نقدینگی با رضایی به سمت تولید می رود؟

 


میدون بررسی کرد: مهمترین برنامه ها و وعده های اقتصادی محسن رضایی میرقائد؛ نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 ایران

محسن رضایی میرقائد، مرد خستگی ناپذیر عرصه انتخابات ریاست جمهوری ایران است که برای چهارمین بار، نامش در فهرست کاندیداها دیده می شود. رضایی دلیل حضور خود در این دوره را، قطع کردن دست سیاستمداران و مفسدان از اقتصاد ذکر کرده و این موضوع را دلیل ترس برخی از افراد از حضور نظامیان در ساختمان پاستور می داند. این اقتصاددان که پس از اتمام جنگ، راه خود را به دانشگاه تهران پیدا کرد، معتقد است دوران اصولگرایی و اصلاح طلبی تمام شده و زمان عمل رسیده، نه شعار؛ اما اصلی ترین برنامه ها و شعارهای اقتصادی وی چیست؟

باز هم بخوانید: اقتصاد قوی، راه ورود به پاستور؟

مهمترین برنامه ها و وعده های اقتصادی محسن رضایی 

1. پرداخت یارانه 450 هزار تومان

2. تبدیل ایران به هاب (کانون) تامین مواد غذایی برای 500 میلیون جمعیت اتحادیه جنوب غرب آسیا

3. مقابله با فرار مالیاتی به عنوان اولین اقدام

4. حقوق به زنان خانه دار

5. ایجاد ایالت های اقتصادی در کشور

6. تبدیل ریال به برترین پول منطقه پس از دلار و یورو

7. سهیم کردن ایرانیان خارج از کشور در پروژه‌های ملی

8. رساندن شاخص به یک میلیون و پانصد میلیون

سردار باتجربه سپاه که نام "اقدام و تحول" را برای دولت خود انتخاب کرده، بر این باور است که اقتصاد نه پادگان است و نه محفلی برای فلسفه بافی. به نظر می رسد رضایی برای نجات معیشت مردم و اقتصاد ایران به صحنه انتخابات 1400 آمده، حتی در جایی گفته بود که با وجود عدم حضور در بدنه دولت دوازدهم، از شرایط ایجاد شده برای مردم شرمنده است؛ اما واکنش ها به وعده های انتخاباتی او قابل توجه است؛ جراید و روزنامه هایی همچون کیهان و جمهوری اسلامی و چهره های اصولگرا و اصلاح طلب، حرف های او را پوپولیستی می دانند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، در کلیپ تبلیغاتی اش، خود را طبیب اقتصاد می داند. او دلیل حل نشدن مشکلات اقتصادی ایران را، اجرایی نشدن اقتصاد مقاومتی می داند و معتقد است باید اقتصاد را همچون امنیت اداره کرد. گفته می شود تیم اقتصادی او هفت تا نه نفر خواهد بود اما خبر موثقی از اعضای این تیم در دسترس نیست. رضایی وعده داده با این تیم که از افراد قوی تشکیل خواهد شد نه تنها گرانی و تورم را کنترل می کند بلکه نقدینگی را نیز به سمت تولید و کارآفرینی هدایت خواهد کرد.

باز هم بخوانید: برنامه های اقتصادی محسن مهر علیزاده، شعار یا هدف؟!

پنبه را از گوش روحانی در آورید

رضایی چندی پیش در واکنش به این سخن رئیس جمهور فعلی که خطاب به اقتصاددانان گفته بود: پنبه در گوش خود بگذارید تا خبرهای مربوط به بورس را نشنوید؛ در توییتی نوشت: یک مسلمان پنبه را از گوش رئیس جمهور در آورد تا صدای مردم ستم دیده را بشنود. شایان ذکر است وی علاوه بر محسن مهرعلیزاده، ازجمله کاندیداهاست که در بین اقدامات انتخاباتی اش، از مالباختگان بورس نیز یاد کرده و وعده ایجاد صندوقی برای جبران زیان آنها را داده است. 

موضع گیری رضایی در رابطه با دیپلماسی اقتصادی

هرچند موضع گیری های رضایی در حوزه سیاست خارجی به عنوان رئیس کل مجمع تشیخص مصلحت نظام و اصولگرایی استخوان دار، تا حد زیادی قابل پیش بینی است؛ اما به عقیده برخی بسیار تند است. او چندی پیش در رابطه با شروع مذاکرات مجدد ایران با آمریکا گفت: رئیس جمهور آمریکا باید به دلیل وضع تحریم های ظالمانه و خسارات اقتصادی آن از مردم ایران عذرخواهی و تمام خسارات را جبران کند.

وی در جای دیگری در رابطه با خنثی سازی تحریم ها نیز اینگونه اظهار نظر کرده بود: خنثی‌سازی و لغو تحریم‌ها تنها باید در چارچوب رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و به صورت یکجا برداشته شود. پس از راستی‌آزمایی و اطمینان از پایبندی آمریکا و اروپا به تعهدات خود، مذاکرات معنا خواهد داشت. مرحله‌ای کردن برداشتن تحریم ها، هم طولانی است و هم قابل اطمینان نیست.  معتقدم دولت باید با شکایت در مجامع حقوقی بین‌المللی، جبران خسارات ناشی از نقض عهد آمریکا را مطالبه و پیگیری کند.

رضایی معتقد است سیاست خارجی که اقتصاد را به حرکت درنیاورد، موفق نیست؛ شاید به همین دلیل است که وعده داده درب های تجارت بین الملل را، با تکیه بر توان صنعتی و قابلیت های فنی و مهندسی و با اولویت کشورهای همسایه و منطقه، به سمت بازار ایران باز می کند. وی به موضع گیری دولت روحانی با اف ای تی اف نیز انتقادات جدی دارد.

او  به صحبت های اخیر حسن روحانی در رابطه با رفراندوم نیز واکنش نشان داده و انتخابات 1400 را همه پرسی خوانده که در آن مردم بین فرماندهی اقتصادی و وادادگی سیاسی، یکی را انتخاب می کنند.

بازهم بخوانید: رئیس جمهور سیزدهم یک اقتصاددان است؟

محسن رضایی؛ مرد خستگی ناپذیر انتخابات ایران  

محسن رضایی انتظار داشت فضای انتخابات ریاست جمهوری 1400، با حضور افرادی همچون لاریجانی، قاسمی و محمد انتخاباتی تر شود؛ اما اکنون درحال رقابت با افرادی همچون محسن مهرعلیزاده، ابراهیم رئیسی، عبدالناصر همتی، سعید جلیلی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی است. وی که معتقد است مردم سالاری یعنی احساس مثبت مردم به صندوق های رای و انتخابات، وعده داده دولتش دولت مردم است و تبعیض و فقر را از بین خواهد برد. کنایه پراکنی ها و شوخی در محسن رضایی بیش از هر چهره سیاسی دیگر حاضر در این دوره است اما نکته ای که نباید در این بین از آن غافل بود، اهمیت برنامه ها و بازوان اجرایی افراد است نه مرتبه های شرکتشان در انتخابات...

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

نظرات (2)

avatar

آلبی

دوشنبه 17 خرداد 1400

🤦‍♂️ جای صحبتی نمی مونه

avatar

علی

چهارشنبه 12 خرداد 1400

داداش ی زمون که من رای اولی بودم حرف از فدرال میزد اون برنامه اش چی شد الان ۵۰سالمه

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi