آذربایجان غربی مستعد برای کشت و تولید طلای سرخ

 


آذربایجان غربی به خصوص مناطق جنوبی این استان با توجه به کوهستانی بودن منطقه و داشتن آب و هوای مناسب، برای کشت و تولید طلای سرخ یا زعفران مستعد است.

به گزارش «میدون»، زعفران از ارزش صادراتی بالایی برخوردار است و ایران بزرگترین تولیدکننده آن در سطح جهان به شمار می رود تا جایی که سابقه کاشت زعفران در کشور به بیش از سه هزار سال پیش بازمی‌گردد.
هم اکنون استان های خراسان رضوی و خراسان جنوبی بیشترین میزان تولید زعفران در کشور را دارد و کشت این محصول ارزشمند در چند استان دیگر نیز به صورت آزمایشی آغاز شده که جنوب آذربایجان غربی بخصوص مناطقی چون بوکان، میاندوآب و شاهین دژ از جمله آنهاست.
این محصول با برنامه ­‌ریزی مدون و ایجاد زیرساخت­‌ها لازم می‌تواند سهم مهمی در تولیدات بخش کشاورزی آذربایجان غربی داشته باشد و با توجه به کمبود آب و سیاست های مسوولان در استفاده از کشت های کم آب بر در اولویت کشت قرار گیرد.
اشتغالزایی قابل توجه در بخش کاشت، داشت و برداشت زعفران و اقتصادی بودن آن و ایجاد صنایع پایین دست وابسته به این محصول از جمله بسته بندی از دیگر مزیت های کشت آن برای کشاورزان استان است.
عدم تداخل نیاز آبی محصول زعفران با محصولات زراعی و باغی، بهره ‌وری مناسب این محصول و نیاز آبی بسیار اندک آن می تواند علاوه بر رونق بخشی به کشاورزی آذربایجان غربی، زمینه افزایش درآمد بهره‌برداران را فراهم کند.
به گفته رییس اداره تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی بوکان، کشت زعفران در این شهرستان در سال 13٨9 توسط یکی از کشاورزان بوکانی در روستای «تکانتپه» بخش مرکزی و در سطح حدود یک هکتار آغاز شد و هم اکنون به سه هکتار رسیده است.
مستوره رحیمی آذر افزود: با توجه به کمبود آب در منطقه این محصول می تواند جایگزین بسیار مناسبی برای دیگر محصولات پرآب بر باشد.
وی با اشاره به اینکه زعفران در طول یک سال 2 تا سه بار به آبیاری نیاز دارد، بیان کرد: اشتغالزایی و اقتصادی بودن زعفران از ویژگی های مهم آن برای کشاورزان است و این محصول می تواند به اقتصاد خانواده نیز کمک کند.
رحیمی آذر اظهار داشت: با توجه به بحران کم آبی و تلاش برای کاهش مصرف آب و حفظ و احیای ذخایر آبی در طول چند سال گذشته اقدامات گسترده ای برای ترویج کشت زعفران انجام گرفته به طوریکه هم اکنون کاشت این محصول در این شهرستان در حال توسعه است.
وی ادامه داد: زعفران به عنوان گران ترین ادویه جهان جایگاه منحصر به فردی در میان محصولات کشاورزی و صادراتی کشور دارد و کاربردهای متعدد و فراوان زعفران و خواص دارویی و مصارف متنوع غذایی آن، ضرورت توجه ویژه به مسائل تولید و صادرات زعفران را بیش از پیش روشن می سازد.
مدیر جهاد کشاورزی بوکان نیز گفت: امسال حدود 200 کیلوگرم گل زعفران تَر از مزارع این شهرستان برداشت شده است که این میزان در سال های آینده افزایش پیدا می کند.
اسکندر عبدی افزود: زعفران با مدیریت و حفاظت های لازم حداقل تا 10 سال اقتصادی بوده و در پایان این دوره نیز پیاز این گیاه قابل انتقال به زمین دیگر یا قابل فروش است.
مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب نیز اظهار داشت: هم اکنون با توسعه کشت این محصول، بیش از چهار هکتار از اراضی این شهرستان به کشت زعفران اختصاص یافته و برای 16 نفر به طور مستقیم و 50 نفر به شکل غیرمستقیم در ارتباط با آن اشتغال ایجاد شده است.
علی دیانتی با اشاره به اینکه امسال 12 کیلوگرم زعفران در میاندوآب برداشت شده، گفت: متوسط عملکرد این گیاه برای سال اول در هر هکتار 1.5 تا 2 کیلوگرم است که بیشترین عملکرد آن از سال سوم به بعد آغاز می شود.
وی گفت: نیاز آبی کم (حدود 2 هزار و 500 تا سه هزار مترمکعب در هکتار) و تامین نیاز آبی آن با نزولات جوی، عدم تداخل نیاز آبی با سایر محصولات کشاورزی مرسوم در منطقه، اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم (در زمان برداشت) و اقتصادی بودن آن از جمله مزیت های کشت ان به شمار می رود.
وی افزود: اجرای طرح افزایش سطح زیرکشت گیاه زعفران با ضرورت تغییر الگوی کشت و توسعه کشت محصول هایی با نیاز آبی کم در راستای سیاست های احیای دریاچه ارومیه در اولویت برنامه ریزی های این مدیریت قرار دارد.
دیانتی اظهار داشت: با توجه به اینکه هزینه کشت اولیه این گیاه بالاست، از این رو هم اکنون مشکل کشاورزان متقاضی کشت این محصول تامین سرمایه اولیه بوده و این مهم به حمایت مسوولان در قالب پرداخت تسهیلات بانکی، یارانه یا تامین پیاز زعفران نیاز دارد.
مدیر جهاد کشاورزی شاهین دژ نیز با بیان اینکه شرایط خاکی، آب و هوای این شهرستان برای کشت زعفران بسیار مستعد است، گفت: در بخش «شهرک کشاورز» زمین های مناسبی برای کشت زعفران شناسایی و کارشناسی شده است.
سعید خدایی اضافه کرد: با هدف صرفه جویی مصرف آب در راستای کمک به احیای دریاچه ارومیه و کاهش استفاده از سموم شیمیایی در محصول تولیدی، افزایش سطح زیر کشت زعفران از برنامه های این مدیریت است.
وی بیان کرد: زعفران علاوه بر سودآوری خوبی که برای کشاورزان دارد، می تواند پای دیگر صنایع تبدیلی و تکمیلی وابسته به خود را به آذربایجان غربی باز کند و از طرفی دیگر وابستگی کشاورزی استان را به منابع آبی کاهش دهد.
خدایی افزود: کشت زعفران به عنوان یک محصول جدید و ناآشنا برای کشاورزان نیازمند حمایت ها و راهنمایی های کارشناسان این حوزه است و مسوولان باید ضمن شناسایی کشاورزان پیشرو زمینه را برای گسترش سطح زیرکشت زعفران افزایش دهند.
امسال بیش از 220 کیلوگرم، گل تر زعفران در جنوب آذربایجان غربی برداشت شده که نشان از توسعه این محصول پر درآمد برای کشاورزان استان است.
زعفران یک محصول چند ساله بوده و از نظر اقتصادی بعد از چهار تا پنج سال به بار می نشیند و برداشت محصول آن در مهر و آبان ماه همزمان با آغاز فصل بارندگی های و وقوع سرما در استان مصادف است.
آذربایجان غربی دارای 800 هزار هکتار اراضی قابل کشت است و سالانه 6.2 میلیون تن محصول از آنها برداشت می شود.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi