مملکت تعطیل، اصناف عصبانی!

 


چه کسی مسئول ورشکستگی کسب و کارها در تعطیلات مکرر کشور است؟ تکلیف اصناف در پیک چهارم همه گیری کرونا چیست؟

کرونا دوباره در ایران اوج گرفت؛ در بیست و چهار ساعت گذشته ۲۵۸ بیمار مبتلا به بیماری کووید۱۹ فوت و ۲۱۰۶۳ بیمار جدید شناسایی شد؛ درحالیکه در کمتراز یک ماه پیش، بیشتر مناطق کشور در شرایط کم خطر (رنگ زرد) قرار داشت و آمار فوتی ها به 53 نفر در روز هم رسیده بود. به دنبال این حادثه و اعلام تعطیلی سراسری ده روزه از سوی رئیس جمهور، روسای اصناف و صاحبین کسب و کار واکنش های نسبتا تندی از خود نشان دادند:

شهربانو عابدی؛ رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه:

آرایشگران خسارات زیادی از تعطیلی ها دیده اند، ما از سال گذشته تا دی ماه تعطیل بودیم و تنها یک یا دو ماه بود که کارمان را شروع کرده بودیم؛ آرایشگران بانو عموما کارآفرین و نان آور خانه هستند. کاش سفرها در تعطیلات نوروز از سوی دولت مدیریت می شد تا مجددا همه گیری کرونا رخ نمی داد و صنف ما نیز مجبور به تعطیلی نمی شد.

اسدالله احمدی؛ رئیس اتحادیه اغذیه فروشان:

چرا مردم را درعوت کردید در ایام نوروز به مسافرت بروند؟ متاسفانه دولت در زمینه کرونا تصمیمات درستی را اتخاذ نکرده؛ اغذیه فروشان به مشکلات بسیار جدی برخورد کرده اند، 40% از کارآفرینان ما به دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره به طور کامل ورشکست شدند.

علی جعفری؛ رئیس اتحادیه سازندگان و فروشندگان مصنوعات فلزی و کابینت غیر چوبی:

دولت باید خسارت بدهد، نهادهای نظارتی باید از دولت سوال کنند که چرا در دوهفته نوروز جلوی سفرها را نگرفت و همه چیز را رها کرد تا کشور به اینجا برسد؟ این تعطیلی ها صنف ما را به چه کنم چه کنم انداخته.

سید علی اصغر بهبهانی؛ رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان کالای کشباف و جوراب:

اصناف پروتکول ها را رعایت می کنند اما این تعطیلی ها خسارات و آسیب های خیلی زیادی به کسب و کارهای صنف ما وارد کرده که دولت نه تنها برای جبران آنها کمک نمی کند بلکه به دلیل دیر کرد اقساط تامین اجتماعی و مالیات جریمه مان کرده است.

سید علی اصغر میرابراهیمی؛ رئیس اتحادیه رستوران‌داران و سلف‌سرویس‌های تهران:

تا این لحظه نه تنها دولت کوچکترین کمکی به ما نکرده بلکه چوب هم لای چرخمان می گذارد؛ به صورت اجباری مغازه هایمان را بستیم اما باید اجاره و مالیات هم بدهیم. چرا سفرهای نوروزی را آزاد کرند که امروز مجبور به تعطیل کردن اصناف و کسب و کارها شوند؟

حتما بخوانید: گیر کردن کسب و کارهای خرد در باتلاق فیلترینگ

محمدهادی کمالیان؛ رئيس اتحاديه فروشندگان فرش ماشيني و موکت:

بخش خصوصی و اصناف حتی یک نماینده هم در ستادملی مقابله با کرونا ندارند، ما مدام درحال آسیب دیدن هستیم. هیچ هماهنگی و اجماعی بین وزرا و رئیس جمهور نیست و همه دنبال منافع خودشان هستند و ما تنها باید بگوییم چشم. این تعطیلی ده روزه آثار مخرب چند ماهه ای برای اصناف دارد، خصوصا در صنف ما که هزینه فرش‌های ماشینی و موکت بالاست.

رسول شجری رئيس اتحاديه کفاشان دست دوز:

این تعطیلی ها هیچ تاثیری در مهار کرونا ندارد و فقط به دلیل سوءمدیریت دولت است. چرا دولت سهیمه بنزین را قطع نکرد یا جلوی مسافرت ها را نگرفت؟ حالا که کار از کار گذشته کل ممکلت را تعطیل کردند آن هم به صورت ناقص و با تبعیض...

اکبر شاهرخی؛ رئيس اتحاديه فروشندگان گل و گياه:

وقتی ما تعطیل هستیم و کار نمی کنیم، جگونه باید مالیات بدهیم و بودجه دولت را تامین کنیم؟ چرا دولت همین محدودیت های امروز را در زمان نوروز اعمال نکرد؟ گل های ما خراب شدنی است و حتی سه یا چهار روز تعطیلی هم ضربه بزرگی برای ماست؛ گل 70 درصد ارزانتر شده اما به دلیل تعطیلی ها اصلا دیگر کسی نمی خرد.

محمد ولدخانی؛ رئیس اتحادیه بنکداران و طاقه فروشان پارچه:

به صنعت نساجی آسیب بزرگی وارد شده، مواداولیه به ما نمی رسد و حتی نمی توانیم ملحفه موردنیاز بیمارستان ها را تامین کنیم. دولت با یک مدیریت غلط حتی نتوانست جلوی دید و بازدید ها را بگیرد. ما تنها در برابر کرونا ایستاده ایم و مدام با بانک ها و سازمان امورمالیاتی درگیر هستیم، دولت هم کوچکترین کمکی به کسب و کارهای صنف ما نمی کند.

فریدون غمام نو؛ رئيس اتحاديه ابزارفروشان:

این تعطیلی های پی در پی بیش از همه به اصناف آسیب می زند آن هم در شرایطی که دولت می توانست آنرا مدیریت کند. اکثر کارآفرینان صنف ما به صورت چکی خرید می کنند اما الان که بانک ها باز هستند و ما نمی توانیم کار کنیم و درامد داشته باشیم، چک های ما درحال برگشت خوردن است و آبروی سی ساله کسبه درحال رفتن...  

منبع: پایگاه خبری نوداقتصادی 

نوشته شده توسط: میدون 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi