد ریاست جمهوری بر اقدامات اقتصادمحور، منطقی و عملگرایانه تاکید و اذعان داشت: دولت به جای سرمایه گذاری، باید مسیر را با اطمینان سازی، جلوگیری از فساد و رانت و نبود تنش های بین المللی، برای سرمایه گذاری و ورود بخش خصوصی به اقتصاد هموار کند.

مهرعلیزاده در جمع بندی صحبت های خود با خواندن متنی از پیش آماده شده، ضمن اشاره به معضلات محیط زیستی کشور بر حمایت از جوانان و اقتصادمحور بودن دولتش تاکید کرد.

صندلی شماره هفت: آقای عبدالناصر همتی

عبدالناصر همتی که مناظره را با مناقشه اشتباه گرفته بود، به جای پاسخگویی به سوال های متعدد مجری یا انتقادات وارده از سوی دیگر نامزدها درخصوص عملکرد وی در بانک مرکزی، صورت مسئله را پاک و با فرار رو به جلو سعی در انداختن توپ در زمین دیگران می کرد. وی در نیمه اول مناظره ضمن اشاره به این موضوع که وعده و شعار بسیاری کاندیدا به دلیل نبود منابع در داخل کشور تحقق پذیر نیست، در نیمه دوم به بیان برخی دیدگاه های اقتصادی خود پرداخت.

همتی با تاکید بر توزیع عادلانه ثروت به جای توزیع فقر و ضروری خواندن اصلاحات ساختاری در اقتصاد از بسته شدن کارخانه ها انتقاد کرد و گفت: دادرسی عادلانه به موضوعات و پرونده های اقتصادی را ضروری است.

این نامزد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه برای تغییر سیستم حکمرانی به عرصه انتخابات آمدم اظهار داشت: اجازه دهید این بار سیاست تابع اقتصاد باشد نه اقتصاد تابع سیاست.

وی که بر نماینده روحانی نبودن تاکید داشت، اشاره کرد از استقلال بانک مرکزی دفاع می کنم و معتقد به قیمت های دستوری نیستم و دولت باید در مسائل زیرساختی و حمایتی وارد شود.

همتی از برنامه های وسیع خود در حوزه های رشد اقتصادی، کنترل تورم و خنثی سازی پایه های پولی نیز سخن به میان آورد و اشاره کرد که مشروح آنها را به سمع و نظر مردم خواهد رساند اما زمان تشریح آن را مشخص نکرد.

رئیس سابق بانک مرکزی نظام ناکارآمد توزیع و قیمت گذاری غیراصولی را از اصلی ترین مشکلات کشاورزی در ایران عنوان و بر فروش محصولات در بورس کالا و پیچیدگی آن تاکید کرد.

وی در جمع بندی صحبت های خود بر جلوگیری از ونزوئلایی و کره شمالی شدن اقتصاد کشور اشاره و ضمن دعوت از تمام اقشار مردم برای حضور در پای صندوق های رای، بر وجود ظرفیت های برای تبدیل شدن ایران به اقتصاد اول منطقه اذعان کرد.

مردم؛ ناظر مناظره انتخابتی

نخستین مناظره انتخاباتی سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کشور، درحالی برگزار شد که بیشتر نامزدها بر داشتن برنامه اقتصادی، لزوم و ضرورت بهبود معیشت مردم، رفع موانع تولید و راه اندازی کسب و کار و اصلاح ساختارها و مبارزه با فساد تاکید داشتند. برخی از آنان نیز حرف جدیدی برای گفتن نداشته و صرفا به منازعات سیاسی و تکرار مکررات پرداختند؛ اما آنچه مسلم است همه آنان با دغدغه مندی و فوریت نظام و ساختار اقتصادی وارد میدان انتخابات 1400 شدند و برای بهبود وضع معیشت مردم تلاش دارند؛ هرچند که باید منتظر بود و علاوه بر بررسی بیشتر برنامه های آنان و دو مناظره دیگر، بازوان اجرایی شان را نیز موردارزیابی قرار داد.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

نظرات (5)

avatar

لاچینی

ﺳﻪشنبه 18 خرداد 1400

این مناظر ها بیشتر مردم رو بی اعتماد میکنه

avatar

ساحل

دوشنبه 17 خرداد 1400

بنظرم فقط برای کشوندن مردم به صندوق های رای دارن جو درس می کنن. همشون دستشون تو یه کاسس

avatar

البی

دوشنبه 17 خرداد 1400

می خواید قسمت خبر رو بذاریم د راختیار ستاد انتخاباتی 😒نظتونه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

avatar

البی

دوشنبه 17 خرداد 1400

فکر کنم تعریف درستی از مناظر برای دوستان لحاظ نشده بود

avatar

Q

یکشنبه 16 خرداد 1400

آخه همه این آقایان دست اندرکار هستند و بودند نهایت گستاخی دروغگویی در چشمان مردم هست

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi