یک مجلس نشین، فساد اقتصادی را می خشکاند؟

 


میدون بررسی کرد: مهمترین برنامه ها و وعده های اقتصادی علیرضا زاکانی؛ نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 ایران

علیرضا زاکانی، پزشک 55 ساله و رئیس فعلی مرکز پژوهش های مجلس، با سبقه ای طولانی در میدان سیاست ایران، یکی از هفت نامزد تایید صلاحیت شده از طرف شورای نگهبان است. او فساد و کاهلی درونی را اصلی ترین مشکلات امروز کشور می داند و می گوید: نه چپ می شناسم و نه راست؛ آمدم تا با اژدهای هفت سر فساد اقتصادی بجنگم و دولت جوان حزب اللهی را با استفاده از جوانان دهه شصتی تاسیس کنم. این نامزد انتخابات که جزو نفرات اول برای اعلام اموال شخصی خود بود و هزینه تبلیغاتی اش را نیز 100 میلیون اعلام کرده؛ معتقد است باید با انتخاب یک راه درست، مسیر کشور را تغییر داد؛ وی برنامه تحولی را در ۴ محور «اقتصاد و مدیریت»، «اجتماع و فرهنگ»، «سیاست و امنیت» و «سیاست خارجی» تدوین کرده است؛ البته اطلاعات دقیقی از جزئیات این برنامه در دست نیست. زاکانی در برنامه های انتخاباتی خود، چه وعده ها و برنامه های اقتصادی را عنوان کرده است؟

بازهم بخوانید: نقدینگی با رضایی به سمت تولید می رود؟

اصلی ترین برنامه های اقتصادی علیرضا زاکانی

1. اختصاص رانت مولد به بخش کشاورزی

2. حل مشکل مسکن

3. اصلاح نظام بانکداری به نفع تولید

4. تسهیل صادرات

5. نظارت بر قیمت ها و ریشه کنی فساد اقتصای

6. خشکاندن ریشه فقر مطلق در کوتاه مدت

7. اصلاح ساختارهای کارگری

زاکانی که ادعا می کند کسی برنامه های او را ندارد، جهش تولید را فوریت دولتش یعنی دولت اقدام و عمل دانسته و وعده داده مشوق های تولید را افزایش دهد. گفتنی است وی ازجمله افرادی است که اقتصاد دستوری را قبول ندارد. زاکانی علاوه بر بروکراسی های اداری، اصلی ترین مشکلات اقتصاد ایران را فساد و دیوانسالاری معرفی کرده و به همین منظور نیز دولت خود را دولتی شفاف و غیررانتی می داند که با همکاری دو قوه دیگر، لوکوموتیو رشد و توسعه کشور را به حرکت در خواهد آورد.

اهرم قانون، ترمز گرانی را می کشد!

این نماینده مجلس، نرخ ارز را یکی از اصلی ترین منشاهای فساد در ایران می داند و به همین منظور نیز نرخ ارز شناور را مطلوب و مناسب دانسته و معتقد است با نظارت و افزایش اهرم های قانونی، می توان گرانی ها و معیشت مردم را سامان داد.

وی در کنفرانس اخیر خود با خبرگزاری مهر در رابطه با مفسدان اقتصادی اینطور اظهارنظر کرد: همان طور که دوران بزن در رو برای صهیونیست‌ها تمام شده، بخور در روی مفسدان و رانت خواران نیز سوت پایانش کشیده شده است.

زاکانی در همان کنفرانس خبری درباره پیش نرفتن کارهای کشور گفت: فهرستی از موانع امروز کشور تهیه شده که حاصل ۱۵ سال کار و پژوهش در مرکز پژوهش‌ها، اتاق بازرگانی و سایر مجموعه هاست. البته همه موضوعات مشخص است و کسی نمی‌تواند بگوید من نمی دانم چه کار باید کنم، اما اینکه کارهایی انجام نمی‌شود به دلیل تعارض منافع است.

بازهم بخوانید: جراحی اقتصاد ایران به دست یک پزشک؟

 

هر خانه یک کارخانه

زاکانی در ادامه به آمایش صنعتی نیز اشاره و آنرا یکی از راه های ایجاد تحول در کشور دانست. توجه بیشتر به سرمایه گذاری در حوزه معادن و همچنین توجه به اشتغالزایی مشاغل خانگی از دیگر برنامه های اوست. او در این رابطه اشاره جالبی به اقتصاد کشور کره جنوبی نیز داشته و تشریح کرد: امروز ۸۷.۳ درصد اشتغال در کره جنوبی مربوط به اشتغال کوچک و متوسط است. هر خانه می‌تواند تبدیل به یک کارگاه کوچک شود و از این طریق اشتغال ایجاد کند. امروز ۹۹.۹ درصد بنگاه‌ها در کره جنوبی، بنگاه‌هایی کوچک و متوسط است اما ما در کشورمان چه برنامه‌ای داریم؟ هیچ.

بازهم بخوانید: اقتصاد قوی، راه ورود به پاستور؟

 

آسیب پذیری اقتصاد ایران با FATF

اظهارات زاکانی به عنوان یک اصولگرای با سابقه، در رابطه با سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی نیز قابل بررسی است. وی که از موافقان قرارداد اخیر با چین است، از جدی ترین مخلالفان معاهده اف ای تی اف نیز هات و آنرا طنابی دور گردن جمهوری اسلامی می داند که نه تنها در انتقال پول بین المللی موثر نخواهد بود، بلکه اقتصاد ایران را آسیب پذیر خواهد کرد. مخالفت و انتقاد وی با برجام نیز از معروف ترین منازعات با مردان دولت در دهه اخیر است. وی در زمان شروع مذاکرات اخیر با آمریکا و اتحادیه اروپا نیز به کنایه، خطاب به حسن روحانی گفته بود: بازگشت به برجام دست رئیس جمهور نیست و مجلس اجازه این کار را نخواهد داد.  

اختلافات و مخالفت این نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، با روحانی و اعضای دولتش کم نبوده و تنها به سیاست خارجی محدود نمی شود. او همتی را از اصلی ترین بانیان وضع موجود اقتصادی و بورس می داند (این روزها توییت بازی این دو رقیب در فضای توییتر نیز بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشته است).

نباید نگاه درآمدی به بورس داشت!

وی در رابطه با بورس نیز گفت: طبق گزارش وزارت اقتصاد، در سال ۹۹ دولت از بازار سرمایه ۳۰۰ هزار میلیارد تومان کسر کرد و ۳۴ هزار میلیارد تومان را در سال ۱۴۰۰ برای دولت آینده گذاشت که آن را جبران کند. نباید نگاه درآمدی به بورس داشت بلکه دولت باید برای بورس هزینه کند. ما حتما شرایطی را پیش خواهیم برد که بورس به جایگاه مطمئن و با ریسک‌پذیری منطقی خود برسد. این نماینده مجلس معتقد است شرایط بازار سرمایه به دلیل بی‌کفایتی برخی مسئولان و دعوت نابجای آنها به این روز افتاده است.

علیرضا زاکانی که وعده داده با روی کارآمدن دولتش، مردم طعم عدالت و رفاه را خواهند چشید، زودتر از هر نامزد دیگری در این دوره از انتخابات، به تله شایعات و فضاسازی های زرد رسانه ای در رابطه با زندگی خصوصی اش افتاد اما توانست خود را در صحنه نگه دارد و نه تنها شایعه نامزد پوشش بودن برای رئیسی را کمرنگ کند، بلکه به دلیل اطلاعات جامعش از مسائل و معضلات، وعده ها و برنامه های قابل توجهی را برای حل مشکلات کشور عنوان کند. هرچند زاکانی معتقد است وعده ها و شعارهایش مردم را راضی خواهد کرد اما نکته ای که باید توسط مردم به دقت مورد بررسی قرار گیرد، بازوان اجرایی و توان هرکدام از کاندیداها برای اجرایی کردن برنامه ها و شهارهایشان است...

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

نظرات (1)

avatar

مجید

دوشنبه 17 خرداد 1400

ان شاالله که موفق باشن

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi