برنامه های اقتصادی محسن مهر علیزاده، شعار یا هدف؟!

 


میدون بررسی کرد: مهمترین برنامه و وعده های اقتصادی محسن مهر علیزاده؛ نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 1400 ایران

محسن مهرعلیزاده (متولد ۸ مهر ۱۳۳۵، مراغه) یکی از هفت نامزد تایید صلاحیت شده در انتخابات ریاست جمهوری 1400 است که از پر سابقه ترین نامزدهای (بیش از 40 سال سابقه مدیریتی) این دوره نیز هست. وی برای نخستین بار در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 84 شرکت کرد و هرچند که با اخذ ۴٫۳۸٪ درصد آرای مردمی، نتوانست تصدی ساختمان پاستور را به دست گیرد. او امروز مدعی است برنامه اصلاح ساختار اقتصادی اش را از روی برنامه همان سال 84 آماده کرده؛ چیزی شبیه به سیاست های اجرایی در کشور آلمان. اما اهداف اقتصادی این برنامه چیست؟

1. از بین بردن ریشه های اصلی ایحاد تورم در عرض سه تا چهار ماه (البته فاصله یک ماهه بین 3 تا 4 ماه برای منصب ریاست جمهوری یک کشور که برنامه ریزی هر روزه را می طلبد، جای تعجب است)

2. جبران کسری بودجه بدون آینده فروشی، فروش اوراق مشارکت، چاپ پول و...

3. اصلاح ضرب العجلی نظام بانکی

4. افزایش ۳ تا ۵ برابری یارانه برای دهک‌های پایین

5. ایجاد یک میلیون شغل برای جوانان در سال

6. جذب سرمایه‌های ایرانیان خارج از کشور

7. اصلاح نظام صادراتی

اصلی ترین شعارهای انتخاباتی مهرعلیزاده

اصلی ترین شعار اقتصادی مهر علیزاده "اقتصاد اجتماعی" است. او که همواره در تریبون های مختلف به این مفهوم اشاره کرده، در تشریح آن گفت: اقتصاد اجتماعی یک اقتصاد توسعه‌ای همراه با مراقبت‌های اجتماعی است به نحوی که بتواند حمایت‌های اجتماعی از بعد تأمین اجتماعی، حقوق بازنشستگی، خدمات، بهداشت، هزینه‌های پزشکی و حداقل دستمزد را برای اقشار مختلف داشته باشد و ضمن تامین حداقل‌های یک زندگی اجتماعی، مانع توسعه کشور هم نشود.

 علاوه بر اینها، به نظر می رسد مهرعلیزاده عزم خود را برای استفاده از جوانان در بدنه دولتش جزم کرده و سعی  می کند رای این قشر از جامعه را در صندوق خود بریزد. او در جمع خبرنگاران با اشاره به میانگین سنی ۴۵ سال برای کابینه خود گفت: اعتماد به جوانان را با پوست، گوشت و استخوان لمس کرده‌ام و برنامه های زیادی برای برگرداندن نشاط به آنها دارم. البته تا اینجای کار مدیران ستاد انتخاباتی او، دو چهره نسبتا میانسال و شاخص در اصلاح طلبان یعنی محمود زمانی قمی (عضو ستاد انتخابات محمدرضا عارف در سال 92) به عنوان رییس ستاد انتخاباتی و محمدجواد حق‌شناس 60 ساله (عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، روزنامه‌نگار) به عنوان رئیس شورای سیاست گذاری هستند. وی در بیانیه ای نیز اعلام کرده به عنوان تنها نامزد این طیف سیاسی، درصورت پیروزی سومین دولت خاتمی را تشکیل خواهد داد.

دولت تحول و عدالت؛ جای دولت حسن روحانی را می گیرد؟!

مهرعلیزاده "تحول و عدالت" را به عنوان نام دولتش اعلام کرده؛ تحول در مسائل اقتصادی، معیشت و مسائل اجتماعی. وی با تاکید بر محوریت دولت خود بر اقتصاد، همواره به استفاده از تمام گرایش های سیاسی و هویت های قومی و ملی اشاره دارد. ارتباط پویا با نخبگان نیز در فهرست وعده های انتخاباتی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری 1400 به چشم می خورد. 

نکته قابل تامل دیگر در رابطه با این نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، انتقادات از عملکرد دولت حسن روحانی؛ رئیس دولت تدبیر و امید است. او در جمعی از خبرنگاران، با اشاره به رانت ایجاد شده از ارز در این دولت اذعان کرد و گفت: در سال گذشته نزدیک به ۱۸ میلیارد دلار در این زمینه به بازار تزریق شد با قصد اینکه کالاهای اساسی ارزان به دست مردم برسد اما در این راستا کمک موثری نکرد، بلکه به عکس آن تبدیل شد.

حیاتی بودن بررسی برنامه های اقتصادی کاندیدای انتخابات 1400

فارغ از کش و قوس های سیاسی، محسن مهر علیزاده اکنون یکی از هفت نامزد تایید صلاحیت شده برای انتخالات ریاست جمهوری 1400 است. بررسی شعارها و وعده های او، نشان از دغدغه جدی در حوزه اقتصاد و جوانان دارد؛ اما آنچه که نباید در خلال تب و تاب سیاسی انتخابات نباید گم شود، شعارهای انتخاباتی، بازوان اجرایی و ظرفیت مدیران نامزدهاست که باید توسط مردم به خوبی و بادقت بررسی شود. تب انتخابات می خوابد و آنچه که برای مردم می ماند، سیاست گذاری 4 ساله تفکرهاست...

نوشته شده توسط: نرگس صفوی 

پست های مرتبط

نظرات (6)

avatar

دوشنبه 17 خرداد 1400

طبق برخی آمار ها حدود ۵۰ درصد زیرساخت های کشور ما توسط مجموعه های نظامی ساخته شده . این شعار سطحی حذف فعالبت نیروهای نظامی از اقتصاد واقعا شعار خطرناکیه

avatar

مهدی

دوشنبه 10 خرداد 1400

اینا فقط شعاره. اصلاح ساختار اقتصادی فقط از راه اصلاح نظام بانکی امکان داره که تا حالا کسی زورش به بانک ها نرسیده. حذف فعالیت های اقتصادی بنگاه های رانتی هم باید انجام بشه که اونم غیر ممکنه. فعالیت اقتصادی نظامی هم باید ممنون بشه که اونم غیر ممکنه

avatar

مجد

دوشنبه 10 خرداد 1400

اینا برنامه های اقتصادی ؟؟ تحول و عدالت هم شعارش که به جایی نمی رسه.

avatar

آلبی

دوشنبه 10 خرداد 1400

طرح های حیاتی اقتصادی اونها ممات ما رو باعث می شود.

avatar

لاچینی

دوشنبه 10 خرداد 1400

کاش یکمم از برنامه های عمیلیاتی میگفت!!!

avatar

محمدرضا

یکشنبه 9 خرداد 1400

اینا که شد شعار، چجوری قراره این برنامه ها اجرا بشن؟

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi