علوفه هیدروپونیک؛ چتر نجات کشاورزی و دامداری

 


در هفته ای که گذشت، دوره آموزشی کشت علوفه با روش هیدروپونیک سامانه میدون، بیشترین فروش هفته را به خود اختصاص داد. اما روش هیدروپونیک چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

امروزه با توجه به کمبود منابع آبی در جهان و به ویژه کشور ما که با خشکسالی چند ساله دست و پنجه نرم می‌کند، ارزش آب بیش از هر زمان دیگری موردتوجه مدیران و دست‌اندکاران بخش کشاورزی قرار گرفته است. در کشور ایران سالانه 98 درصد از آب مصرفی توسط این حوزه مصرف می‌شود که شوربختانه بخش عظیمی از آن نیز به هدر می‌رود. این موضوع سبب شده که استفاده از کشت‌های با مصرف کم و بهینه آب، موردتوجه بسیاری از کارشناسان قرار گیرد؛ یکی از این روش‌ها کشت هیدروپونیک است.

هيدروپونيك یا هايدرپونيك (آب کشت) روشی است برای كاشت گياهان در بستری غیراز خاک که در آن ريشه ها در هوا و یا بستر های مختلف دیگر مرطوب نگاه داشته می شوند. این روش يك روش پيشرفته باغباني است كه هم در خانه و هم در باغ مورداستفاده قرار می گیرد.

تولید علوفه به روش آب کشت علاوه بر اینکه مصرف آب را به‌شدت کاهش می‌دهد و دارای عملکرد بسیار مناسبی است. انواع مختلفی هم دارد که یکی از آنها سیستم کشت عمودی (بصورت طبقاتی) است؛ یک شیوه بسترساز برای کشت هیدروپونیک که با افزایش تراکم کشت گیاه سبب افزایش بهره وری از یک مساحت ثابت می شود؛ بعبارت ساده تر با استفاده از این روش می توان در یک محیط محدود، می توان مقدار بیشتری علوفه را کشت و برداشت کرد. در مناطقی از کشور همچون منطقه خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مرکزی، اصفهان و یزد که تولید علوفه بسیار پایین است و کم آبی نیز وجود دارد، اجرای این روش توصیه می شود.

حتما بخوانید: همه چیز درباره کشاورزی با روش هیدروپونیک

کاشت هیدروپونیک دارای قابلیت هایی است که نه تنها کشاورزی بلکه می تواند دامداران را نیز با خودکفا کردن، در حل مشکل کمبود علوفه یاری کند. دامدار با اختصاص یک فضای کوچک، تهیه سیستم ساده سرمایش و دقت به آبیاری و میزان نور، قادر است مقدار قابل توجهی علوفه تولید کند تا هم دیگر برای خرید علوفه محتاج دولت یا دلالان نباشد و هم هزینه های کسب و کارش را کاهش دهد. بنابراین در مناطقی که دامداری در آنها رواج دارد نیز می توان این روش را پیاده کنند.

علیرغم تمام مزیت های کشت آب کشت، نکته‌ای که عمدتاً در رابطه با آن مطرح می‌شود، مقرون به صرفه نبودن به لحاظ اقتصادی است. برخی عقیده دارند کشت سایر محصولات گران‌قیمت نظیر توت فرنگی و یا زعفران ارزش‌افزوده بیشتری به همراه خواهد داشت. از سوی دیگر برخی کیفیت پایین علوفه (درصد بالای رطوبت و کم بودن وزن خشک) حاصل از این کشت را مطرح می کنند. اما نکته ای که نباید فراموش کرد آن است که باتوجه به تغییر اقلیم جهانی و کاهش بارندگی در سطح کشور، کشاورزی ما چاره ای جز حرکت به سمت کشاورزی مدرن و دقیق ندارد. باتوجه به افزایش روزافزون جمعیت و فشار حداکثری به این بخش برای تامین غذا نیز، افزایش سطح زیر کشت دیگر پاسخگوی این نیاز نیست. از سوی دیگر ایران در زمینه تولید علوفه با کمبود جدی مواجه است و بخش عظیمی از خوراک دام کشور از طریق واردات تأمین می‌شود. پس می توان کشت محصولات مختلف ازجمله علوفه با روش هیدروپونیک را چتر نجاتی برای کشاورزی و دامداری ایران در این برهه زمانی دانست.

برای اطلاع از جزئیات مالی، بازاریابی و حقوقی کسب و کار تولید علوفه به روش هیدروپونیک و مطالعه طرح توجیهی آن، اینجا (دوره های آموزشی سامانه میدون) کلیک کنید...  

نوشته شده توسط: دکتر مجید فرومدی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi