قتل سرمایه گذاری به دستان باکفایت مسئولان

 


مرکز پژوهش های مجلس، امروز گزارشی مبنی بر چگونگی وضعیت امنیت سرمایه گذاری در ایران در فصل بهار 1399 را منتشر کرد.

چند سالی می شود که دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش های مجلس، در قالب گزارش های فصلی، امنیت سرمایه گذاری را بررسی و نتیاج آنرا دراختیار عموم قرار می دهد که امن ترین و ناامن ترین استانها برای سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار  و چگونگی تغییر امنیت در سالهای متوالی، ازجمله نتایج آن است. امروز (21/11/1399) گزارش تحلیلی فصل بهار سال 1399 منتشر شد؛ سالی که به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا، یکی از تلخ ترین فصول کتاب کارآفرینی ایران و جهان خواهد بود.

سرقت، قاچاق، عملکرد مسئولین ملی و استانی، تصادفات و امنیت، اعمال نفود و رانت در نهادهای حقوقی، میزان رعایت قانون، تبعیض، مالکیت مادی و معنوی، فرهنگ وفای به عهد و دوستی و قابل پیش بینی بودن، ازجمله مواردی اثرگذار بر میزان سرمایه گذاری است. سرمایه گذاران، خصوصا سرمایه گذاران بخش خصوصی، با احساس و بینششان نسبت به این موارد است که تصمیم می گیرند سرمایه خود را در چه حوزه ای بخوانند. اگر این موارد روند مثبتی داشته باشد، شاهد افزایش سرمایه گذاری و اگر روند منفی داشته باشد، شاهد کاهش سرمایه گذاری خواهیم بود. بعبارت دیگر، افراد با درنظر گرفتن تمام این موارد در قالب شاخص امنیت سرمایه گذاری، برای ورود یا عدم ورود به حوزه های مختلف اقتصاد ازجمله کارآفرینی تصمیم گیری می کنند.

حتما بخوانید: کجا سرمایه گذاری نکنم؟!

مختصرا در رابطه با چگونگی روند تدوین این گزارش باید گفت پس از بررسی آمارهای رسمی، پیمایش و تحقیق میدانی از فعالیت اقتصادی انجام می گیرد و سپس با ارائه شاخص هایی که هردوی این روش ها را در بر گیرد، نتایج نهایی مشخص خواهند شد. گزارش فصل بهار امسال با ارزیابی از 6884 کارآفرین در سراسر کشور انجام گرفته است.

در ابتدا، آمارهای رسمی که براساس روش های عملی و تئوریک احصا می شود، شاخص امنیت سرمایه گذاری در فصل بهار سال 99 را 4/27 از 10 نشان می دهند (عدد 10 به معنای ناامن ترین شرایط برای سرمایه گذاری است) است. در سال گذشته یعنی 1398 نیز:

فصل شاخص
زمستان 20/4 از 10
پاییز 26/4 از 10
تابستان 30/4 از 10
بهار 26/4 از 10

 

به بیان ساده تر، در فصل بهار سال جاری، نسبت به فصل زمستان سال گذشته، وضع امنیت سرمایه گذاری بهتر شده و شاهد بهبود آن هستیم.

همچنین طبق آمار، امن ترین استانها برای سرمایه گذاری در بهار 1399 نسبت به زمستان 1398 (به ترتیب)؛ همدان، آذربایجان غربی و خراسان جنوبی است. تهران، مازندان و کهگیلویه و بویراحمد نیز بعنوان ناامن ترین ها شناخته شده اند. نکته جالب اینجاست که در گزارش زمستان سال 1398 نیز، امن ترین استانها ثابت و ناامن ترین استانها بودند البته با تغییر رتبه مازندران و کهگیلویه و بویراحمد!

درحقیقت آمار در سالهای اخیر حاکی از آن است که استانهای همدان، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی بهترین و جذاب ترین و تهران، مازندران و کهگیلویه و بویراحمد بدترین و ناامن ترین استانها برای راه اندازی کسب و کار بودند.

پس از آمار رسمی، نوبت به کف بازار می رسد؛ طبق پیمایش و پرسشی که از صاحبین و فعالین اقتصاد در دو پیاپی فصل بهار و زمستان انجام شده (نمره 10 برترین و 0 بهترین حالت را نشان می دهد)

در بهار سال 99

مناسبت ترین ها (تاثیر مثبت) نامناسب ترین ها (تاثیر منفی)
رواج توزيع كالاي قاچاق (3/96 از 10) عمل مسئولان ملي به وعده هاي داده شده (8/48 از 10)
استفاده غيرمجاز از نام و علائم تجاري يا مالكيت معنوي (4/42 از 10) عمل مسئولان استاني و محلي به وعده هاي اقتصادي داده شده (8/31 از 10)
سرقت مالي (4/08 از 10) اعمال نفوذ و تباني در معاملات ادارات (8/06 از 10)

در زمستان سال 98

مناسبت ترین ها (تاثیر مثبت) نامناسب ترین ها (تاثیر منفی)
رواج توزيع كالاي قاچاق (3/53 از 10) عمل مسئولان ملي به وعده هاي داده شده (7/98 از 10)
استفاده غيرمجاز از نام و علائم تجاري يا مالكيت معنوي (4/14 از 10) ميزان اختلال ايجاد شده در اثر تحريم هاي خارجي (7/88 از 10)
سرقت مالي (3/74 از 10) عمل مسئولان استاني و محلي به وعده هاي اقتصادي داده شده (7/87 از 10)

 

می توان ارقام موجود در این جداول را اینطور تحلیل کرد: آنچه که بیش از همه کارآفرینان و صاحبین کسب و کار را آزار داده و باعث عدم تمایل آنان برای سرمایه گذاری در حوزه های مختلف تولیدی و اقتصادی (و نه بورس، مسکن، زمین و...) می شود، در رتبه اول عمل مسئولان ملي به وعده هاي داده شده و در رتبه دوم عمل مسئولان استاني و محلي به وعده هاي اقتصادي آنن است.

همچنین براساس نظر این نمونه از افراد، ناامن ترین استانها در بهار سال 99 تهران، خراسان رضوی و قم و درمقابل یزد، خراسان جنوبی و گلستان امن ترین وضعیت برای سرمایه گذاری را داشتند. در زمستان سال گذشته نیز آذربایجان شرقی، تهران و البرز بدترین و یزد، کهگیلویه و بویراحمد و خراسان جنوبی بهترین و جذاب ترین استانها برای سرمایه گذاری بودند.

نهایتا با جمع بندی این دو روش (آمار رسمی و تحقیقات میدانی) می توان عوامل اثرگذار بر امنیت سرمایه گذاری را اینطور تحلیل کرد:

شاخص بهار 99             زمستان 98        تغییر وضعیت       
عملکرد دولت 7/65 از 10 7/40 از 10 بدتر
ثبات اقتصاد کلان 6/69 از 10 6/42 از 10 بدتر
تعریف و تضمین حقوق مالکیت 6/45 از 10 6/11 از 10 بدتر
شفافیت و سلامت اداری 6/19 از 10 6/13 از 10 بدتر
فرهنگ وفای به عهد، صداقت و دوستی 6/08 از 10 5/97 از 10 بدتر
ثبات و قابل پیش بینی بودن مقررات و رویه های اجرایی 5/57 از 10 5/38 از 10 بدتر
مصونیت جان و مال شهروندان از تعرض 3/91 از 10 3/88 از 10 بدتر

 

بعبارت خلاصه تر، امنیت سرمایه گذاری در فصل بهار سال جاری با شاخص 16/6 از 10  (10 یعنی ناامنی مطلق) نسبت به زمستان سال 1398 با شاخص 84/5، روندی کاهش را تجربه کرده و بدین ترتیب شاهد وضعیت ناامن تری در کشور هستیم. همچنین استانهای یزد، خراسان جنوبی و همدان بعنوان امن ترین و تهران و البرز بعنوان ناامن ترین استانها شناخته شدند.

دربخش دیگری از این گزارش، به امن ترین و ناامن ترین حوزه های کاری نیز پرداخته شده که براساس آن، در بهار 98، حوزه (هتل، رستوران و تهيه و توزيع غذا) نسبت به سایر بخش ها  جذاب تر بوده است. در زمستان  همین سال، حوزه (نفت خام و گاز طبيعي، تأمين آب و برق و گاز) مناسب ترین و (زراعت، باغداري و جنگلداري) به همراه (معدن؛ بجز نفت و گاز)، بدترین وضعیت را داشتند. در بهار سال 99 نیز تمام حوزه ها، وضعیت بدتری نسبت به قبل را تجربه کردند.

علیرغم اختلافات عمیق موجود در مکاتب اقتصادی مختلف، همواره سرمایه گذاری بعنوان یکی از اصلی ترین و تاثیرگذارترین شاخص ها بر رونق و یا رکود اقتصادی مطرح شده است. اطمینان سرمایه گذار از شرایط آینده است که حوزه های تولید را برای او جذاب می کند، جسارت سرمایه گذاری و ریسک پذیری را در او بیدار می کند و باعث چرخیدن چرخ های اقتصاد، بدون وابستگی به بیگانگان و سرمایه گذاران خارجی می شود. هرچند که امسال ایران، علاوه بر شرایط تحریمی درگیر ویروس نامرئی کرونا نیز شد اما باتوجه به یافته های فوق؛ به نظر می رسد سرمایه گذاری در یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان، تاثیر مستقیمی با بی کفایتی و عدم صداقت مسئولان دارد و نه هیچ چیز دیگری...

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi