شرایط اقتصادی منطقه چابهار تشریح شد

 


بخش دوم| عبدالطیف شیخ زاده بخشدار بخش مرکزی شهرستان چابهار در مصاحبه اختصاصی با سامانه میدون، فعالیت ها و ظرفیت های موجود در اقتصاد چابهار را تشریح کرد.

به گزارش «میدون»، عبدالطیف شیخ زاده بخشدار مرکزی شهرستان چابهار در مصاحبه اختصاصی با سامانه میدون ضمن بیان فعالیت های اقتصادی انجام شده در این شهرستان، ظرفیت های موجود در آن را برای سرمایه گذاری و راه‌اندای کسب و کار تشریح کرد.

* بخش کشاورزی

بخشدار مرکزی شهرستان چابهار از کشاورزی به عنوان یکی از اصلی ترین فعالیت های مردم منطقه چابهار نام برد و با اشاره به قرابت آب و هوای منطقه چابهار با کشور هندوستان که باعث شده تمام محصولات کشاورزی موجود در هند در این منطقه نیز قابل کشت باشد، گفت: هم‌اکنون حدود 17 قلم از انواع محصولات کشاورزی شامل میوه ها و صیفی‌جات گرمسیری در منطقه چابهار کشت می‌شود و مورد بهره‌برداری قرار می گیرد.

شیخ زاده افزود: یکی از مزیت‌های کشاورزی این منطقه کشت میوه‌های خارج از فصل برای تامین نیازهای داخلی در سایر فصول است، به‌طوری‌که قالب نیاز هندوانه شب یلدا و عید نوروز در کشور از طریق چابهار تامین می شود و این موضوع به علت آب و هوای موجود در این منطقه است و این امکان برای استفاده بیشتر از این شرایط نیز فراهم است.

وی در ادامه به خاک حاصلخیز منطقه چابهار اشاره کرد و افزود: این منطقه خاک بسیار مستعدی دارد که زمینه کشت انواع محصولات در آن فراهم است اما به علت کمبود آب، از این خاک مستعد به‌خوبی بهره برداری نمی شود و در تلاشیم با مکانیزه کردن روش های آبیاری و مدیریت مناسب آب این مشکل را رفع و زمینه استفاده هرچه بیشتر از این خاک را فراهم نماییم.

شیخ زاده گفت: شرایط محیطی منطقه چابهار مانند یک گلخانه طبیعی است و به تبع اگر از کشت های گلخانه ای در این منطقه استفاده شود، بخاطر هوای گرم و معتدل چابهار هزینه های آن از سایر نقاط کشور و نقاط سردسیر کمتر می شود.

وی افزود: چابهار بهترین نقطه برای پرورش گل و گیاه است و اخیرا دولت برنامه ای دارد تا 3 هزار هکتار گلخانه در نقطه ای نزدیک به شهر چابهار به وسیله شیرین‌سازی آب دریا احداث کند و همچنین با احداث یک سد به مدیریت آب این منطقه به منظور بهبود کشاورزی کمک نمایند.

بخشدار مرکزی شهرستان چابهار با اشاره به علاقه کشاورزان منطقه به کاشت درخت موز گفت: کاشت موز یکی از پرسودترین فعالیت های کشاورزی در منطقه چابهار است که به علت کمبود منابع آبی امکان توسعه آن وجود ندارد و با محدودیت های جدی روبرو است.

وی افزود: یکی دیگر از جاذبه های کاشت موز برای کشاورزان این منطقه ثمردهی کمتر از یکساله این محصول است که به همان دلیل کمبود منابع آبی مخالفت هایی با توسعه کاشت این محصول در منطقه چابهار صورت گرفته است.

شیخ زاده گفت: کیفیت و طعم منحصر به فرد موز چابهار و شرایط مناسب برای کاشت این محصول در این منطقه دلایلی هستند که علیرقم کمبود منابع آبی تولید این محصول را منطقی می‌کند و باعث کاهش واردات این محصول از کشورهای دیگر نیز می‌شود.

بخشدار مرکزی شهرستان چابهار در ادامه گفت: هندوانه دیگر محصول پرطرفدار برای کاشت در میان کشاورزان است که تولید این محصول نیز به علت کمبود منابع آبی با مشکلات جدی مواجه است.

وی افزود: تامین هندوانه کشور در فصل زمستان برای پاسخگویی بازار شب یلدا و جلوگیری از واردات این محصول، از جمله دلایلی است که علیرقم کمبود منابع آبی، تولید این محصول را در منطقه چابهار منطقی می‌کند.

شیخ زاده در ادامه با تاکید بر لزوم توجه جدی به طرح های مدیریت منابع آبی به منظور رشد و توسعه دو محصول اصلی کشاورزی این منطقه یعنی موز و هندوانه، گفت: باید مشکلات مربوط به توسعه این دو محصول در منطقه حل شود زیرا ممکن است کشت های دیگر برای مردم منطقه سخت باشد و یا تولید آنرا بلد نباشند و یا باتوجه به شرایط آب و هوایی سوددهی و کیفیت لازم را نداشته باشد.

بخشدار مرکزی شهرستان چابهار گفت: کاشت محصولاتی همچون سالیکورنیا، پاپایا و گواوا که هم به آب کمتری نیاز دارند و هم بعضا با آب‌های شور نیز قابل کشت هستند نیز می تواند در این منطقه سوددهی داشته باشد و با توانمندسازی کشاورزان منطقه در تولید این محصولات و یا ورود سرمایه گذارانی که در تولید این محصولات از علم کافی برخوردارند می‌تواند کمک شایانی را به کشاورزی این منطقه نماید.

شیخ زاده افزود: ایجاد صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی منطقه فعالیتی است که تاکنون به طور جدی مورد توجه قرار نگرفته است و ظرفیت فراوانی برای ایجاد صنایع تبدیلی در این حوزه در منطقه چابهار وجود دارد و برای سرمایه‌گذاران میدان خالی است.

ضعف دانشگاه های موجود

بخشدار مرکزی شهرستان چابهار با اشاره به وجود 7 دانشگاه در منطقه چابهار گفت: یکی از دلایل اصلی عدم ورود مردم این منطقه به سایر حوزه های فعالیت در زمینه شیلات و کشاورزی نداشتن علم لازم برای شروع این فعالیت ها است که متاسفانه در این زمینه دانشگاه‌های منطقه نیز کم‌کاری داشته اند و بجای توجه به این نیازها بیشتر به ترویج رشته هایی مانند حسابداری و مدیریت و... پرداخته‌اند.

شیخ زاده تصریح کرد: شرایط مذکور به گونه ای است که در رشته کشاورزی هیچکدام از دانشگاه های منطقه هیچ رشته ای را در هیچ مقطعی ارائه نمی‌کنند و تنها در بخش شیلات رشته پرورش میگو آن‌هم در سطح کاردانی اخیرا راه‌اندازی شده است و این درحالی است که شیلات و کشاورزی فعالیت های اصلی مردم این منطقه به حساب می‌آیند.

برای مشاهده بخش اول این مصاحبه بر روی لینک meidoun کلیک نمایید.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi