کارآفرینی که هر 8 ماه، 300 میلیون تومان سود می‌کند

 


حمید زارع، از موفق ترین پرورش دهندگان طیور در استان فارس است که علاوه بر تولید انبوه بلدرچین، در راه اندازی 70 واحد تولید آن در این استان نقش مهمی ایفا کرده است. درباره نحوه ورودش به عرصه پرورش طیور، می گوید: "شغل اصلی من جوشکاری و نجاری بود اما به مرور به دلیل اشباع شدن این عرصه، درآمدم رو به کاهش گذاشت.

از نجاری و جوشکاری تا پرورش شترمرغ

برگزیده سومین همایش طلایه داران اقتصاد مقاومتی درباره نحوه ورودش به عرصه پرورش طیور، می گوید: "شغل اصلی من جوشکاری و نجاری بود اما به مرور به دلیل اشباع شدن این عرصه، درآمدم رو به کاهش گذاشت.

این روند ادامه داشت تا اینکه یقین کردم که باید برای موفقیت و کسب درآمد بیشتر باید علاوه بر جوشکاری و نجاری، شغل دیگری هم داشته باشم. از گذشته علاقمند به کار پرورش طیور بودم و با مطالعاتی که انجام دادم متوجه شدم پرورش شترمرغ از مزیت های اقتصادی مناسبی برخوردار است.

حمید زارع می افزاید: "در کنار شغل سابقم کار پرورش شترمرغ را آغاز کردم. شترمرغ در میان طیور بیشترین مقاومت را در برابر بیماری و شرایط محیطی دارد. هزینه نگهداری آن نسبت به سایر طیور بسیار پایین تر است و تقریبا بی نیاز از داروست، هیچ نیازی به سرمایش و گرمایش ندارد و با هر دمایی خودش را وفق می دهد، چه در تابستان داغ چه در برف و باران هیچ نیازی به سالن ندارد و در فضای باز نگهداری می شود.

هر 8 ماه یک بار؛ کسب 300 میلیون تومان سود 

او در حال حاضر هر 8 ماه یک بار 400 شترمرغ پرورش می دهد و هر کدام را به قیمت تقریبا یک میلیون و 400 هزار تومان می فروشد که نیمی از این رقم برایش سود خالص محصوب می شود. در واقع آقای زارع از پرورش شترمرغ سالانه نزدیک به 300 میلیون تومان سود به دست می آورد. 

اما فعالیت چهره برگزیده سومین همایش طلایه داران اقتصاد مقاومتی به پرورش شترمرغ خلاصه نمی شود. حمید زارع در باره دیگر عرصه های فعالیت تولیدی اش می گوید: "از آنجایی که بازدهی شترمرغ پس از طی یک دوره 8 ماهه تحقق می یابد و در میان دوره ها فاصله قابل توجهی وجود دارد، تصمیم گرفتم در کنار آن به پرورش طیوری بپردازم که زودبازده هستند و در کوتاه مدت درآمدزایی می کنند؛ مثل بلدرچین. بلدرچین نیز از جمله مقاوم ترین طیور در برابر بیماری هاست و هیچ نیازی به واکسن ندارد."

تولید ماهانه 16 هزار بلدرچین

این فعال اقتصاد مقاومتی در حال حاضر ماهانه 16 هزار جوجه بلدرچین تولید می کند. پس از ورود به عرصه پرورش بلدرچین مشغله و نیز درآمد حمید زارع به قدری زیاد شده که کار نجاری و جوشکاری را به طور کامل کنار گذاشته است. در زیر مجموعه کارگاه تولیدی او 70 کارگاه پرورش بلدرچین متشکل از تولیدکنندگان مورد حمایت بسیج سازندگی مشغول به فعالیت هستند. 

او در این باره می گوید: "هر کس در منطقه ما بخواهد وارد عرصه پرورش بلدرچین، مرغ محلی و طیور شود با همکاری بسیج سازندگی هر آنچه را از دانش و تجربه نیاز دارد به او می آموزیم و جوجه طیور را در اختیارش قرار می دهیم. با این روش 70 کارگاه تولیدی و ده ها شغل جدید ایجاد شده است.

بازار طیوری مانند شترمرغ و بلدرچین رو به توسعه است و ظرفیت زیادی برای اشتغالزایی دارد. کارگاه های زیر مجموعه اگر بتوانند با قیمت بهتری محصولاتشان را بفروشند که چه بهتر، در غیر این صورت به صورت تضمینی تولیداتشان را می خریم." 

فکر می کردم اقتصاد مقاومتی در حد شعار باقی می ماند

حمید زارع برای فروش محصولاتش برند "برسیا" را به ثبت رسانده و پس از کشتار شترمرغ ها و بلدرچین ها آن ها را به صورت بسته بندی شده به بازار عرضه می کند. او درباره اقتصاد مقاومتی می گوید: "زمانی که این مساله مطرح شد، فکر می کردم در حد شعار باقی می ماند اما اشتباه می کردم. لااقل در سطح واحدهای تولیدی خرد، کوچک و زودبازده کارهای زیادی دارد صورت می گیرد.

سهم من در کمک به اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید رهبر عزیزمان قرار دارد، انتقال دانش و تجربه به همه کسانی است که شجاعت ورود به عرصه تولید را دارند اما نمی دانند از کجا شروع کنن

او خاطرنشان می کند: "در جامعه ما افراد زیادی هستند که فاقد شغل هستند یا در انتظار استخدام دولتی نشسته اند، غالب آنها می گویند نمی شود کار تولیدی کرد، من همیشه وقتی این جمله را می شنوم به آن ها می گویم نباید بگویید نمی شود تولید کرد، اول بگویید نمی توانم تولید کنم و بعد تلاش کنید با به جان خریدن زحمات و مشکلات این ناتوانی را به توانستن تبدیل کنید و به موفقیت دست پیدا کنید.

منبع: خبرگزاری فارس 

نظرات (1)

avatar

ناصر

چهارشنبه 21 آبان 1399

سلام دمت گرم من دانشجوی حسابداری هستم نی خواستم ببینم منو می تونید یه کاری برام ردیف کنید اخه من جسه ی ضعیفی دارم کار سنگین نمی تونم انجام بدم الانم بیکارم خوا هش می کنم

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi