کاهش 50 درصدی کاشت هندوانه در اردبیل

 


مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در راستای اصلاح الگوی کشت و توجه به کاشت محصولات با نیاز آبی پایین، کاهش 50 درصدی سطح زیر کشت هندوانه در اردبیل را شاهد هستیم.

به گزارش «میدون»، حسن روحی گفت: در سال زراعی جاری 70 هزار و 91 هکتار از اراضی استان اردبیل به زیر کشت انواع محصولات سبزی و صیفی رفته است که گوجه فرنگی با سطح زیر کشت 2 هزارو 834 هکتار ، سیر با سطح زیر کشت یک هزار و 767 هکتار بیشترین سطح زیر کشت را به خود اختصاص داده‌اند.

وی در خصوص استفاده بهینه از آب کشاورزی و حذف تدریجی محصولات با نیاز آبی در استان اردبیل نیز افزود: با توجه به کمبود آب کشاورزی و کاهش نزولات آسمانی و خشکسالی در طی سال‌های گذشته سیاست این مدیریت کاهش سطح زیرکشت محصولات با نیاز آبی بالا همچون هندوانه می‌باشد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل یادآور شد: این محصول علی‌رغم اینکه درسال 93 سطح زیر کشت آن بیش از 2 هزار و 200 هکتار بود ولی در سال جاری سطح زیر کشت آن به یک هزار و 100 هکتار کاهش یافته است یعنی 50 درصد از سطح زیر کشت آن کاسته شده و محصولات استراتژیک و مهم همچون گندم  که در تامین امنیت غذایی برای کشور مهم است جایگزین آن شده است.

روحی یادآور شد: کاهش سطح زیر کشت هندوانه در اردبیل  با هدف استفاده بهینه از آب، ترغیب کشاورزان به کشت محصولات دیگر برای جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان و مدیریت صادرات این محصول انجام شده است.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید