کسب و کار «کاشت زعفران» در تلوزیون

 


پنجمین قسمت از پربیننده ترین برنامه تلوزیونی حوزه کسب و کارهای کوچک، به همت شبکه اول سیما و با همکاری سامانه «میدون»، در قالب «برنامه پایش کسب و کار» پخش شد.

به گزارش «میدون»، پنجمین قسمت از برنامه معرفی کسب و کارهای کوچک به همت شبکه اول سیما و با همکاری سامانه میدون در قالب برنامه پایش کسب و کار پخش شد.

در این قسمت از برنامه، کسب و کار «کاشت زعفران» با حضور آقای حبیب شیخ جنبدواز، کارآفرین و کارشناس سامانه میدون در حوزه کشت زعفران و اجرای آقای کیاداوود اسفندیاری معرفی شد و ابعاد مختلف فعالیت در این کسب و کار مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

شیخ جنبدواز در این برنامه با اشاره به سابقه 15 ساله خود در زمینه این کسب و کار گفت: یکی از مهمترین دلایل موفقیت در هر کسب و کاری، توام شدن علم و تجربه با هم است و اگر در هرکسب و کاری این دو عنصر با هم درآمیزند، عملکرد مطلوب قابل دستیابی است.

وی افزود: متوسط عملکرد زعفران در ایران برای هرهکتار، 4 الی 4.5 کیلو گل زعفران است و سودی که به ازای این مقدار تولید به صورت سالانه برای تولیدکننده ایجاد می گردد حدود 15 تا 20 میلیون تومان به ازای هر هکتار است.

شیخ جنبدواز گفت: این شرایط در حالی است که در صورت دستیابی به عملکرد مطلوب، در نمونه هایی دیده شده است که در هر هکتار به طور متوسط حدود 20 کیلو گل زعفران برداشت گردد و رکوردی که در این زمینه ثبت شده است 24.6 کیلو در هر هکتار است یعنی چیزی حدود 6 برابر مقدار متوسط مورد انتظار در فرآیند عملکرد معمولی کاشت زعفران.

وی افزود: با شش برابر شدن میزان تولید در فرآیند کاشت مطلوب زعفران، سود موردانتظار نیز شش برابر می شود، به طوری که به ازای هر یک هکتار می توان به سودی در حدود 100 میلیون تومان در سال نیز دست یافت.

شیخ جنبدواز گفت: وقتی فرآیند کاشت زعفران به صورت اصولی انجام شود، علاوه بر رشد تولید در بخش گل زعفران در بخش های دیگر مانند پیاز زعفران نیز شاهد رشد سالانه و بازدهی سرمایه خواهیم بود و به نوعی علاوه بر تولید گل زعفران، سرمایه اولیه شامل پیاز زعفران نیز با رشد چند برابری مواجه می شود و از این وجه نیز سودآور است.

کارشناس سامانه میدون در حوزه کشت زعفران تصریح کرد: هزینه های اولیه کاشت زعفران فقط محدود به سال اول خواهد بود و پس از پرداخت این هزینه ثابت در سال اول دیگر نیاز به انجام هزینه برای تولید در سال های بعد نیست.

وی با اشاره به اینکه کشت هر محصول شامل سه مرحله شامل کاشت، داشت و برداشت است، گفت: اگر در زمینه کشت زعفران کشاورز با این دید وارد شود که زعفران محصولی است که آنرا یکسال کشت می کند و هفت سال از آن کشت برداشت خواهد کرد، در کسب و کارش با شکست مواجه می شود.

شیخ جنبدواز با اشاره به اینکه سود دو هزار متر کشت اصولی از یک هکتار کشت غیراصولی می تواند بیشتر باشد، گفت: با سرمایه ای حدود 20 الی 30 میلیون تومانی می توان کشت زعفران را در زمینی یک هکتاری آغاز کرد و مصرف آب برای کاشت این محصول نیز در یکسال برای یک هکتار حدود 3 هزار متر مکعب است.

وی تصریح کرد: در دنیا زعفران را با نام ایران می شناسند و در ایران نیز زعفران بومی خراسان است و بهترین پیاز زعفران در این منطقه یافت می شود که البته می توان با مدیریت مناسب، پیازهای مرغوب را در سایر مناطق کشور نیز پرورش داد.

شیخ جنبدواز افزود: اقلیم مناسب برای کشت زعفران در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است و امکان رشد این محصول در مناطق دیگر یا وجود ندارد و یا میزان تولید مطلوب را به همراه نخواهد داشت.

پست های مرتبط

نظرات (8)

avatar

فروزنده طوسی

شنبه 24 شهریور 1397

شماره تماس ایشون را میخواستم

avatar

مهدی

شنبه 3 شهریور 1397

سلام چطوری میتونم با ایشون تماس بگیرم

avatar

بهزادصرافان

جمعه 12 مرداد 1397

راه تماس با ايشون رو مي خواستم

avatar
پاسخ دهنده:کارشناس میدون
شنبه 13 مرداد 1397

سلام، به قسمت مشاوره سایت میدون مراجعه کنید.

avatar

قربانی

چهارشنبه 13 تیر 1397

سلام.ممنون لطفا شماره تماس کارشناس زعفران رامیخواهم.وآیا منطقه اقلیمی کاشان برای کشت زعفران مناسب است؟

avatar

مهدی سالار

یکشنبه 10 تیر 1397

سلام شماره آقای شیخ میخواستم

avatar

سیدهادی موسوی

شنبه 9 تیر 1397

سلام وقت بخیر شماره تماس اقای شیخ میخواستم

avatar

زرگر

پنجشنبه 7 تیر 1397

سلام شمار ه تماس میخواستم کارشناس میدون: 021-66576361

avatar

عليرضا محبى

پنجشنبه 7 تیر 1397

سلام من ميخوام زمين اجاره كنم پياز بكارم خوبه ؟؟؟

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi