سقوط آزادی در ایران!

 


اتاق بازرگانی تهران اعلام کرد شاخص آزادی اقتصادی ایران در سال 2021 با دو پله سقوط به عدد 168 رسید.

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد شاخص آزادی اقتصادی ایران در سال 2021 از میان 178 کشور جهان، با دو پله سقوط به عدد 168 رسیده است. این درحالی است که کشورهایی همچون گرجستان، اسرائیل، افغانستان، پاکستان، لبنان، امارات متحده عربی، عربستان، تونس و تاجیکستان در شرایط بهتری نسبت به ایران قرار داشته و از فضای کسب و کاری مطلوب تری برخوردارند. سنگاپور، نیوزلند، استرالیا، ایرلند، تایوان، انگلستان و دانمارک نیز ازجمله آزادترین اقتصادهای دنیا هستند و در بالاترین رتبه ها جای گرفتند.

آزادی اقتصادی چیست؟

شاخص آزادی اقتصادی بیانگر میزان حمایت سیاست ها و نهادهای هر کشور از آزادی اقتصادی است که هر ساله توسط نهادهای ملی و بین الملی گوناگونی محاسبه می شود. به بیان ساده آزادی اقتصادی با بهبود یا افول وضعیت 4 حوزه کلیدی قابل برآورد است؛ انتخاب های شخصی، مبادلات آزادانه، آزادی رقابت و ورود به بازارها و امنیت دارایی های شخصی.... درصورتیکه قانونگذاری ها و عملکرد دستگاه های نظارتی و سیاستی در هرکدام از این زمینه ها بهبود یابد، شاخص آزادی اقتصادی بهبود و درغیراینصورت سقوط خواهد کرد. درحقیقت آزادی اقتصادی بیانگر آزادی برای انجام فعالیت های اقتصادی براساس اصول بازار آزاد است که برروی امنیت سرمایه گذاری، کاهش فقر، اشتغالزایی و بصورت کلی بهبود فضای کسب و کار تاثیر بسزایی دارد و نهایتا می توان نتایج آنرا در رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی به وضوح لمس کرد؛ طبق آمار، شهروندان کشورهایی با اقتصادهای آزادتر از درآمدهایی بیش از دو برابر متوسط جهانی و شش برابر کشورهایی با اقتصاد سرکوب‌شده برخوردار هستند.

حتما بخوانید: قتل سرمایه گذاری به دستان باکفایت مسئولان

اسرائیل؛ آزادتر از ایران

در سال 2020 نیز ایران وضعیت مطلوبی نداشت؛ طبق گزارش وزارت صمت، کشورمان در این سال از بین 180 کشور جهان، با 9 پله سقوط در رتبه 164 قرار گرفته است. سنگاپور، هنگ کنگ و نیوزلند به ترتیب رتبه اول تا سوم جهانی را به خود اختصاص دادند. رتبه آمریکا ۱۷، روسیه ۹۴، چین ۱۰۳ و کره شمالی نیز ۱۸۰ بوده است. در بین کشورهای منطقه نیز سه رتبه اول مختص به گرجستان، امارات و فلسطین اشغالی (اسرائیل) بوده است.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi