صفر تا صد ثبت اختراعات و نوآوری ها

 


برای ثبت اختراع و ایجاد حق مالکیت معنوی چه باید کرد؟!

ایران جزو 10 کشور برتر در ثبت اختراع داخلی است. طبق آمار اعلامی از سوی رئیس اداره ثبت اختراع و مالكیت معنوی ایران در سال 97، 540 اظهارنامه ثبت به این سازمان ارسال و در نوبت رسیدگی قرار گرفت که نشان از تعدد نوآوری و خلاقیت جوانان ایرانی است. درحقیقت اختراع، فرآیند یا فرآورده ای در نتیجه تفکر و یک فرد یا یک گروه است که درنهایت منجر به حل شدن مشکل و معضلات و یا آسان شدن روندی خاص (به نحوی کاربردی) خواهد شد. زمینه های نوآری نیز بسیار گسترده است؛ کشاورزی، دامداری، خدمات، صنعت و... نوآوری در هر زمینه ای که بتواند به استفاده بهینه تر از منابع کمک کند را می توان اختراع دانست. 

همواره درطول تاریخ، مالکیت از این نوآوری ها و حفظ مالکیت معنوی آن برای فرد یا گروه مخترع، چالشی اساسی بوده که دولت ها، با گذشت زمان و با وضع قوانین سعی در حل آن داشته اند. یکی از قوانین موجود در ایران در اینخصوص، ضرورت ثبت اختراع و طی شدن مراحل آن است که در ادامه به آنها اشاره شده است.

حتما بخوانید: اختراعی برای آب

مدارک مورد نیاز

طبق ماده ۳۲ آیین‌نامه اجرایی قانون ثبت علائم تجارتی و اختراعات، متقاضی برای ثبت اختراع خود باید مدارک مذکور را تهیه کرده و به اداره ثبت مالکیت عرضه کند (برای ورود به پروتال اینجا کلیک کنید):

 1. تقاضای ثبت 
 2. توضیح شروع اختراع
 3. نقشه و نمای اختراع
 4. فتوکپی شناسنامه
 5. رسید بانکی پرداخت هزینه ی ثبت تقاضای ثبت اختراع
 • درصورتی که تقاضا از سوی وکیل مخترع به اداره ارائه شده باشد فتوکپی یا رونوشت از وکالت نامه مورد نیاز است.

اداره ثبت پس از دریافت مدارک، اقدام به بررسی اولیه می کند. اگر اختراع مطرح شده از نظر شکلی و ماهیتی با قوانین و آئین نامه های اجرایی مطابقت نداشته باشد، کارشناس مربوطه اقدام به صدور اخطار رفع نقص می نماید. قابل توجه است که برای رفع نقص گفته شده پس از صدور اخطار، تنها یک ماه زمان موجود است و پس از گذشت یک ماه درصورت عدم رفع نقص تقاضا نامه باطل می شود. البته چنانچه متقاضی نتواند در این مدت زمان سی روزه نسبت به رفع نقص اقدام کند، می تواند تنها برای یکبار درخواست تمدید مهلت دهد و سازمان نیز فقط یک بار مجاز است درخواست تمدید متقاضی را بپذیرد.

تغییرات در اختراعات

ایجاد هرگونه تغییر در اختراعات و نوآوری ها باید طبق قوانین وضع شده صورت گیرد و همراه با توضیحات لازم ضمیمه مدارک قبلی شود. هزینه تعیین شده نیز باید ظرف مدت یک ماه واریز شود؛ در صورت عدم پرداخت تنها یکبار تمدید زمان صورت خواهد گرفت.

مدت اعتبار

پس از ثبت اختراع و صدور گواهینامه مالکیت معنوی، سند 10 تا 20 سال اعتبار داشته و مورد حمایت قانونی قرار خواهد گرفت. این مدت زمان، قابل تمدید نیست و پس از اتمام، منافع اختراع متعلق به عموم مردم خواهد بود و هرکس می تواند بطور رایگان از اطلاعات فنی اختراع یادشده استفاده کند.

موارد غیر قابل اختراع

طبق قانون موارد زیر قابلیت ثبت اختراع را نخواهند داشت:

 • کشفیات‌، نظریه‌های علمی‌، روش های ریاضی و آثار هنری
 • ‎‎‎طرح ها و قواعد یا روش های انجام کار تجاری و سایر فعالیت های ذهنی و اجتماعی‌
 • ‎‎‎روش های تشخیص و معالجه بیماری های انسان یا حیوان‌
 • ‎‎‎منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده آنها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آنها
 • ‎‎‎اختراعاتی که بهره‌برداری از آنها خلاف موازین شرعی یا نظم عمومی و اخلاق‌حسنه باشد.

نوشته شده توسط: هدیه لاچینی 

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi