رئیس جمهور سیزدهم یک اقتصاددان است؟

 


میدون بررسی کرد: مهمترین برنامه و وعده های اقتصادی عبدالناصر همتی؛ رئیس اسبق بانک مرکزی و نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 ایران

15 اردیبهشت ماه بود که مرد پر مشغله اقتصاد ایران، عبدالناصر همتی، وارد ساختمان وزارت کشور شد و به عنوان نامزد سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران ثبت نام کرد. وی دلیل ورود خود به میدان انتخابات را، حاکم کردن بینش اقتصادی بر بدنه دولت ذکر کرده و علاوه بر بی اساس و پوپولیستی خواندن شعارها و وعده های اقتصادی برخی کاندیداها ازجمله محسن رضایی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی، معتقد است وضعیت اقتصاد کشور را در عرض تنها یک دوره ریاست جمهوری یعنی 4 سال، بهبود خواهد بخشید. وی که فارغ التحصیل رشته اقتصاد از دانشگاه تهران و لندن بوده و اهل همدان است، از مرداد سال 97 ریاست بانک مرکزی را برعهده گرفت و در این دوره حدودا 3 ساله، دلار روی 30 هزار تومان را هم به خودش دید و از 13 هزار تومان به 23 هزار تومان ثبات یافت.

وعده های اقتصادی عبدالناصر همتی چیست؟

1. جبران کسری بودجه با اخذ مالیات و گسترش پایه های مالیاتی

2. ایجاد ثبات اقتصادی برای تولیدکنندگان

3. رشد اقتصادی سالی 5 درصد

4. افزایش میزان یارانه ها

همتی معتقد است حل مشکلات اقتصادی کاملا تحقق پذیر است و باید دولت سرمایه گذار جایگزین دولت مداخله گر در اقتصاد شود. وی اصلی ترین دلیل حل نشدن مشکلات اقتصادی کشور را فقدان تعامل لازم بین مردم، نیروهای سیاسی، نهادهای مختلف داخلی و کشورهای خارجی می داند؛ او در اولین گام برای حل این مشکل نیز، نام "تعامل از خانه تا جهان" را برای دولت خود برگزیده است. تاکنون اطلاعاتی از تیم اقتصادی وی در دست نیست؛ هرچند که دیروز ولی الله فاطمی، مدیرعاملی اسبق بانک ملی، به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی اش معرفی شد.

رئیس جمهورهای قبلی اقتصاد دان نبودند!

شاید به توان عبدالناصر همتی را تنها کاندیدی دانست که این روزها به جای تمرکز برروی وعده ها و برنامه های انتخاباتی اش، مشغول پاسخگویی به عملکرد گذشته اش است. در مدت زمان تصدی گری وی در بانک مرکزی میزان درآمدهای ارزی ایران به دلیل شرایط تحریمی ناشی از صادرات نفت، گاز و میعانات گازی، کاهش بیش از ۸۰ درصدی را تجربه کرد و مردم متحمل فشارهای سنگین اقتصادی و سیاسی شدند. شیوع ویروس کرونا را نیز می توان ازجمله اثرگذارترین اتفاقات در زمان تصدی او دانست. البته خبر شک آوری که اسم همتی را تحت الشعاع قرار داد، برکناری وی از ریاست بانک مرکزی به دستور آقای روحانی بود. گفته می شود دلیل این برکناری بی موقع به دلیل اظهار نظرهای همتی در برنامه های انتخاباتی بود که روحانی را مدیری دانست که از اقتصاد سررشته ندارد. هرچند که برخلاف انتقادات بسیار تند و شدید، به نظر می رسد خودش از عملکردش در بانک مرکزی راضی است.

ارز 4200 را قبول ندارم اما...

چندی پیش در برنامه ای تلویزیونی مدعی شد با جلوگیری از زیاده‌خواهی‌ها و پول پاشی‌ها، توانسته میزان افزایش تورم و نرخ ارز را کنترل کند (هرچند که در جایی دیگر صراحتا به دخالت نداشتن در تصمیمات هیئت دولت اشاره کرده است). به نقل از خبرگزاری تسنیم، وی در رابطه با ارز 4200 نیز اظهار داشت: از نظر تخصصی ارز ۴۲۰۰ تومانی را قبول ندارم اما دولت در شرایطی که کشور دچار افزایش جدی نرخ ارز به دلیل تحریم‌های سنگین و بی‌سابقه‌ای شده بود، چاره‌ای جز تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی و داروی مردم نداشت. البته بررسی آمارها نشان می دهد میزان رشد قیمت دلار در دوران این اقتصاددان 80 درصد و تورم نیز شاهد جهش بسیار بلندی بوده است.

بخشی از تغییر وضعیت موجود هستم نه بانی وضعیت موجود!

وی در جای دیگری در پاسخ به عملکردش در بانک مرکزی اینطور گفت: من از ۲ سال و نیم پیش تا به حال بخشی از تغییر وضعیت موجود هستم نه بانی وضعیت موجود. اگر روند قبلی سیاست‌های ارزی و پولی ادامه می‌یافت با شوک اقتصادی ناشی از کرونا چیزی برای رقابت باقی نمی‌ماند. پیشتازی در خنثی‌سازی تحریم هم در کارنامه ام به وضوح روشن است.

نکته جالب توجه دیگر در بررسی اقدامات او در بانک مرکزی، پشتیبانی مالی از SME هاست. گفته می شود قرار است در سال جاری مبلغی تا سقف ۱۰۰ هزار میلیارد تومان از سوی بانک‌ها برای اعطای سرمایه در گردش به این واحدها، با هدف گسترش نقش آنها در تولید و اشتغال کشور اختصاص داده شود. در سال گذشته نیز بیش از ۲۷ هزار واحد کوچک و متوسط از حدود ۸۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات بهره مند شدند که نسبت به سال ۹۸ رشد ۵۷ درصدی داشته است.

همتی، دولت سوم روحانی است؟

گرجه همتی مدعی ورود مستقل به انتخابات 1400 است اما در سخنان او، می توان رگه هایی از دنباله‌روی سیاست های حسن روحانی، خصوصا در حوزه سیاست های خارجی را دید. وی در گفت و تلویزیونی، در پاسخ به سوالی مبنی بر افزایش سرسام آور قیمت ها، تحریم را عامل اصلی معرفی کرد (هرچند که به نارسایی های مدیران نیز اذعان داشت).

او که به ارائه دیدگاه های شخصی و حقوقی اش در توییتر مشهور است، چندی پیش در توییتی به لزوم تصویب اف ای تی اف نیز برای تسهیل فعالیت های بانکی نیز اشاره کرده بود.

مگر ماکروفر است؟!

همتی معتقد است قهر مردم با صندوق های رای اصلی ترین رقیب او در انتخابات سیزدهم است هرچند که از پاسخگویی و کنکاش با شش نامزد دیگر انتخابات، خصوصا در حوزه اقتصاد، باز نمانده است. مثلا در واکنش به وعده حل سه روزه مشکل بورس که از سوی قاضی زاده هاشمی مطرح شده بود گفت: می‌گویند می‌خواهیم بورس را در ۳ روز اصلاح کنیم، مگر ماکروفر است؟!

شاید اولین مقتصد پاستور...

رئیس اسبق بانک مرکزی ایران، امروز نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 است؛ عبدالناصر همتی یک اقتصاددان است و درصورت پیروزی، اولین اقتصاد خوانده ای است که موفق شده به ساختمان پاستور راه یابد. او با برنامه و دغدغه جدی در حوزه اقتصادی جلو آمده، مطمئن است می تواند مشکلات معیشتی مردم را حل و مشکلات کلان اقتصادی را سریع جمع و جور کند. کاش قانونی وضع شود تا اگر فردی شعاری می دهد و در صورت فراهم آمدن تحقق شعارها، نتوانست آن شعارها را عملی کند به صورت قانونی پاسخگوی مردم باشد؛ چراکه جای خالی چنین قانونی در شعارها نمایان بوده و هست.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (2)

avatar

لاچینی

ﺳﻪشنبه 11 خرداد 1400

افزایش میزان یارانه ها؟؟؟ کاش میگفتن در عوض چی

avatar

محمدرضا

ﺳﻪشنبه 11 خرداد 1400

اقتصاد دان یا اقتصاد خوان؟!

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi