تولید 40 هزار تن خرما در سراوان

 


مدیر جهاد کشاورزی سراوان گفت: میزان ‌تولید خرما در سراوان 40 هزار تن است که رقم ربی آن نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا از بازارپسندی خاصی برخوردار است.

به گزارش «میدون»، شیرزاد کمالی اصلی‌ترین و استراتژیک ترین محصول شهرستان سراوان را خرما معرفی کرد و گفت: سطح زیر کشت در این شهرستان 13000 هکتار می‌باشد که 8000 هکتار آن به صورت پراکنده و‌ دیمی، 4000 هکتار به صورت رقم مضافتی و 1000 هکتار دیگر سایر ارقام را شامل می‌شود.

وی بیان‌ کرد: میزان ‌تولید خرما در سراوان 40 هزار تن است که رقم ربی آن نه تنها در کشور ما بلکه در تمام دنیا از بازارپسندی بهتری برخوردار است.

مدیر‌ جهاد کشاورزی سراوان با تأکید بر اینکه خرمای ربی سراوان سال گذشته موفق به اخذ گواهینامه ارگانیک از اتحادیه اروپا شده خاطر‌نشان کرد: ارگانیک یعنی هیچ نوع سم و کود شیمیایی برای تولیدات این خرما به کار نرفته است.

کمالی با اشاره به صنایع تبدیلی و تکمیلی شهرستان سراوان بیان کرد: در حال حاضر سه مورد سردخانه با پیشرفت فیزیکی بالای 60درصد برای نگهداری محصولات خرما با ارزش افزوده بالا در دست احداث داریم و در بحث فراورده‌های خرمایی اعم از خمیر خرما، شیره خرما، شکلات خرمایی، سرکه خرما و غیره پیشرفت‌های زیادی را کسب کرده ایم.

وی به سیاست‌های دولت و جهاد کشاورزی مبنی بر استفاده بهینه از مصرف آب اشاره ‌کرد و افزود: با توجه به کشت بهاره، کاشت سربوم در منطقه آغاز شده و این گیاه باتوجه به نیاز آبی بسیار‌ پایینی که داشته با مناطف مختلف استان سیستان و ‌بلوچستان نیز سازگار می‌باشد.

کمالی‌ ادامه داد: با تغییر الگوی کشت و بومی گزینی و با توجه به منابع محدود آب می‌توان آب را بهینه مصرف کرد.

مدیر جهاد کشاورزی سراوان یکی از هدیه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی را به بهره برداران سیستان و بلوچستان آبیاری تخت فشار معرفی کرد و گفت: در سال گذشته اولین آبیاری تحت فشار تمام اتوماتیک و هوشمند در شهرستان سراوان به بهره‌برداری رسید که 15درصد هزینه آن را کشاورزان و 85 درصد را دولت متقبل شده است.

وی تصریح ‌کرد: در حال حاضر ما بالای 1000 هکتار عملیات طراحی و نقشه برداری از اراضی کشاورزان عزیز را انجام داده‌ایم که در ماه‌های آتی برای استفاده درست و بهینه از آبیاری در بخش کشاورزی اجرایی می‌شود.

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi