درآمدن کشور از دره رکود/ رشد 0/5 درصدی اقتصاد ایران

 


براساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس از عملکرد بخش های مختلف اقتصادی، اقتصاد ایران در آخرین سال قرن (1399)، با نفت 0/5 و بدون نفت 0/8 درصد رشد کرده و از رکود خارج خواهد شد.

رشد اقتصادی یعنی میزان تغییرات تولید کالا و خدمات در بخش های مختلف اقتصاد همچون کشاورزی، خدمات، صنعت و... نسبت به دوره قبل (دوره های سه ماهه یا یکساله). این شاخص یکی از کلیدی ترین شاخص های اقتصادی برای تصمیم گیری فعالین اقتصادی همچون کارآفرینان و سرمایه گذاران و همچنین سیاستگذاران است و به همین جهت، آمار آن هرساله از سوی مراجع رسمی آماری یعنی بانک مرکزی و مرکز ملی آمار ایران اعلام می شود.

سال 2020 (1399)، به دلیل شیوع ویروس کرونا، سالی خاص و عجیب در تاریخ کشورهای مختلف جهان ازجمله ایران است که شاخص هایی همچون رشد اقتصادی را نیز تحت تاثیر جدی قرار داده است. مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، در گزارشی با عنوان "عملكرد 6 ماهه اول و برآورد رشد اقتصادی" به بررسی اقتصاد ایران و چشم انداز آن، زیر چتر این ویروس منحوس پرداخته است.

حتما بخوانید: 12 میلیون شغلِ بیشتر، زیرسایه کرونا؟!

بخش کشاورزی

علیرغم تحریم ها و نوسانات اقتصادی سالهای اخیر، بخش کشاورزی ازجمله معدود بخش هایی است که به رشد مثبت خود ادامه داده است؛ هرچند که عواملی مثل وضعیت بارندگی و شرایط آب و هوایی موجب این حرکت مثبت بودند و نه چیز دیگری...

براساس اعلام مرکز آمار، این بخش در سال گذشته شاهد رشد 2/8 درصدی بوده است (یعنی میزان تولیدات کشاورزی، به میزان 2.8 درصد، نسبت به سال 97 افزایش داشته.) در سه ماهه اول سال جاری نیز، رشد این بخش 0/1 اعلام شده که نشان از کاهش قابل ملاحظه ای است. مرکز پژوهش های مجلس در این رابطه تصریح می کند:

شواهد موجود نشان مي دهد تخصيص ارز ترجيحي به ذرت، جو و ساير نهاده هاي دامي منجر به سركوب قيمتي اين محصولات به همراه گندم به عنوان كالاي جانشين شده است و انگيزه پايين كاشت اين محصولات به خصوص گندم به دليل پايين بودن قيمت تضميني و بالا رفتن هزينه هاي نهاده ها، سبب شده توليد اين محصول استراتژيك كاهش بسياری داشته باشد.

محصولات کشاورزی همچون ذرت، گندم، سویا و... کالاهای استراتژیکی هستند که میزان افزایش و کاهش تولیدات آنها بسیار مهم و تعیین کننده است. علی ایحال پیش بینی می شود در سال 99، شاهد رشد 2/1 درصدی این رسته باشیم.

بخش نفت خام و گاز طبیعی

از سال 1396 به دلیل وضع تحریم های گسترده علیه ایران، میزان فروش نفت که یکی از اصلی ترین منابع درآمدی دولت محسوب می شود، افت شدیدی را تجربه کرد و درحقیقت شاهد رشد منفی بود. در سه ماهه ابتدایی سال جاری نیز میزان رشد این بخش 14/3- اعلام شده است.

اما با بررسی آمار میزان تولیدات نفت کشور در فصول بهار و تابستان امسال، به نظر می رسد صادرات نفت روند صعودی به خود خواهد گرفت و روند نزولی آن متوقف خواهد شد. برآوردها عدد 1/6- را برای رشد بخش نفت نشان می دهد.

بخش معدن

ایران دارای معادن غنی بسیاری است اما متاسفانه به دلایل متعددی ازجمله جدی نگرفتن صنایع تبدیلی و فرآوری، سهم زیادی از تولید ناخالص داخلی کشور ندارد (حدود 1 درصد). در رابطه با میزان رشد این بخش باید گفت، به دلیل عدم تطابق آمارهای اعلامی از سوی بانک مرکزی و مرکز آمار و مناقشاتی که بر سر چگونگی محاسبه آنها وجود دارد، نمی توان عدد دقیقی را بعنوان میزان رشد اعلام کرد اما با این وجود، باتوجه به عملکرد تولید شرکت های معدنی بورسی در 6 ماهه نخست سال، می توان رشدی بالغ بر 8/6 درصدی را برای این بخش درنظر گرفت.

بخش صنعت

فارغ از اعداد و ارقام رشد یا رکود، نکته جالب توجه در بخش صنعت، ناکارآمدی نظام آمارگیری در کشور است. بانک مرکزی عمدتا صنایع بزرگ را مدنظر قرار می دهد درحالیکه مرکز آمار، بیشتر برروی صنایع خرد و نوپا تمرکز دارد. از سوی دیگر از آنجائیکه ویروس کرونا عمده تاثیرات خود را بر بخش خرد گذاشته، تفاوت ارقام اعلامی از سوی این دو مرکز کاملا قابل مشاهده است. بانک مرکزی میزان رشد در بهار امسال را 1/3 و مرکز آمار آنرا 4/0- اعلام کرده است.

براساس شاخص مقدار تولید، مشاهده می شود که در بیشتر ماه های 6 ماهه نخست سال، میزان تولید بخش صنعت از ماه قبل بیشتر بوده است. همچنین با بررسی شاخص موجودی مواداولیه، که در هر ماه کاهش را نسبت به ماه قبل نشان می دهد، می توان سیگنال نگران کننده ای درخصوص تامین مواداولیه دریافت کرد. علیرغم این موضوعات، رشد بخش صنعت در سال 99، 6/4 درصد برآورد می شود.

برای اینکه بدانید کدام بخش اقتصاد ایران برای سرمایه گذاری بهتر است، اینجا کلیک کنید...

بخش ساختمان

بخش ساختمان در ایران، روی دیگر سرمایه گذاری است. این بخش از سال 1390 رکود عمیقی را تجربه کرد. شواهد موجود از پروانه هاي ساختماني صادره در نيمه دوم سال 1398 و برخي شاخص هاي مرتبط با توليد و فروش نهاده ها مصالح ساختماني در نيمه اول سال 1399 نشاندهنده رشد منفي (کاهش تولید) و نسبتاً قابل توجه سرمایه گذاري در بخش ساختمان است.

هرچند که سرمایه گذاری خصوصی در این بخش رو به سقوط است؛ اما بودجه عمرانی در شش ماهه نخست سال از رشد مثبت سرمایه گذاری دولتی حکایت دارد هرچند که با درنظر گرفتن تورم، این رقم نیز چندان زیاد نیست. به هرحال، میزان رشد بخش ساختمان در سال جاری، 14/6- درصد برآورد می شود که می توان آنرا ناشی از جذاب شدن بخش هایی همچون طلا، بورس و.. دانست.

بخش خدمات

رشد و رونق بخش خدمات، تاحد بسیار زیادی به قدرت خرید خانوارها، میزان مصرف آنها و همچنین میزان هزینه های جاری دولت وابسته است. در سالهای اخیر به دلیل تورم، تحریم ها و کاهش فروش نفت و همچنین شیوع ویروس کرونا، میزان درآمد و رشد این بخش، بسیار بیش از سایر قسمت ها کاهش یافته است و درحقیقت رشد منفی را تجربه کرده. علی ایحال میزان رشد این بخش در سال جاری حدود 0 برآورد می شود؛ یعنی نه شاهد رونق و افزایش تولید آن خواهیم بود و نه رکود و کاهش تولید.

برآورد می شود رشد اقتصادی سال 1399، پس از تجربه دو سال پیاپی رکود و رشد منفی، سرانجام از دامنه رشد خارج شده و به عدد 0/5 برسد. صندوق بین المللی پول و بانک جهانی نیز رشد اقتصاد ایران در سال 2020 (1399) را به ترتیب 4/5- و 5/5- پیش بینی می کنند. مهترین عوامل تاثیرگذار بر این شاخص نیز، تحریم ها و شیوع ویروس کرونا اعلام شده اند.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi