بیکاری و ظرفیت‌های گسترده شهرستان دشتی

 


دشتی نام یکی از شهرستان های استان بوشهر است که علی رغم وجود ظرفیت های گسترده در بخش های مختلف اقتصادی، طبق آمار رسمی با نرخ بیکاری بیش از 15 درصدی مواجه است.

به گزارش «میدون»، شهرستان دشتی با مساحت پنج هزار و 346 کیلومتر مربع به مرکزیت خورموج در 80 کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان بوشهر واقع شده است 

این شهرستان با جمعیتی بالغ‌ بر 86 هزار نفر، 64 هزار هکتار اراضی قابل‌کشت، 14 هزار هکتار اراضی آبی، 40 هزار هکتار اراضی دیم، 10 هزار هکتار آیش، دومین قطب تولید محصولات کشاورزی اعم از محصولات زراعی و باغی در استان و از لحاظ وسعت دومین شهرستان استان بوشهر محسوب می‌شود.

شهرستان دشتی پتانسیل ویژه‌ای برای تولید انواع محصولات سبزی، صیفی، اعم از گوجه‌فرنگی، بادمجان، انواع جالیز، سبزی‌های خوراکی همچنین گندم، کنجد و محصولات باغی نظیر خرما، مرکبات و کنار پیوندی و همچنین تولید و پرورش انواع دام سبک و سنگین از جمله گاو، گوسفند، بز، شتر، طیور و آبزی‌پروری دارد.

وجود پنج دشت حاصلخیز با منابع آب‌های زیرزمینی و جاری از جمله دشت پلنگ، دشت کاکی، دشت چاه گاه، دشت باغان و دشت خورموج و وجود رودخانه دائمی مند و دشت پلنگ و رودخانه شیرین باغان، امکانات بالقوه را می‌توان به فعلیت رساند که با احداث سدهای دشت پلنگ و باغان شاهد افزایش چشمگیری در میزان تولیدات گیاهی و دامی در آینده خواهیم بود.

سطح زیر کشت محصولات گلخانه‌ای در این شهرستان 58 هکتار است که سالانه حدود 600 میلیون قطعه نشاء و حدود 6 هزار و 990 تن محصول نظیر خیار، فلفل و گوجه‌فرنگی به ارزش 340 میلیارد تومان را تولید و به بازار مصرف عرضه می‌کند.

دارابودن مقام نخست نشای گوجه‌فرنگی، فلفل، بادمجان و محصولات جالیزی در سال با 600 میلیون قطعه  از طریق سیستم‌های تمام‌اتوماتیک تولید، دارا بودن مقام نخست در تولید کنار پیوندی، تولید بالغ‌بر 165 هزار تن گوجه‌فرنگی خارج از فصل و ایفای نقشی مهم در تنظیم بازار در فصول پاییز و زمستان شهرستان دشتی از دیگر ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های ویژه‌ در بخش کشاورزی است.

این شهرستان پتانسیل ویژه‌ای در تولید گیاهان دارویی، الوئه ورا، لیموترش، لیموشیرین، ارقام تجاری خرما، تولید پرورش زنبورعسل و ظرفیت‌های خوبی در زمینهٔ پرورش شتر، توسعه مرغداری، محصولات گلخانه‌ای خیار، خربزه درختی، گوجه‌فرنگی، توت‌فرنگی و تولید محصول سالم و ارگانیک در باغات آبی و دیم دارد.

با توجه به این‌که امکان توسعه مرغداری و زنبورعسل در شهرستان وجود دارد در حال حاضر در شهرستان دشتی 22 واحد مرغداری فعال با تولید سالانه 880 هزار قطعه مرغ و 150 تن عسل مشغول به فعالیت هستند.

شهرستان دشتی پتانسیل ویژه‌ای در تولید کنجد دارد که می‌تواند ضمن این که  قطب تولید بذر واقع شود، کنجد مورد نیاز صنایع فرآوری از قبیل کارگاه‌های ارده سازی، حلوا شکری و شیرینی‌فروشی‌ها تامین کند.

واگذاری بیش از یک‌هزار و 470 هکتار اراضی ساحلی یا بندری شهرستان دشتی در قالب پروژه سایت پرورش میگو با داشتن حدود 23 کیلومتر مرز آبی با خلیج‌فارس در کنار فعالیت‌های صید و صیادی، آبزی‌پروری و حتی گردشگری دریایی نموداری دیگر از توسعه را دار این شهرستان رقم زند.

دشتی با بیش از 17 رشته قنات به طول بیش از 19 کیلومتر و 29 دهنه چشمه که برخی از آن‌ها لایروبی و بخشی در حال انجام است می‌تواند در توسعه بخش کشاورزی نقش مهمی را ایفا کند.

با این شرایط و این همه ظرفیت بالقوه و بالفعل آیا وجود بیش از 15 درصد آمار رسمی بیکاری و بیش از 32 درصد آمار غیررسمی از افرادی جویای شغل در این شهرستان، زیبنده این شهرستان با این همه پتانسیل اشتغال نیست.

به نظر می‌رسد در صورتی که دولت در هر کدام از این بخش‌ها ورودی حمایتی داشته باشد و بتواند با ارائه تسهیلات اشتغال‌زایی هدفمند، نظارت  بهینه‌ای در جهت جلوگیری از انحراف تسهیلات به خرج دهد، در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوان شاهد کاهش نرخ بیکاری در سطح این شهرستان بود.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi