شعار امسال رمز پیروزی در جنگ اقتصادی است؟

 


سید امیر سیاح، مدیر گروه اقتصاد شبکه اول سیما، با شعار دیده بان شفافیت و عدالت و با دغدغه بهبود محیط کسب و کار، حاکمیت قانون، امنیت سرمایه گذاری، تولید و اشتغال در کشور، در حوزه های اقتصادی صاحب نظر بوده و از وی در چند سال اخیر به خصوص با داغ شدن بحث انتخابات به عنوان یکی از منتقدان جدی و مستدل از عملکرد دولت دوازدهم یاد می شود.

تولید؛ مانع زدایی ها و پشتیبانی ها... این شعاری است که رهبر معظم انقلاب برای سال 1400 شمسی معین کردند، عبارتی که جنبه هشدار و یادآوری آن، بیش از هر چیز دیگری توجه ها را به سمت خود معطوف کرده است. سیدامیر سیاح؛ اقتصادادان و فعال در حوزه کسب و کار و کارآفرینی کشور، در مصاحبه ای با سامانه میدون، ضمن بررسی ابعاد و علل نامگذاری امسال از سوی رهبری به تولید؛ مانع زدایی ها و پشتیبانی ها، شرایط و موانع حال و آینده اقتصاد ایران را بررسی و تحلیل کرد.

مدیران نگرانند امضاهای طلایی شان بی ارزش شود!
سیاح در ابتدا در پاسخ به سوالی مبنی بر علت این نامگذاری از سوی رهبری گفت: به نظرم رهبر انقلاب با ملاحظه گزارش هایی که از شرایط و واقعیت های وضعیت تولید و کارآفرینی به دستشان می رسید، به این نتیجه رسیدند که لازم است توجه کشور را به سمت مانع زدایی و پشتیبانی جلب کنند تا بلکه چوب لای چرخ تولیدکنندکان، کمتر شود.

وی با اشاره به تاکید رهبری بر اجرا شدن سیاست های اقتصادمقاومتی در کشور ادامه داد: در ده سال گذشته قوانین و احکام متعددی همچون قانون بهبود محیط کسب و کار (مصوب 1390)، قانون رفع موانع تولید و رقابت پذیری (مصوب 94)، قانون برنامه ششم (مصوب 95)، قانون حداکثر استفاده از تولید داخل (مصوب 98) برای حمایت از تولید وضع شده اما این قوانین توسط مسئولان دولتی اجرا نمی شوند. در چنین شرایطی طبیعی است که وضع تولید خوب نباشد؛ حتی گاهی به نظر می رسد نفع برخی مسئولان در این است که سرمایه گذار در تولید و کارآفرینی، کم باشد و در همین وضع بماند.

این اقتصاددان افزود: بهبود محیط کسب و کار فقط به شعار و بخشنامه نیست؛ بلکه باید فرایندهای اداری کم و اصلاح و با مدیران دولتی که حاضر به سهل کردن موانع نیستند و از بی ارزش شدن امضاهای طلایی شان می ترسند، به شدت برخورد شود. رهبر انقلاب درسالهای اخیر دایم مسئولان را به حمایت از تولید تشویق و با تاکید بر سرفصل های سند اقتصادمقاومتی تلاش کردند توجه آنان را به این موضوع جلب کنند؛ شعارسال امسال را نیزدر همین راستا انتخاب کردند.

چرا شعار سال؟!

او در رابطه با اصل نامگذاری سال های مختلف و شبهه شعاری بودن آن نیز توضیح داد: بله ممکن است نامگذاری سال به ظاهر شعاری باشد؛ اما همت ها و توجه ها در کشور را به موضوعی خاص متمرکز می کند که حداقل تاثیر این اتفاق را نیز می توان در نهیب زدن مردم به همدیگر و همچنین به مسئولان مشاهده کرد. درمجموع، بودن شعارسال خیلی بهتر از نبودنش است.

تغییر چهار چوب فکری مسئولین، اولین قدم برای راه تحقق شعار 1400

سیاح با شاره به راهکارهای خود برای اجرایی شدن شعار سال اذعان داشت: اولین قدم برای اجرایی شدن شعار تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها؛ تبدیل الگوی حمایت از تولید که در سال 98 در مرکز پژوهش های مجلس رونمایی شد، به چهارچوب فکری تمام مسئولان کشور است؛ چراکه این سند نتیجه اجماع تعداد کثیری از اقتصاددانان ایران است.

مدیر گروه اقتصاد شبکه اول سیما ادامه داد: دومین قدم محدود کردن فعالیت های نامولد و رقیب تولید با استفاده از انواع مالیات است؛ افراد زیادی در کشور از معاملات مسکن، طلا، ارز، خودرو سودهای کلانی می برند و هیچگونه مالیاتی نیز پرداخت نمی کنند. معاملات این سوداگران باید بطور کامل رصد شود و با وضع مالیات های سنگین برآن، شرایطی را فراهم کرد تا کسی برای انجام این فعالیت ها انگیزه نداشته باشد؛ تا زمانیکه سوداگری سودی بیش از تولید و راه اندازی کسب و کار دارد، تولید در کشور پا نمی گیرد.

این اقتصاددان در تشریح راهکار سوم افزود: راهکار سوم نیز تدوین راهبرد توسعه صنعتی و تعیین لوکوموتیوهای رشد اقتصادی در کشور و اعطای رانت مولد به آنهاست؛ یعنی نظام بانکی مامور تامین مالی بخش تولید شود و مجوز بانکی هایی که از این قانون سرپیچی می کنند، لغو و اموالش به نفع بیت المال توقیف شوند.

کام تلخ کارآفرینی در هشت سال دولت روحانی

سیاح با اذعان به تلخ بودن شرایط تولید در هشت سال اخیر افزود: عملکرد دولت در حمایت از تولید، خنثی و در بعضی موارد منفی بوده است و موجب شده سالهای خیلی تلخ و بدی بر تولید و تولیدکنندگان بگذرد.

این فعال حوزه کسب و کار در ادامه سخنان خود، با بررسی مهمترین موانع تولید حال حاضر کشور، به طرح محورهای پشتیبانی اقتصادی پرداخته و گفت: اصلی ترین موانع تولید به ترتیب تامین مالی و دریافت مجوزها هستند. مهمترین پشتیبانی ها از تولید نیز باید باز شدن درهای بازار سرمایه به سمت شرکت ها برای تامین مالی و کوتاه کردن دست انحصارگران باشد؛ انحصار زدایی هم با خواهش عملی نمی شود.

وی با تاکید بر برخورد با انحصارگران اظهار کرد: ما در جنگ اقتصادی هستیم و انحصار در شرایط جنگ اقتصادی، همدستی با دشمن و خیانت به کشور است. 15 سال است که با قانونگذاری و خواهش با این خائنان مدارا می کنیم اما به نظر می رسد دیگر با زبان خوش صحبت کردن بی فایده است. این خیانتکاران باید بازداشت شوند و پس از جرم نگاری آنها در اقتصاد به مجازات برسند؛ این زالوها امید را در دل جوانان ما کشته و در دوران تحریم همدست ترامپ بودند. البته این نوع راهکارهای انقلابی در دولت جمهوری اسلامی اجرا نمی شود به همین دلیل شرایطمان تغییری نمی کند.

خائنان داخلی جنگ اقتصادی

امیر سیاح، در پایان سخنان خود، با اشاره به شرایط جنگ اقتصادی کشور خطارنشان کرد: ما در حالت جنگ اقتصادی هستیم؛ درحالت جنگی هم با خائن با زبان خوش صحبت نمی کنند. در جنگ اقتصادی انحصارگر خائن است، بانکی که از تولید حمایت نمی کند و پول های کشور را صرف سود خودش می کند خائن است و... کشورهای کوچک اطرافمان شرایط بهتری دارد؛ اما ما به دلیل مماشات با خائنان اقتصادی و لابی قوی آنها در نهادهای حساسی همچون دولت و مجلس، متاسفانه در جنگ اقتصادی دست برتر را نداریم...

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (7)

avatar

قاسمیان

ﺳﻪشنبه 28 اردیبهشت 1400

یکی از خائنان خود سیاح هستش... مرتیکهه ....

avatar

سما

ﺳﻪشنبه 28 اردیبهشت 1400

خدا قوت خدمت تمامی دوستان میدون امیدوارم ایشون حرفهای خوبشون رو بتونن توی شبکه یک سیما هم عملی کنند و صرفا حرف نباشه... و همچنین با انتخاب یک رییس جمهور خوب، بشه در کشور هم عملیاتی کرد...

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
ﺳﻪشنبه 28 اردیبهشت 1400

سلام دوست عزیز

ممنون از اینکه نظرتون رو با سامانه میدون درمیون گذاشتید؛ به امید پیروزی کارآفرینان ایران در جنگ اقتصادی

avatar

زهرا جعفری

ﺳﻪشنبه 28 اردیبهشت 1400

از ستاد پیگیری تقاضای رسیدگی داریم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
ﺳﻪشنبه 28 اردیبهشت 1400

سلام دوست عزیز

ممنون از اینکه نظرتون رو با سایت میدون درمیدون گذاشتید. برای ارتبیاط با همکاران ستادپیگیری اینجا کلیک کنید. 

avatar

امیر جوادزاده

ﺳﻪشنبه 28 اردیبهشت 1400

مفید بود متشکرم

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
ﺳﻪشنبه 28 اردیبهشت 1400

سلام دوست عزیز

ممنون از اینکه نظرتون رو با سایت میدون درمیون گذاشتید. 

avatar

ریحانه

ﺳﻪشنبه 28 اردیبهشت 1400

به امید پیگیری بیشتر مسئولین برای مانع زدایی

avatar
پاسخ دهنده:صفوی
ﺳﻪشنبه 28 اردیبهشت 1400

سلام دوست عزیز

ممنون از توجه شما به سایت میدون؛ به امید موفقیت تمام کسب و کارها و کارآفرینان ایرانی

avatar

غلامرضا

ﺳﻪشنبه 28 اردیبهشت 1400

آقای سیاح از دیده بان شفافیت چه خبر؟ کاش انقد که رو ریاست جمهوری تمرکز داری یکمم رو نماینده های مجلس انقلابی کار می کردی

avatar

علی توتونچی اصل

دوشنبه 27 اردیبهشت 1400

با سلام‌ و امتنان جناب اسناد بزرگوار مشکل اصلی این‌کشور بیکاری هست نه بی پولی ..تمام‌صنایع تولید کننده با بن‌بست رسیده اند و چنگی وجود ندارد مگر ما خود جنگ راه بینداز یم برای سر پوش گذاشتن نا توانایی حاکمان .در کشوری که تفا‌وت دلارش بیش از ۶ برابر خود ارز هست این خود لیان دزدی و چپاول و رانت و دزدی خواهد بود اگر گذری بر شهرک های صنعتی بزنید کاملا ورشکستگی را به عینه میبینید نیاز به خیلی سمینار ها و سخنرانی ها نیست ما و تمام‌مردم و صنعت که ارزش افزوده تولید میکند فدای سیاست بازی و کاری دشمن تراشی شده است و صادرات پا به کشورهای همجوار امکان‌پذیر نیست اولین قدم بلی رفع موانع یعنی حًور خوب و راحت در بازار های جهانی است نه دور زدن اقتصاد پس بخ خود بیایی مملکت را که با ارز تمام کار هایش عملی میشود آنرا به ثبات برسانیم و سیاست رفتن سهم از بازار جهانی راا تولید و ارزش افزوده و کیفیت جبران‌کنیم نه با دزدی دور دن تحریم که این امر همان فشار سیستم جاکم‌بر جامعه است و تمام دولت ها و درآمد ها هزینه بد اندیشی و خلاف اندیشی و جنگ طلبی و دشمن تراشی شده است بیایی به بازار جهانی بر گردیم و سهم خود را دنیا ورشد پول دنیا بگیریم نه اینکه شعاری را بدهیم کا اصلا در راستی انجام‌آن نیستیم حرف زیاد است البته نه برای سمینار و گر هم آیی بلکه بدای پیشبرد هدف زندگی خوب ررای مردم‌ایران با ابن‌همه ثروتی که در ان‌نهفته است ولی رانتی ها و خودی ها آنرا به دزدی میبرند و به ریش صنعت و تولید قهقهه تلخ میزنند موفق باشید

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi