تاج گل برجام بر سر کسب و کار ایران

 


حسین راغفر: پیش بینی نمی کنم مذاکرات برجام به سرانجام برسد./ باید بجای رصد عطسه آمریکایی ها عزم سیاسی ایجاد شود تا بتوانیم رشد کنیم.

دکتر حسین راغفر، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا در مصاحبه ای با سامانه میدون، پیرامون مذاکرات اخیر ایران و آمریکا بر سر برجام و تاثیرات احتمالی آن بر بهبود فضای کسب و کار و اقتصاد کشور تاکید کرد:

پیش بینی من از نتایج مذاکرات اخیر تقریبا هیچ است و تصور نمی کنم اتفاق خاصی در خصوص بازگشت دوطرف به این قرارداد رخ دهد؛ چراکه نه آمریکایی ها علاقه ای به رفع تحریم ها دارند و نه در سطوح عالی کشور عزمی برای بازگشت وجود دارد هرچند که معتقدم آمریکا تلاش خواهد کرد ازطریق متحدین خود، فشارها بر ایران را افزایش دهد و کشور را مجبور به قبول تعهداتی جدید و افتادن به تله ای دیگر کند.

وی در ادامه با اشاره به غیرقابل اعتماد بودن آمریکا توضیح داد: برجام جز یادآوری دوباره غیرقابل اعتماد بودن آمریکایی ها، چیزی برای ایران نداشت. نباید فراموش کرد آنچه که در زمان اجرا شدن برجام در فضای اقتصادی کشور رخ داد، خاصیت مقطعی این معاهده بود والا بنیان ها و شاخص های واقعی تغییر محسوسی نداشت. اکنون نیز همچنان وضع به همین منوال است، درصورت امضای مجدد این معاهده، در فضای اقتصاد و کسب و کار کشور شاهد بهبودی نخواهیم بود چراکه اقتصاد واقعی تنها زمانی تغییر می کند که بنیان های تولید اصلاح شوند.

گروه های منتفع در حاکمیت تلاش دارند نابسامانی های داخلی را به آمریکایی ها منتصب کنند.

حسین راغفر با اشاره به داخلی بودن منشا نوسانات نرخ ارز گفت: ما درحال حاضر درگیر اقدامات سفته بازی و سوداگرانه گسترده ای در بازارهای طلا، ارز، بورس، مسکن و... هستیم که نه تنها در بهبود بنیان ها نقشی ندارد بلکه تخریب کننده آنهاست و تنها گروهی خاص در داخل حاکمیت از آن منتفع می شوند؛ همان گروهی که زمانی می گفتند با یک عطسه ترامپ قیمت ها در ایران بالاپایین می شود. آنها تلاش دارند ضرورت و لزوم مذاکره با آمریکا را به جامعه القا کنند و نابسامانی ها را به تصمیمات سران آن منتصب کنند.

وی تصریح کرد: روحیه منتظر بیگانگان ماندن، علاوه بر القاء ضرورت امضای قراردادهایی همچون برجام، شیوه ای برای القاء بی اعتمادی به ظرفیت ها و توان داخلی نیز هست؛ این گروه تلاش دارند به جامعه القا کنند بهبود معیشت و رشد اقتصادی تنها در گرو نزدیک شدن به آمریکا و غرب است؛ درصورتیکه به نظر من اصلا اینطور نیست و این دو موضوع کاملا از یکدیگر مستقل اند.

قطعا نمی توان بدون ارتباط با کشورهای شرقی و غربی در دنیای امروز رشد اقتصادی کرد اما...

این استاد دانشگاه ادامه داد: اکنون ظرفیت های گسترده ای در داخل کشور وجود دارد که با توجه به آنها نه تنها می توان اثر تحریم ها را کاهش داد بلکه می توان آنها را بی اثر کرد، البته که منظور من عدم ارتباط با کشورهای جهان نیست؛ قطعا دنیای امروز دنیایی نیست که بتوان در آن بدون ارتباط با کشورهای شرقی و غربی رشد کرد اما باید این نکته را نیز در نظر داشته باشیم که ما قرار است از این ارتباط چه به دست آوریم و چه از دست دهیم... متاسفانه این موضوعات به درستی در کشور تبیین نشده درنتیجه هر دولتی که سرکار می آید به خود اجازه می دهد با روش و راهکارهای مختص به خودش با سرنوشت و معیشت مردم بازی کند و بعضا آرمانهای انقلاب را زیر پا له کند.

حتما بخوانید: باز شدن گره کور اقتصاد ایران به دست بایدن

عزم سیاسی؛ راه تحقق آرمانهای انقلاب

او افزود: ما برای تحقق این آرمانها که بخش قابل توجهی از آنها نیز کاملا تحقق پذیر است، هزینه های زیادی پرداخت کردیم و باید با یک عزم سیاسی و با نگاه به ظرفیت های داخلی برای تحقق آنها تلاش کنیم نه اینکه بارها و بارها منتظر آمریکایی ها و غربی ها برای بهبود شرایط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و.. بمانیم. گفته شده توسعه اقتصادی دارای پنج رمز است که یکی از آنها همین عزم سیاسی است؛ به این معنا که حاکمیت باید موانع رشد و بهبود اقتصاد و کارآفرینی را از بین ببرد؛ اینکه تنها از تولید سخن بگوییم اما هیچ قدمی برای بهبود قوانین، اصلاح سیستم های مالیاتی و.. برنداریم و در کوره واردات بدمیم، ما را به رشد نمی رساند. از سوی دیگر عزم سیاسی یعنی از بین بردن سودهای باردآورده برای افراد نزدیک به بازوان قدرت و حاکمیت. باید تلاش شود نقدینگی به گونه ای به سمت تولید و کارآفرینی هدایت شود که بخش زیادی از جمعیت متوسط و محروم جامعه فرصت اشتغال و بهبود رشد پیدا کنند نه اینکه صرفا عده ای معدود بدون انجام هیچ کار و تلاشی از آن سود ببرند.

اف ای تی اف باید تصویب شود

دکتر حسین راغفر در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر پیش بینی تصویب اف ای تی اف در مجمع تشخیص مصلحت نظام پاسخ داد: اف ای تی اف باید در ایران تصویب شود چراکه عدم پذیرش آن اینطور تفسیر می شود که در کشور اقدامات خلاف قانون و شفافیت انجام می شود که این به معنی دادن فرصت و بهانه برای اعمال فشار به ایران، حتی از سوی کشورهایی که با ما همکاری می کنند، است.  

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi