جراحی اقتصاد ایران به دست یک پزشک؟

 


میدون بررسی کرد: مهمترین برنامه ها و وعده های اقتصادی امیرحسین قاضی زاده هاشمی؛ نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 ایران

امیرحسین قاضی زاده هاشمی، عضو سابق هیات رئیسه مجلس، یکی از نامزدهای تایید صلاحیت شده سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، از سوی شورای نگهبان است. قاضی زاده هاشمی دلیل حضور خود در میدان انتخابات را ادای تکلیف عنوان کرده و نام دولت خود را نیز سلام نهاده است. شعار محوری دولت او ثبات و آرامش است و تلاش دارد با جراحی (اصلاح ساختاری) بسیاری حوزه های کشور و دوری از رفیق و جناح بازی ها و تمرکز بر عملگرایی، این شعار را تحقق بخشد؛ اما اصلی ترین اقدامات وی در حوزه اقتصاد چه خواهد بود؟

اصلی ترین وعده های اقتصادی امیرحسین قاضی زاده هاشمی

1. حل مشکل سه روزه بورس با حکم حکومتی

2. تشکیل صندوق رفاه جوانان (اعطای ۵۰۰ میلیون تومان به هر زوج برای اشتغال، ازدواج و مسکن)

3. کاهش تورم به پنج درصد در عرض 4 سال (با 51 پروژه)

4. رساندن تراز تجاری کشاورزی به 24 میلیارد دلار تا سال 1404

5. ایجاد 4.5 میلیون مسکن

6. اداره کشور به صورت شهر کشوری؛ پایتخت سیاسی تهران، پایتخت صنایع دریایی جاسک، پایتخت پسته دامغان و پایتخت مذهبی و زیارت مشهد و..

قاضی زاده هاشمی می گوید: اقتصاد ایران ناسالم و دولتی است و کاملا برخلاف سیاست های اقتصاد باز، جلو رفته است. او که خود را مشرف بر تمام موضوعات کشور می داند؛ معتقد است امکان اصلاح ساختار در تمام حوزه های اقتصادی ازجمله بورس، کشاورزی و تعرفه های خرید، صنعت و آمایش صنعت، قاچاق، فروش نفت خام، خصوصی سازی ها، صادرات و واردات، بانک و بیمه و معدن و... وجود دارد. وی در رابطه با حقوق های نجومی، عدم شفافیت های اقتصادی و اداری و ساختار نظام اداری نیز انتقادات جدی دارد و صراحتا اعلام کرده که برای جراحی های گسترده به انتخابات 1400 آمده است.

بازهم بخوانید: نقدینگی با رضایی به سمت تولید می رود؟

حاکم بودن قوانین تجارت 100 سال قبل

وی در برنامه رادیویی عصر ایران؛ رضا پهلوی را اصلی ترین رقیب خود معرفی و اظهار کرد: قوانین تجارت ما متعلق به صد سال پیش است و مفاهیم جدید در آن معنایی ندارد. در نظام مدیریت کشور باید نوسازی ایجاد کنیم. هیئت دولت بعدی یک مجموعه دانش بنیان است که بناست بر اساس علم جدید جهان، ناوگان سازوکار ایران را به روز کند.

این نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری که به نظر می رسد دارای دغدغه جدی در حوزه رشد اقتصادی و راه اندازی کسب و کار است، در یکی از برنامه های تبلیغاتی خود در رادیو گفت: دولت ها فکر کردند مشکل اقتصاد، نبود تولید زیرساخت فیزیکی مثل جاده و بندر است؛ در حالیکه مسئله ما مدیریتی، رقابت و تکنولوژی است. همچنین این تصور که برای شروع کسب و کار باید دولت مجوز بدهد اشتباه است. در دنیا مجوز منتفی شده است و ورود دولت در کسب و کارها پسینی است نه پیشینی! وی عقیده دارد سیستم مجوزدهی باید براساس اهلیت و اعتماد به افراد پیش گرفته شود.

صنعت غذا یکی از صنایع پیشران در اقتصاد ایران

قاضی زاده هاشمی از منتقدان جدی سیاست های اقتصادی دولت حسن روحانی و عبدالناصر همتی، رقیب دیگر خود در انتخابات سیزدهم، است. وی در رابطه با بورس نیز اعلام کرده بود بیش از 130 هزار میلیارد تومان توسط 200 کد حقوقی از بازار خارج شده است. البته زاویه داری او با مردان دولت تدبیر و امید به مسائل اقتصادی ختم نمی شود چراکه مدیران نجومی بگیر را نیز افرادی خوانده که به اسلام اعتقاد ندارند.

به نظر می رسد او از جایگاه استارت آپ ها و اثرگذاری کسب و کارهای خرد و نوپا به خوبی آگاه است؛ چراکه در همان برنامه به این موضوع اشاره می کند: یکی از صنایع پیشران کشور، صنایع خلاق و جدید «استارت آپ ها» در حوزه صنایع غذایی است. او وعده داده هیچ ایرانی گرسنه نخواهد ماند.

بازهم بخوانید: اقتصاد قوی، راه ورود به پاستور؟

اعضای کابینه قاضی زاده هاشمی چه کسانی هستند؟

وی که بر مزمن شدن مشکلات در ایران اذعان دارد، بر استفاده گسترده از جوانان و نخبگان و نظرات کارشناسی اساتید در عملکرد دولتش تاکید می کند. وی در اولین اقدام نیز زهرا هاشمی مبارکه، نماینده مردم اصفهان که 42 سال سن دارد را، به سمت ریاست ستاد انتخاباتی اش منصوب کرد البته تاکنون اخبار موثقی از دیگر اعضای کابینه او در دست نیست.

رئیس دولت سلام با پافشاری بر استفاده حداکثری از ظرفیت جوانان در تبدیل ایران به عنوان قطبی در جهان، یکی از بحث برانگیزترین شعارهای انتخاباتی این دوره انتخابات ریاست جمهوری یعنی کاهش تغییر قانون سربازی را داد. وی معتقد است در شرایط جنگ اقتصادی باید از توان جوانان برای سازندگی و جهش تولید استفاده کرد کمااینکه ما در دوران سربازی از سربازها به خوبی استفاده نمی کنیم. البته که سربازی را مانعی برای ازدواج نیز می داند. محسن رضایی، دیگر رقیب انتخاباتی او در واکنش به این وعده، توییت کرد:

سالها پیش درباره جایگزینی سربازی حرفه ای با سربازی اجباری طرح مناسبی ارائه کردم. پیشنهاد می کنم این طرح به روزرسانی و با حمایت مجلس عملیاتی شود.

بازهم بخوانید: رئیس جمهور سیزدهم یک اقتصاددان است؟

دولت سلام، به ساختمان پاستور سلام می کند؟!

سید امیرحسبن قاضی زاده هاشمی باور دارد بزرگترین دادگاه، افکار عمومی هستند و به همین منظور نیز وعده داده نه تنها مشکلات و اشتباهات دولت های قبلی در دولتش رخ ندهد بلکه با هوشیاری، سرآغازی برای به اوج رساندن ایران در چهل سال دوم انقلاب اسلامی باشد. هرچند بسیاری از سیاسیون وی را نامزد پوششی رئیسی می دانند؛ اما نکته ای که شاید بیش از هر چیز دیگر در رابطه با او و شعارهای انتخاباتی اش قابل تامل باشد، ترسیم ایران با اقتصادی آرمانی و بسیار کارآمد است... که باید دید بازوان اجرایی وی فرصت و توان تحقق آنها را دارند یا خیر...

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

نظرات (4)

avatar

مجید

دوشنبه 17 خرداد 1400

ایشون یه کم رویایی فک میکنه. بورس و شرایط کشور سه روزه به این حالت درنیومده که سه روزه بخواد درست بشه

avatar

دوشنبه 17 خرداد 1400

avatar

آلبی

دوشنبه 17 خرداد 1400

چه خبرتونه....چچچچچ خبرتونه یعنی😂

avatar

جمعه 14 خرداد 1400

آقای احمدی نژاد هم جراحی کرد کلا اقتصاد رفت تو کما. نیاز به جراحی نیست خودش خوب میشه فقط شما استخوون لای زخم رو بردار

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi