اقتصاد قوی، راه ورود به پاستور؟

 


میدون بررسی کرد: مهمترین برنامه ها و وعده های اقتصادی سید ابراهیم رئیسی؛ نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 ایران

پس از کش و قوس های فراوان و دعوت جناح ها و اقشار مختلف مردم، سید ابراهیم رئیسی در روز پایانی ثبت نام نامزدهای ریاست جمهوری با حضور در ستاد انتخابات کشور برای سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ثبت نام کرد. وی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 96 نیز رقیب انتخاباتی حسن روحانی بود، تنها دلیل حضور خود در کارزار انتخابات 1400 را انجام وظیفه و پرکردن خلاهای موجود در حوزه های عدالت و خمودگی دولت فعلی عنوان کرده و مدعی است دولتش، دولت عدالت اقتصادی و شفافیت خواهد بود. رئیسی در نشست اخیر خود با فعالان بخش غیردولتی، تاکید کرد برای حل مشکلات اقتصاد ایران، به تیم اقتصادی و دولتی قوی نیاز است؛ البته تا کنون اطلاعات دقیقی از تیم اقتصادی رئیسی در دسترس نیست. اما اصلی ترین وعده ها و شعارهای اقتصادی این حقوقدان برای رسیدن به پاستور چیست؟

مهمترین برنامه و وعده های اقتصادی ابراهیم رئیسی

1. ساخت 4 میلیون مسکن با آورده اولیه صفر و زمین رایگان

2. کاهش 50 درصدی هزینه های بهداشتی و درمانی

3. اجرای قانون مقررات بخش تعاون و قانون بهبود کسب و کار

4. تورم تک رقمی

5. رایگان کردن اینترنت و تکمیل زیرساخت های آن در راستای اشتغالزایی

6. ایجاد سالانه یک میلیون شغل

7. خشکاندن ریشه مافیا و جلوگیری از قاچاق و واردات بی رویه

رئیسی که دولت خود را چابک و تولید محور می داند، معتقد است 70 درصد ظرفیت های اقتصادی ایران غیرفعال است. وی چندین بار بر این موضوع که ایران قوی بدون اقتصاد قوی شکل نمی گیرد، تاکید کرده و در تلاش برای تحقق این شعار است، بر همین اساس گفته می شود با سندی 7 هزار برگه ای به میدان ورود کرده است. او بازار دستوری را نیز قبول نداشته و باور دارد نمی توان اقتصاد ایران را پشت درب های بسته و با نشستن پشت میز اداره کرد.

باز هم بخوانید: رئیس جمهور سیزدهم یک اقتصاددان است؟

پر کردن خلاهای دولت فعلی؛ دلیل حضور آیت الله رئیسی

او در بیانیه ای که قبل از حضورش در میدان انتخابات ریاست جمهوری 1400 منتشر کرده بود، پر کردن خلاهای موجود در حوزه های عدالت و خمودگی دولت فعلی را از جمله دلایل حضور خود عنوان کرد. وی به اعتراض و نارضایتی های مردمی نیز اشاره و ویژگی های دولتش را چنین ذکر کرده است: استفاده از جوانان در سطوح مدیریتی، توجه به عزت و شرافت مردم، توجه به مستضعفان و محرومان، تلاش برای رفع تحریم ها، توجه به حقوق شهروندی و حمایت از زنان و قومیت های گوناگون و اشتغالزایی. رئیسی در پایان این بیانیه نیز با کنایه به شعار اصلی ترین رقیب انتخاباتی خود در سال 96 و اذعان به اختلافات سیاسی و فشار وارده به مردم، تاکید کرد: نتیجه این انتخابات باید امید و نشاط را به زندگی مردم بازگرداند. شایان ذکر است وی از رانت ایجاد شده به سبب ارز 4200 انتقاد و اعلام کرده از اسامی افراد آگاهی دارد.

رئیسی می خواهد دل به دریای تولید و کارآفرینی بزند

رئیسی که به تازگی حمایت جبهه پایداری را نیز به دست آورده، دولت خود را دولت ائتلاف با مردم، تولیدکنندگان و کارگران معرفی کرده است. این نامزد انتخابات 1400، برنامه های انتخاباتی خود را با حضور در بازار تهران و برگزاری نشست مشترک با روسای اتاق های اصناف، تعاون و بازرگانی ایران شروع کرد. وی در این جلسه خطاب به فعالان اقتصادی به عنوان "میدان‌داران اقتصاد"، بر تاثیرگذاری نظرات کارآفرینان و فعالان اقتصادی بخش خصوصی بر تصمیمات دولتش تاکید و مدیریت جهادی را، حلقه مفقوده اقتصاد کشور دانست. وی با انتقاد از سیاست های خصوصی سازی در ایران گفت: "معتقدم در واگذاری‌ها به‌صورت موردی دچار مشکلاتی شدیم، اما این روند باید ادامه پیدا کند. باید بخش خصوصی واقعی را به‌جای خصولتی‌ها مدنظر قرار دهیم."

نکته جالب توجه دیگر در رابطه با رئیسی، نگاه نخبگان سیاسی به دیدگاه های اوست. هرچند که دغدغه امروز مردم اقتصاد و خروج از رکود است؛ اما به نظر می رسد عمده این افراد منتظر شنیدن نظرهای او در بخش سیاست های خارجی و دیپلماسی هستند. علی لاریجانی (پیش از اعلام نامزدهای تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان) در مصاحبه ای در کلاب هاوس، رئیسی را به مناظره ای در این باره، خارج از فضای صدا و سیما دعوت کرده بود. وی پیش تر نیز در توییتی، در رابطه با دیدگاه رئیس دستگاه قضا در رابطه با صادرات و اقتصاد باز انتقاد کرده بود.

باز هم بخوانید: برنامه های اقتصادی محسن مهر علیزاده، شعار یا هدف؟!

موضع رئیسی در حوزه سیاست خارجی؟

البته ابراهیم رئیسی، در برنامه «صدای جوان» رادیو جوان، با تشریح موضع خود در حوزه سیاست خارجی اظهار داشت: ما باید با تمامی کشورهای دنیا به ویژه کشورهای همسایه که اشتراکات فرهنگی و تمدنی داریم، تعامل و مناسبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، حقوقی و کنسولی داشته باشیم. هرچند که سه اصل عزت، حکمت و مصلحت نباید نادیده گرفته شود.

آنچه که می ماند...

رئیسی که این روزها حرف و حدیث ها و درگیری های سیاسی، بر برنامه های و وعده های اقتصادی اش سایه انداخته، با شعارهایی ازجمله حل مساله فقر و بیکاری، افزایش سه برابری یارانه دهک های پایین، مسکن ارزان، اصلاح ساختارهای فسادزا، اشتغالزایی برای جوانان خصوصا قشر تحصیل کرده و تقویت فضای مجازی برای شکوفایی اقتصاد پا به عرصه انتخابات ریاست جمهوری 1400 گذاشته است. آنچه که در خلال بحث ها و تب سیاسی انتخابات نباید گم شود، شعارهای انتخاباتی و بازوان اجرایی کاندیداهاست؛ تب انتخابات می خوابد و آنچه که برای مردم می ماند، سیاست گذاری 4 ساله تفکرهاست.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

نظرات (4)

avatar

لاچینی

چهارشنبه 12 خرداد 1400

کاش واقعا بعد انتخابات امید و نشاط به زندگی مردم برگرده

avatar

مجید

چهارشنبه 12 خرداد 1400

ایشان در این دو سالی که در قوه قضاییه فعالیت داشتند تحول بزرگی را در این قوه به وجود آوردند و اعتماد مردم را نسبت به این قوه افزایش دادند. امید است که در قوه مجریه نیز بتوانند موفق عمل کنند و اعتماد از دست رفته مردم نسبت به این قوه را برگردانند.

avatar

محمدرضا

چهارشنبه 12 خرداد 1400

کاش تیم اقتصادیشون رو رسانه ای کنند تا برنامه هاشون رو بشه سبک و سنگین کرد.

avatar

صادق

چهارشنبه 12 خرداد 1400

کاش تو عمل نشون بدن چیزایی که میگنو وگرنه که حرف زیاده.

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi