فَرَت بافی؛ سکوی پرش و منبع درآمد کارآفرین تایبادی

 


فرت بافی که نوعی نساجی سنتی است، یکی از سه کسب و کاری است که در این قسمت از برنامه معرفی می شود.

برنامه میدون در پنجاه و پنجمین قسمت فصل دوم خود میزبان عبدالکریم شیخ جامی است؛ کارآفرینی چهل و دوساله از شهرستان پشته، از توابع تایباد استان خراسان رضوی. او صاحب کسب و کاری خانگی (مشاغل خانگی) است که توانسته برای حدود هفت نفر بصورت مستقیم اشتغالزایی کند.

کسب و کار آقای شیخ جامی در زمینه فَرَت بافی (نوعی نساجی سنتی برای تولید پارچه) است؛ کسب و کاری که چرخ بیش از 500 کارگاه در شهرستان تایباد را می چرخاند. حوله دست و صورت، حوله حمام، حوله آشپزخانه، دستمال جیبی، حوله تزیینی، چادر شب و پارچه کرباس ازجمله محصولات تولیدی در کارگاه آقای جامی با نام حریر پشته است. این محصولات که با بهترین مواداولیه (نخ) بافته می شوند، قادر به جذب درصد بالایی از آب هستند و نسبت به حوله های پرزدار صنعتی سبک تر، ارزان تر و کم حجم تراند.

در مناطقی همچون تایباد، اشتغالزایی و استفاده از ظرفیت های بالقوه منطقه، موضوعی است که باید بصورت جدی توسط مسئولین استانی و کارآفرینان دغدغه مند پیگیری شود چراکه بیکاری آثار زیان بار اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و... به همراه دارد. صاحب حریر پشته؛ آقای شیخ جامی، یکی از همین افراد دغدغه مند است که موفق شده با بهره گیری از یکی از هنرها و صنایع دستی اصیل منطقه خود یعنی فرت بافی، هم کسب و کاری سودند برای خود ایجاد کند و هم بستر را برای اشتغال چنیدین نفر آماده کند. او به بازار داخل کشور قانع نیست و تصمیم دارد بازار کشورهای حوزه خلیج فارس را نیز با صادرات تسخیر کند.

حتما بخوانید: اما و اگرهای صادرات به سوریه

برنامه کارآفرینی میدون در پنچاه و پنجمین قسمت از فصل دوم خود میزبان صاحب حریر پشته، عبدالکریم شیخ جامی و کسب و کارش است. او به این مسابقه آمده تا طرح توجیهی پیشه خود را در معرض قضاوت داوران این برنامه تلویزیونی قرار دهد و شانس خود را برای دریافت جایزه یک میلیاردی آن امتحان کند.

برای امتیازدهی به این کسب و کار و سهم داشتن در پیشرفت جناب آقای عبدالکریم شیخ جامی، اینجا کلیک کنید...

نوشته شده توسط: میدون

پست های مرتبط

نظرات (1)

avatar

رضا فرهادی

پنجشنبه 16 بهمن 1399

نساجی سنتی از هنرهای هزارساله مردم تون (فردوس فعلی) در خراسان جنوبی بوده و از قدیم با نام تون بافی مشهور بوده و در زلزله 47 دو سوم شهر خراب شد ودستگاه ها در زیز خروارها خاک مدفون شدند الان بیش از هزار دستگاه فعال است نخ این بنده خدا از فردوس می آید و متاسفم که در برنامه کارشناس شما گفت شما از خراسان جنوبی هم ارزون تر می دهی چون تخصص ندارید دستگاه ما چهاروردی است بافت ما فرق دارد الان چند روز است مردم دلسرد شدند که برنامه میدون با این کارش کارگاه های ما را تعطیل کرده اگر عذرخواهی نکنید و اصلاح نشود به هزاران خانواده که سرمایه زندگی شان همین کارگاه های کوچک است لطمه زدید بهتر بگویم به صنعت باستانی شهرم توهین کردید و آن را با پا له کردید

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi