گیر کردن کسب و کارهای خرد در باتلاق فیلترینگ

 


گیر کردن کسب و کارهای خرد در باتلاق فیلترینگ

با فیلتر اینستاگرام، تکلیف مشاغل خانگی و 47 هزار فروشگاه ایرانی که در این شبکه اجتماعی فعالیت می کنند چه می شود؟

حدود شش ماه پیش بود که وزیر جوان دولت تدبیر امید، باحضور در صحن علنی مجلس، علاوه بر ارائه گزارش عملکرد وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات، شنوای دغدغه برخی از نمایندگان ازجمله نماینده نطنز، قزوین و یزد را در رابطه با شبکه های مجازی و انحرافاتی که ایجاد می کند بود؛ یکی از اصلی ترین موضوعات مطرح شده، محدودیت فضای مجازی درصورت عدم وجود امکانات جهت نظارت بود. پس از این جلسه، زمزمه های فیلترینگ ششمین شبکه اجتماعی محبوب دنیا یعنی اینستاگرام به گوش رسید؛ شبکه ای که به گفته معاون همین وزیر، دارای ۱۱۵ هزار و ۲۰۰ صفحه کسب و کاری (47 هزار فروشگاه) است. امیرحسین اسدی؛ داور برنامه میدون و یکی از فعالین حوزه دیجیتال و راه اندازی استارت آپ، در مصاحبه ای با میدون، به بررسی سرنوشت کسب و کارهای خرد درصورت عملیاتی شدن این موضوع پرداخت.

مذاکره، مدیریت، شعار دادن...

وی در ابتدا گفت: مشکل اینستاگرام مشکل مردم نیست؛ مشکل کسانی است که نمی توانند برای قرار گرفتن سرورها در داخل کشور مذاکره کنند، مشکل کسانی است که مدیریت بلد نیستند، مشکل متولیانی است که باید فرهنگ سازی می کردند اما هیچ کاری جز شعار دادن بلد نیستند، مشکل کسانی است که دیروز به دلیل عدم توان مدیریتی تلگرام را فیلتر کردند و باعث شکست بسیاری از کسب و کارها در آن شدند، امروز هم می خواهند همین سیستم را روی اینستاگرام پیاده کنند.

درحال حاضر بسیاری از کسب و کارهای خانگی، از لباس بچه گرفته تا محصولات آشپزخانه، خدمات مهندسی، محصولات فاخر و... در این شبکه فعال هستند، عدد تراکنش هایشان نیز بسیار بالاست. بنابراین اگر این شبکه اجتماعی فیلتر شود، شاهد اتفاقات خوبی در حوزه های مختلف ازجمله اشتغال نخواهیم بود.

پس کل مملکت را فیلتر کنیم

وی در ادامه در ارتباط با اظهارنظر محمد فیروزی‌پور، نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی مبنی براینکه "برای جلوگیری از گسترش فساد و انحراف در جامعه، شبکه های اجتماعی را محدود کنیم" ازعان کرد:

اگر حرف ایشان صحیح باشد، پس از این به بعد دیگر با ماشین در خیابان تردد نکنیم چون ممکن است موجب تصادف شود، دیگر در خیابان راه نرویم چون ممکن است اختلات محرم و نامحرم پیش آید و.... کلا درب مملکت را ببنیدم و همه در خانه بمانند تا فساد ایجاد نشود!

اسدی ادامه داد: متاسفانه در این کشور پاک کردن صورت مساله تبدیل به یک استراتژی شده و هیچ خبری از اقدامات اساسی و بنیادین برای حل مشکلات مردم نیست. اینکه چند نفر در اینستاگرام، واتس و اپ و تلگرام درحال فساد کردن هستند، نباید باعث شود تا با یک فیلترینگ سراسری، همه در آتش بسوزند! درعوض این متولیان و سیاستگذاران هستند که باید آئین نامه داشته باشند، با وضع قوانین و آموزش در مدارس و دانشگاه ها چنین مواردی را مدیریت کنند.

فیلترینگ هوشمند را یاد بگیریم

جوان ترین داور برنامه میدون، با تاکید بر نظر شخصی اش در مورد فیلتر کردن شبکه های اجتماعی توضیح داد: فیلتر کردن بد نیست و من هم با آن مخالف نیستم؛ اما این شیوه اقدام است که باید اصلاح شود. اینگونه فیلتر کردن مانند این است که یک معلم، هم دانش آموزی که بیست گرفته را دعوا کند و هم دانش آموزی که 5 گرفته...

حتما بخوانید: نقش آفرینی شبکه های اجتماعی در کسب و کار

فیلترینگ باید هوشمند باشد اما ما بلد نیستیم؛ آن کسی که قماربازی می کند، فساداخلافی دارد، ارز کشور را خارج می کند... قطعا باید صفحه این افراد فیلتر شود، اصلا باید دستگیر و زندانشان کرد. اما کسی که در اینستاگرام درحال تولید است، درحال کارآفرینی است، فروش خود را دیجیتال کرده و... چرا باید به دلیل وجود چنین افرادی متضرر شود و کار خود را از دست دهد؟

توصیه مهم دیجیتالی ترین داور میدون به کارآفرینان

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه چه میزان احتمال می دهید اینستاگرام فیلتر شود توضیح داد: در ایران نمی توان هیچ چیز را پیش بینی کرد؛ اما درصورت فیلترینگ توصیه ای مهم برای کارآفرینان دارم:

هرلحظه ممکن است مشکلاتی مثل کرونا در فضای کسب و کار اتفاق افتد، هویت خود و کسب و کارتان را با حضور در شبکه های اجتماعی، وب سایت ها و... ساخت و تقویت کنید. در پایان هم پیشنهاد می کنم حتما از ظرفیت اینترنت بومی استفاده کنید.

حتما بخوانید: نسخه پیچی دکترمهرنوش برای دوران پسا کرونا

طبق نظرسنجی ها و آمار منتشره در سال 2020، یک سوم از استوری های پربازدید اینستاگرام در جهان را استوری مشاغل تشکیل می دهد. همچنین طبق اعلام وزارت ارتباطات، عمده کارآفرینان ایرانی فعال در این شبکه در حوزه های  فروش کیک، غذای خانگی، صنایع دستی، پوشاک و... فعالیت می کنند. چندی پیش نیز روزنامه اعتماد با انتشار آماری مدعی شد 900 هزار ایرانی ازطریق این شبکه اجتماعی مشغول به کار هستند، این روزنامه مطرح کرد تقریبا 640 هزار آدرس از حدود 22 میلیون آدرس ایرانی مربوط به فعالیت‌های اقتصادی و شغلی است.

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (4)

avatar

محمد

یکشنبه 9 خرداد 1400

امیدواریم که در آینده فیلتر نشود.

avatar

محمدرضا

یکشنبه 9 خرداد 1400

لطفا درباره کسب و کار داورهای مسابقه میدون هم مطلبی تهیه بفرمایید تا اینقدر که با مردم کلنجار میرن، ببینیم خودشون چی کارن.

avatar

آلبی

یکشنبه 9 خرداد 1400

چه توصیه و پیش بینی کاربردی واقعا

avatar

لاچینی

یکشنبه 9 خرداد 1400

با تشکر از تیم قوی میدون

ثبت نظر جدید