باز شدن پای رائفی پور به برنامه میدون

 


رائفی پور: برنامه میدون جزو معدود برنامه های تلویزیونی است که ازنظر من نمره بالایی می گیرد.

حدود یک ماه پیش بود که علی اکبر رائفی پور، سخنران معروف و موسس مجموعه مصاف ایرانیان، در پشت صحنه برنامه میدون حضور یافت و علاوه بر بیان دیدگاه های خود در رابطه با این مسابقه کارآفرینی، از روند ضبط آن بازدید کرد.

نمره بالای رائفی پور به برنامه میدون

میدون جزو معدود برنامه هایی است که در راستای اسناد بالادستی کشور ساخته شده. موضوعش هم موضوع مبتلابه و نیاز کشور است و کمک بزرگی به کسب و کارهای خرد و کوچک می کند. وقتی آنها می آیند و با اجرای یک تئاتر کار خودشان را معرفی می کنند، علاوه بر شناخته شدن در بین مردم و جامعه، کارشان برای جذب سرمایه نیز خیلی راحت تر می شود.

نوع برخورد داوران نیز بسیار برایم جالب بود. آنها با ایجاد یک فضای صمیمی، نه آنقدر شل می گیرند که کار لوس شود و نه آنقدر سفت که مردم از ورود به عرصه کارآفرینی بترسند؛ واقع بینی یکی از خصلت های اصلی این برنامه است. زمانی ما صرفا از اقتصادمقاومتی سخن می گوییم اما زمانی هست که با استفاده از کارشناسان حرفه ای، سعی داریم آنرا در بتن جامعه ساری و جاری کنیم؛ این کاری است که مسابقه میدون درحال پیگیری آن است و ازنظر من نمره بالایی می گیرد.

حتما بخوانید: باز شدن گره کور اقتصاد ایران به دست بایدن

تنها نقد علی اکبر رائفی پور به میدون

شاید اگر بخواهم نقدی به میدون داشته باشم، باید بگویم رگه های بومی و اسلامی در آن کمرنگ است. ببینید ما نباید الزاما دنبال کپی کردن باشیم؛ شاگری کردن خوب است اما شاگرد ماندن خوب نیست. باید سعی کنیم متناسب با فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی که داریم، برنامه بسازیم و فعالیت کنیم؛ ما حیا داریم، عفت داریم، همدلی، پیگیری و... اینهاست که ترک، عرب، فارس، لر را کنار هم نگاه داشته و از ما ایرانی ساخته است.

به نظرم کمی باید این وجه را در برنامه میدون پررنگ تر کرد؛ مثلا کارشناس یا داوری در این زمینه به تیم برنامه سازی اضافه شود و کسب و کارها را از این منظر نیز بررسی کند. اینکه آن کسب و کار چه نسبتی با فرهنگ و عرف بومی ما دارد یا می تواند در چه جنبه هایی وارد شود و... البته درحال حاضر هم کم و بیش این موضوع در برنامه وجود دارد (خیلی بیش از سایر برنامه های تلویزیون) ولی باید بیشتر شود.

راه اندازی کسب و کار و سد محکم اخذ مجوز

من معتقدم ما در کشور فرهنگ کارآفرینی نداریم ولی باید آنرا ایجاد کنیم. مردم خصوصا جوان در این وهم و خیال هستند که کاری کار است که پشت میزنشینی و دستوری باشد. شما اگر الان در روزنامه یک آگهی برای استخدام یک مدیر منتشر کنید، دوهزار نفر تماس می گیرند اما اگر یک خیاط درست و حسابی یا یک مدیر بخواهید، نداریم یا کم داریم. هرکس که در کسب و کار به جایی رسیده، زحمت کشیده، از زیرپله شروع کرده.... کسب و کار ویژه آدم های تنبل نیست، ویژه آدم هایی است که تلاش می کنند و همت دارند.

هرچند که نباید از مشکلات کشور هم در این زمینه غافل شد. مثلا روند اخذ مجوزها یکی از معضلات جدی است که در کشور وجود دارد و کار را سخت می کند. به عقیده من اگر چندین سیستم امنیتی قوی بنشینند و با مشورت اقتصاددانان و برنامه ریزان، برای شکل نگرفتن فرهنگ کارآفرینی در یک جامعه طرح ریزی کنند، اخذ چنین قوانینی را توصیه خواهند کرد. البته این را هم بگویم که درکنار توقعات بجا، توقعات بی جا هم در کشور زیاد است اما باید تمام ابعاد را درکنار یکدیگر دید و برای ایجاد یک اقتصاد سالم و سودآور تلاش کرد.

اگر مشکلی هست، از بی عرضگی ماست

ایران کشور بسیار پر پتانسیلی است؛ نیروی کار ارزان، انرژی ارزان، موقعیت جغرافیایی خارق العاده... دشمنان ما سالانه میلیون ها دلار خرج اضافه می کنند که تاسیسات لوله کشی و راه آهنشان از ایران عبور نکند چراکه ما در مرکز ثقل سه قاره قرار گرفتیم. خداوند با این استعدادهای ذاتی، حجت را بر ما تمام کرده بنابراین اگر مشکل و ایرادی هست قطعا از بی عرضگی ماست.

در مدیریت 5 میم معروف وجود دارد؛ Money (یکی از اصلی ترین مشکلات ما حجم بالای نقدینگی است که نمی دانیم اصلا با آن چه کنیم)، Material (کشور ما پراست از مواداولیه)، Method، Machine، Man (سالانه چه تعداد از جوانانمان فرار مغزها می شوند؟) ما این ظرفیت ها را داریم و باید از آنها استفاده کنیم. خود من طی یکسال گذشته در چند حوزه وار شدم، انقدر استقبال خوب و زیاد بود که ما درحال حاضر اصلا قادر به پاسخگویی بازار نیستیم.

باید سعی کنیم فرهنگ خواستن توانستن است را در میان مردم رواج دهیم و از ظرفیت ها و پتانسیل هایمان به خوبی استفاده کنیم. به نظر من برنامه میدون درحال فعالیت درهمین زمینه است و تلاش کرده با ساخت یک برنامه شاد، فرهنگ کار و کارآفرینی را در مردم ایجاد کند.  

نوشت شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (6)

avatar

محمد

دوشنبه 16 فروردین 1400

عالی دمت گرم استاد

avatar

مجید حقیقی

دوشنبه 16 فروردین 1400

اقای رافی پور از یه برنامه ای تو تلویزیون تعریف کنه دیگه واقعا خوب بوده، ممنون از اقای رافی پور و برنامه خوب میدون

avatar

دوشنبه 16 فروردین 1400

میدون برنامه ای عالی ، خوشحالم که استاد رائفی پور و کنار دیگر عزیزان میبینم.

avatar

امیرعلی

دوشنبه 16 فروردین 1400

بسیارعالی بود وخوشحالیم که این برنامه مورد توجه استاد قرارگرفته

avatar

اسمان

شنبه 18 بهمن 1399

عالی امید است که برنامه های اینچنینی خیلی زیاد شوند

avatar

حسین اقایی

شنبه 18 بهمن 1399

عالی بود ممنون از استاد رائفی پور

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi