بازارسرمایه، چشم به راه مذاکرات

 


میدون بررسی می کند: آینده بورس به کجا می رود؟ بهترین واکنش مردم به سقوط های پی در پی شاخص چیست؟ دولت آینده برای بهبود بازار سرمایه باید چه کند؟

سوم خرداد بود که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با ریزش دوازده هزار واحدی، کانال 1.1 را هم از دست داد و با رسیدن به عدد یک میلیون و ۹۵ هزار واحد رسید. هرچند که طی روزهای چهارم و پنجم، شاهد افزایش مجدد به رقم 1,109,348.76 بودیم؛ اما چند ماهی می شود که حال بازار سرمایه چندان خوب نیست؛ روزانه آمارهای متعددی از سوی سازمانهای گوناگون منتشر می شود و میزان ضرردهی مردم در بازار بورس اوراق بهادار را تخمین می زند؛ چندی پیش آماری، به نقل از خبرگزاری ایستا منتشر شد که حاکی از از بین رفتن چیزی بالغ بر 40 درصد سرمایه 46 میلیون ایرانی بود، بررسی های نوداقتصادی نیز نشان می دهد ریزش شاخص در این چند ماه، سنگین ترین و بزرگترین سقوط در طی 30 سال اخیر بوده است؛ سقوطی 40 درصدی.

چرا شاخص بورس ریزش کرد؟

کارشناسان علم مالی و بازار، دلایل متعددی را برای این سقوط و وضعیت بازار سرمایه عنوان می کنند. پوریا نصیری، فعال بازار سرمایه، در مصاحبه ای با سامانه میدون، راجع به مهمترین دلایل این شرایط گفت:

علت اصلی ریزش شاخص در این چند ماه اخیر، از بین رفتن اعتماد و کمبود نقدینگی در بازار است. شاخص کل که به معنی ارزش شرکت های بزرگی همچون شستا، فملی، شپنا و... است، با سقوط جدی همراه بوده و بازار دیگر برای مردم جذاب نیست، ازنظر نقدشوندگی و اعتبار نیز جایگاه خود را از دست داده است.

استفاده ابزاری دولت از بورس/ چرا بانک مرکزی پاسخگو نیست

وی در ادامه افزود: دلیل دیگر نگاه تیم اقتصادی دولت فعلی است. دولت فعلی به طور کامل از بازارسرمایه برای رسیدن به اهدافی همچون کسری بودجه و تامین نقدینگی در سال گذشته استفاده کرد. آنها با فروش اوراق قرضه، فروش اسناد خزانه و... تامین سرمایه کردند و پس از آن نیز بازار را به حال خود رها کردند. مطمئنا اگر دولت پس از تامین مالی موردنیازش، بازار را به حال خود رها نمی کرد، امروز شاهد اتفاقات این چنینی نبودیم. بانک مرکزی که در آن روزها با تمام قوا از حضور مردم در این بازار دفاع می کرد، امروز باید پاسخگوی رکود به وجود آمده در بازار باشد اما...

آینده درخشانی در انتظار بورس ایران است.

تامین مالی کسب و کارهای خرد و نوپا و شرکت های دانش بنیان ازطریق بازار سرمایه، موضوع بعدی بود که این کارشناس بازارسرمایه به آن اشاره کرد:

آینده بازار سرمایه در ایران بسیار درخشانی است؛ اگر شما بازار سرمایه را نردبانی 10 پله ای درنظر بگیرید، ما در کشورمان روی پله دوم ایستادیم؛ تا قبل از سال 97 مردم هیچ دغدغه و گفت و گویی در زمینه بازارسرمایه یا بورس نداشتند؛ اما امروز شاهد شکل گیری یک گفتمان عمومی در این باره هستیم. البته که ازنظر من دولت آینده باید ورود شرکت ها و سهامداران جدید به این بازار را به نهادهای متخصص موجود در فرابورس و سازمان بورس اراق بهادار همچون کانون کارگزاران بسپارد. 

رفتارهای هیجانی؛ عامل نوسانات بازار سرمایه

بسیاری از کارشناسان معتقدند رفتارهای هیجانی مردم به دلیل عدم تخصص و دعوت های مکرر مسئولین کشوری به بازار سرمایه موجب چنین تنش ها و نوساناتی شده است. پوریا نصیری نیز با تایید این ادعا، تصریح کرد:

ما در تمام دوره های آموزشی و کلاس ها به مردم تاکید می کنیم که با پول مازاد خود در عرصه های این چنینی وارد شوند؛ پولی که از نیاز نداشتن آن در طی چندین سال مطمئن باشند. اما متاسفانه ما در یکسال اخیر شاهد رفتارهای هیجانی بسیاری از مردم و عجله شان برای ورود به بورس بودیم. این نوع سرمایه گذاری از بنیان دچار اشکال است؛ من مطلعم که دادگاه های خانواده و گرفتاری های خانوادگی بسیاری به سبب این موضوع در بین مردم شکل گرفته و به آرامش و زندگی روزمره آنها خدشه وارد کرده است.

بهترین اقدام مردم در این شرایط بورس چیست؟

وی در ادامه اضافه کرد: در شرایط کنونی به مردم پیشنهاد می کنم صبور باشند و هیچ واکنش هیجانی انجام ندهند. سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه باید با دید بلندمدت باشد و نه کوتاه مدت؛ ما در سالهای 84 و 92 نیز شاهد ریزش های سنگینی بودیم اما بازر خود را مجددا پیدا کرد لذا توصیه می کنم مردم در اولین قدم خود را از لحاظ روحی تسکین دهند و صبور باشند. این نکته را هم اشاره کنم که ازلحاظ تکنیکال، ورود شاخص تا آخر مرداد ماه به کانال یک میلیون و چهارصد تا پانصد، قابل پیش بینی است.

پیش بینی آینده بازار سرمایه؟

پوریا نصیری، کارشناس بازار سرمایه، در پایان سخنان خود، با اشاره به فضای سیاسی داخلی و بین المللی، آینده بازار سرمایه کشور را اینطور پیش بینی کرد: نتیجه انتخابات را موضوع تاثیرگذاری بر بازار سرمایه نمی دانم؛ اما مذاکرات وین می تواند تاثیر بسیار زیادی نه تنها بر بورس بلکه بر فضای اقتصادی جامعه خواهد داشت. درحقیقت گویی تمام فضای اقتصادی کشور درگیر نوعی ریسک سیستماتیک و بلاتکلیفی است که منشا آن را می توان مذاکرات وین دانست. معتقدم پالس مثبت مذاکرات می تواند بسیار برای بهبود شاخص تعیین کننده باشد چراکه وقتی شرایط سیاسی جامعه مشخص می شود، سرمایه گذاران و فعالین می توانند برای اقدامات آینده خود تصمیم گیری کنند.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (2)

avatar

البی

دوشنبه 10 خرداد 1400

👏👏👏عالی

avatar

محمد علی وردی

جمعه 7 خرداد 1400

منتظره اینکه ملت یکم پول جمع کنن تا بکشه بالا

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi