از شروع این کسب و کار پشیمان نمی شوید!

 


از شروع این کسب و کار پشیمان نمی شوید!

پرورش دام خصوصا گاوشیری، ازجمله کسب و کارهای کم ریسکی است که احتمال شکست بسیار پایینی دارد.

تأمین نیاز و ایجاد امنیت غذایی یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اهداف دامداری در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نظیر ایران است به همین دلیل نیز می توان آنرا یکی از پرسودترین رسته های شغلی دانست که هیچگاه دچار رکود یا کمبود مشتری نمی شود. در این بین گاوشیری با محصولاتی همچون گوشت قرمز (مورداستفاده در رستوران های بومی و مدرن)، انواع لبنیات (پنیر، کره، پنیر پیتزا، بستنی و...)، پوست (چرم دوزی) و... پرسودتراز سایرین است.   

حتما بخوانید: لبنیات سنتی؛ محصولاتی از دل طبیعت

گاوهای شیری برای اینکه بتوانند این محصولات را با بیشترین کیفیت تولید کنند، به شرایط ویژه ای نیاز دارند؛ مثلا استراحت. استراحت یکی از نکات مهمی است که باید توسط کارآفرینان این حوزه موردتوجه قرار گیرد. زمانیکه تراکم دام به عدد 130 و یا بیشتر می رسد، گاوها مجبورند مدت زمان طولانی تری برای خالی شدن فضای استراحت منتظر بمانند درنتیجه به ناچار، استراحت را به تغذیه ترجیح می دهند. در اینصورت میزان شیردهی و عملکردشان در زمینه هایی همچون کیفیت گوشت، کاهش چشم گیری می یابد. بنابراین لازم است که برای تهیه محل دامداری توجه ویژه ای به خرج داده شود. 

نکته دیگری که باید در پرورش گاو به آن توجه کرد، درجه حرارت است. استرس گرمایی برای گاوهای شیری همچون سمی است که نه تنها آنها را می کشد بلکه سرمایه دامدار را از بین می برد. دمای بالاتر از ۳۲ درجه، تولید شیر را بین ۳ تا ۲۰ در صد کمتر می کند و این یعنی کاهش درآمد...

کسب و کار پرورش گاوشیری علاوه براینکه جزو معدود کسب و کارهای سودآور در ایران است، به منطقه جغرافیایی خاصی محدود نیست هرچند که افراد ساکن در مناطق دارای آب و هوای معتدل و یا مراتع مرغوب همچون استانهای گیلان، گلستان و مازندران و یا همدان، لرستان و اصفهان، می توانند این کسب و کار را با هزینه کمتر و سود بیشتری راه اندازی کنند.

علیرغم سودده بودن گاوها، گاهی اوقات مسائلی همچون افزایش قیمت نهاده های دامی، افزایش نرخ مالیات، افزایش قیمت آب و برق و... موجب کاهش سود آنان و تعطیلی مزارع می شود. در این شرایط چه باید کرد؟

برای اطلاع از پاسخ این سوال و همچنین مطالعه جزئیات مالی، بازاریابی و حقوقی کسب و کار پرورش گاوشیری و مطالعه طرح توجیهی آن، اینجا (دوره های آموزشی سامانه میدون) کلیک کنید...

نوشته شده توسط: میدون

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید