جنایت کارهای مجوز نَده!

 


رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار: زین پس اگر دستگاه یا فردی بی دلیل به کارآفرینان مجوز ندهد، مجرم و جنایت کار است.

علی فیروزی، در مصاحبه با خبرگزاری فارس، با اشاره به قانون جدید دبیرخانه هیات مقررات زدایی و تسهیل فضای کسب و کار توضیح داد: طبق این قانون، افرادی که بی دلیل از صدور مجوزهای کسب و کار شانه خالی کنند و موجب اخلال در روند کارآفرینی شوند، بعنوان مجرم شناخته شده و تخلف آنها توسط دستگاه های قضایی پیگیری خواهد شد.

حل مشکل طولانی بودن پروسه صدور مجوزهای کسب و کار

رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت اقتصاد در ادامه اظهار داشت: تسهیلگری در زمینه صدور مجوز، دغدغه اصلی مردم و کارآفرینان است. درگذشته، بعضا مدت زمانی که باید برای اخذ مجوزهای گوناگون سپری می شد، بسیار طولانی و فرسایشی بود و متاسفانه راهی هم برای نظارت بر آن وجود نداشت. اما اکنون برای حل این معضل جدی، قانون اقدام به تعیین مدت زمان مشخصی برای صدور مجوزها کرده و آنرا در اختیار هیات مقررات زدایی قرار داده است. دستگاه ها و ارگانهای مربوطه نیز باید خود را با مصوبات این هیات هماهنگ کنند.

حتما بخوانید: معرفی مجوز کسب و کارهای مختلف در یک نگاه

درگاه ملی مجوزهای ایران

فیروزی گفت: با ایجاد درگاه ملی مجوزهای کشور که از بخش های اصلاحی سیاست های کلی اصل 44 است، زین پس مدیریت، راهبری و نظارت بر مجوزهای استانی، ملی و... توسط این پرتال خواهد بود و مردم تنها با یک نقطه از حاکمیت سروکار خواهند داشت. این سامانه تنها مرجع رسمی صدور مجوز در ایران است که درخواست کارآفرینان از طریق آن به دستگاه های مربوطه ارسال می شود.

الکترونیکی شدن مجوزها

وی در پایان با تاکید بر الکترونیکی شدن تمام مجوزها طی یکسال پیشرو، اذعان کرد: بسیاری از مسئولان در بخش های مختلف، به دلایل گوناگون که بعضا مربوط به قانون اصل 44 بود، از صدور مجوز سر باز می زدند اما با اصلاح قانون، این مشکل برطرف شده است. هر مجوزدهنده، علاوه ثبت اطلاعات خود در این درگاه اینترنتی، باید نسبت به صدور هر مجوز نیز پاسخگو باشد.

هیات مقررات‌زدایی چیست؟

هیات مقررات‌زدایی و بهبود محیط کسب ‌و کار، در سال 1398 و با تصویب شورای مجلس اسلامی، به منظور توسعه فعالیت های بخش خصوصی، توانمندسازی کارآفرینان و تسهیل سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصاد همچون صنعت، کشاورزی و... تشکیل شد و تاکنون در عرصه های مختلفی همچون فرآیند ثبت علایم تجاری، فرآیند اخذ پروانه استاندارد و صدور و اخذ مجوز اثرگذار بوده است.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (1)

avatar

بهنام قلیزاده

چهارشنبه 13 اسفند 1399

سلام بنده چند سالی میشه بدلیل مشکلات مجوز دادن اونم از طریق وزارت بهداشت (نظارت )به مشکل خوردم خوششون نمیومد یا بدلیل شارژ بودن از رقبا به بنده مجوز ندادن ومجوز قبلیم پردانه ساختمو باطل کردن فقط بخاطر باند بازی که موجوده پس از ده سال فعالیت خوب ازسال ۸۲ الی ۹۲ بنده بعد از ۹۲ کارمو تعطیل کردم یا بصورت مخفیانه انجام دادم که سبب شد از رقبا پاینتر باشم وکارمو از دست بدم دچار شدم حالا باید چکار کنم که برای مجوز با اینا رودرو نشم العان بیست ساله هر کدوم اون صندلیا را گرفتن مثل یه باند دارن خون مردمو میمکن بنده از قم مزاحمتون شدم تولید مواد شوینده سالهای قبل از ۹۰ بنده بیست کارگر داشتم

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi