در نشست خبری برنامه میدون چه گذشت؟

 


دعوت وزرای دولت به مناظره، صاحب سبک شدن میدون در برنامه سازی، افزایش ساخت برنامه های کارآفرینی و ایجاد جذابیت در تلویزیون، دشوار بودن راه اندازی کسب و کار و دید متفاوت تهیه کننده میدون به کارآفرینی...

محمدحسین هاشمی گلپایگانی، ایده پرداز و تهیه کننده این برنامه در رابطه با چالش های ساخت برنامه میدون گفت: در ابتدا اصلا سوال این بود که می شود یک برنامه کارآفرینی مردمی ساخت؟ تمام سعی من و همکارانم در ساخت این مسابقه مردمی کردن کارآفرینی بود؛ تاقبل از این مثلا هیچوقت یک پرورش دهنده بوقلمون در یکی از روستاهای ایران، فکرش را هم نمی کرد که بتواند در تلویزیون دیده شود و بتوان کسب و کار خود را ارائه دهد اما ما این کار را کردیم.

نکته بعدی ایجاد جذابیت بود. ما می توانستیم از دو راه این جذابیت را برای مخاطب ایجاد کنیم؛ یکی استفاده از سلبریتی ها و دیگری استفاده از اهل فن و کسانی که کارآفرینی و راه اندازی کسب و کار را با تمام وجود خود لمس کردند و کمتر دیده شدند. ما راه دوم را انتخاب کردیم و توانستیم در یک شبکه خوب و پر بیننده همچون شبکه سه و در یک ساعت خوب و پربیننده، این برنامه تهیه و تولید کنیم. خدا را شکر می کنم که مردم این صداقت ما را پسندیدند و باور کردند.

ما برای داوری هم به سراغ دیدگاه های مختلف رفتیم و از افرادی استفاده کردیم که کسب و کار را از منظرهای مختلف بررسی می کنند. آقای یونچی بعنوان یک صادرکننده و بازاری قهار، آقای مصطفی زاده بعنوان کسی که یک شبکه پخش موفق را از صفر شروع کرده، آقای اسدی که یک کارشناس خبره در مباحث دیجیتال و فضای مجازی است و در چندین استارت آپ موفق حضور داشته، آقای عبدالملکی بعنوان نماینده جامعه دانشگاهی و اساتید دانشگاهی در این حوزه و همچنین سرکار خانم مهرنوش که یکی از سه بانوی برتر کارآفرین کشور هستند.

وی در رابطه با تماس های مردمی نیز اشاره کرد: سال گذشته رویداد کارآفرینی را در تهران برگزار کردیم که استقبال بسیار بی نظیر بود و مردم زیادی حضور پیدا کردند؛ امروز هم ارتباط بسیار خوبی شکل گرفت. دلیل این موضوع هم اصلا پیچیده نیست؛ همه مردم در زمینه کارآفرینی دغدغه دارند چه کسی که یک سرمایه ای دارد و برای اینکه چه کاری راه اندازی کند سردرگم است، چه کسی که صاحب یک کسب و کار است و چه فردی که اصلا کارمند است ولی برای چگونگی رشد خودش نیاز به راهنمایی دارد. بنابراین مردم دوست دارند با بزرگان این حوزه ها ارتباط بگیرند و صحبت کنند.

دعوت به مناظره با وزرای دولت برای جلوگیری از روی کارآمدن  مدیرانی که درب هایشان را می بندند!

علیرضا یونچی، داور فصل اول و دوم مسابقه میدون دررابطه با برآورد خود از میدون و تاثیرگذاری آن اینطور گفت:

من اولا از صداوسیما تشکر می کنم. در نوبت بعد از آقای هاشمی و تیمشان که این بستر را فراهم کردند تشکر می کنم چون کار بزرگی انجام دادند. ببینید مردم چیزهای خشک را دوست ندارند، اینکه ما یک نفر را بیاوریم در تلویزیون یک کتاب ارائه دهد و... ما باید با مردم صادق باشیم. میدون این صداقت را دارد که وقتی در بجستان، شهرداری اعلام می کند که تولیدکننده سویق می خواهد برود در برنامه میدون و برای تبلیغات فقط دو هفته زمان دارد، تمام مردم بسیج می شوند و به او کمک می کنند.

وی درمورد تجربه تماس های مردمی امروز نیز اشاره کرد خیلی خوب است که مردم سوال می کنند، دغدغه دارند؛ راهنمایی می خواهند؛ اصلا اصل دین ما هم همین است (أَمْرُهُمْ شُورى‌ بَيْنَهُمْ). اما من دراینجا یک تقاضایی از صداوسیما دارم؛ چرا منی که از زمان انقلاب کارآفرینی کردم و چندین واحد تولیدی احداث کردم، الان باید یکی یکی تولیدی های خودم را تعطیل کنم؟ وزارت صمت درحال سقوط به قهقراست، چرا نمی توان مشکلات اساسی کشور در زمینه تولید همچون اتصال دانشگاه و دانشجویان به صنعت را حل کند؟ پدرم همیشه می گفت اگر وارد یک مکان دولتی شدی و دیدی در اتاق مسئول آنجا بسته است، بدان که هیجی بارش نیست. من از آقایان وزرایی که انقدر ادعا دارند، از معاونینشون و یا هرکسی دیگری که متولی امر است، دعوت می کنم در همین ماه های آخر دولت به برنامه میدون بیایند تا ما بتوانیم رودرو و حتی بصورت زنده آنها را به چالش بکشیم و باهم گفت و گو کنیم.

زمانی ما به تمام دنیا صادرات داشتیم اما الان از کشوری نیست که واردات اجناس نداشته باشیم. چه کسی مسئول است؟ من می شنوم عده ای می گویند که حالا ماه های آخر دولت است، چیزی نگویید و بگذارید این دوره هم تمام شود ولی آیا من می توانم به کارخانه ام بگویم صبر کن تا خرداد که دولت جدید می آید؟ من تقاضا می کنم از شما اهالی رسانه، آقای هاشمی و صداوسیما که این اجازه را به ما بدهند که ما بتوانیم با این آقایان صحبت کنیم تا نگذاریم دولت آینده هم دست افرادی که درب اتاقشان بسته است بیفتد.

میدون؛ جایی برای کسانیکه دنبال روزی حلال اند.

پس از صحبت های طوفانی آقای یونچی، نوبت به حسین مصطفی زاده رسید تا از تجربه حضورش در میدون بگوید:

من در ابتدا خیلی تشکر می کنم از روابط عمومی صداوسیما که این امکان را فراهم کردند. دومین تشکر خودم را تقدیم آقای هاشمی و عوامل سازنده میدون می کنم که کار بسیار سخت و ارزشمندی را انجام دادند. ساخت برنامه کار دشواری است، کشف استعداد هم موضوع بسیار بسیار مهم و پیچیده ای است ولی ما درحین کار می بینیم که اینها با چه عشق و علاقه و استرس شبانه روزی مشغول کوش هستند و درحال حاضر هم به نوعی صاحب یک سبک برنامه سازی شدند.

او در رابطه با تجربه ارتباط با مردم نیز افزود: الان که من درخدمت شما هستم انرژی بسیار مضاعف و چندین برابری برای داوری در این مسابقه دارم. این ارتباط و این تماس ها خیلی برای من جالب بود، اینکه مردم احساسات و عواطف و نظرات خودشان را در رابطه با این برنامه بروز می دادند مثلا خانمی از اهواز با من صحبت کرد که بیست میلیون تومان پول داشت و می خواست کسب و کاری راه اندازی کند. این نشان می دهد که مخاطب این برنامه فقط یک قشر خاص نیست بلکه تمام کسانیکه دنبال روزی حلال هستند، با هر شرایطی، این مسابقه را دنبال می کنند. من از این اتفاق خیلی انرژی گرفتم و امیدوارم این برنامه با موفقیت ادامه پیدا کند.

در این اوضاع کشور، میدون تنها پناه مردم است

جدیدترین داور مسابقه میدون یعنی جناب آقای محمدامین حاج کاظمیان نظر خود در رابطه با آن و ارتباطی که با مردم گرفته بود را اینطور توصیف کرد:

من خیلی خوشحالم که در صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران در جمع شما هستم. از روابط عمومی و عوامل مسابقه میدون تشکر می کنم اما درکنار این تشکرها، صرفا یک پیشنهاد هم دارم. ما در جنگ اقتصادی هستیم که تمام مردم را درگیر مشکلات اقتصادی کرده است، در این شرایط ای کاش تلاش کنیم ساخت برنامه هایی همچون میدون که می توانند در زمینه کسب و کار و معیشت، با مردم ارتباط مادی و معنوی برقرار کنند را بیشتر کنیم.

در مورد تماس های مردمی هم باید بگویم خیلی برای من اتفاق لذت بخشی بود. مردم برای حل معضلات کارآفرینی شان پناهی جز میدون ندارند و آنرا سکویی برای پرش توانایی ها و ایده هایشان می بینند. من خیلی از این موضوع خوشحالم، این مساله مسئولیت من حداقل بعنوان یک داور در این برنامه را چندین برابر کرده که اگر فرصتی داری و برروی صندلی داوری تکیه زدیم، پیشنهادات و راهکارهایی را ارئه دهم که مرهمی بر زخم کارآفرینان باشد و بتواند مشکلات آنها را حل کند.

کارآفرینی؛ تلخی و شیرینی...

جوانترین داور مسابقه میدون، امیرحسین اسدی، در رابطه با تجربه حضورش در اولین و دومین فصل مسابقه میدون توضیح می دهد:

خیلی تشکر می کنم از تمام عوامل زحمتکش و مهربان این برنامه که خیلی همجنس و رو به جلو، درحال فعالیت هستند. همچنین عرض ادب دارم خدمت داوران خوبی که درکنار آنها هستم علیرغم تمام چالش ها و اختلاف نظرهایی که بعضا باهم داریم. واقعیت این هست که راه اندازی کسب و کار کار سختی است؛ ما هم می گوییم افراد کسب و کار راه اندازی کنند و هم نکنند چون راه انداختن یک کار مثل نشستن پشت یک وسیله نقلیه است؛ باید گواهینامه داشته باشی، تمرکز کنی، مواظب وسیله های پشت و جلو باشی هرچند که شیرینی های خودش را هم دارد. ما تلاش کردیم بگوییم علیرغم این سختی، خدا هست، با اراده و پشتکار می شود به این سختی ها غلبه کرد فقط باید حواستان باشد که مبتنی بر سیستم حرکت کنید، گواهینامه های لازم را دریافت کنید، مواظب رقبای خود باشید و...

میدون تلاش می کند که ادبیات کسب و کار را آموزش دهد ما داورها هم سعی کردیم تجربیات خودمان را دراختیار مردم بگذاریم وگرنه من قطعا کسی نیستم که بتوانم حاصل عمر یک کارآفرین که تماما به دنبال کسب روزی حلال بوده را داوری کنم. حقیقت این است که هرچه کسب و کارها کیفی تر شوند، علمی تر شوند، فناور تر شوند، نه تنها خودشان موفق تر خواهند بود بلکه باعث پیشرفت و آبادانی کشور هم می شوند و کمک می کنند تا به اهداف کلان خود برسد و در دنیا جایگاه خوبی کسب کند.

درمورد تماس های مردمی هم، من از زمانی که پدرم را از دست داردم، هر پنجشنبه نذری دارم که با مردم ارتباط برقرار می کنم و به آنها مشاوره کسب و کار می دهم. شوق پاسخگویی و ارتباط با مردم را به خوبی درک می کنم. صحبت با مردم ما را رشد می دهد، سلولهای سازنده ماست و به ما کمک می کند.

اصحاب رسانه از مسابقه میدون حمایت کنید!!

دکتر مینا مهرنوش نظر خود درباره میدون را اینطور توضیح می دهد:

متشکرم از آقای هاشمی، صداوسیما، اصحاب رسانه و داوران محترم که این بستر رو فراهم کردند و برای ارتقاء فرهنگ کسب و کار و توسعه کشور تلاش می کنند. من بواسطه تجرباتی که در کسب و کارهای مختلف داشتم، با رسانه و فضای رسانه ای آشنا هستم، در چنین برنامه شبیه میدون هم حضور داشتم و همکاری کردم ولی میدون جزو موفق ترین هاست؛ همانطور که آقای هاشمی گفتند این برنامه توانسته از دید متفاوتی مفاهیم کارآفرینی و اشتغال را در جامعه مطرح کند.

نکته دیگری که در رابطه با میدون باید اشاره کنم، شبکه سازی است. به نظرمن این بزرگترین ارزشی است که میدون توانسته ایجاد کند؛ اینکه چگونه سرمایه گذرها با سرمایه پذیرها ارتباط برقرار کنند، فرصت های جدید کسب و کار چگونه ساماندهی داده شود، بازاریابی و فروش چگونه پیگیری شود و... ایجاد امید هم کار بزرگ دیگری است که مسابقه میدون در کشور انجام داده. متاسفانه امروزه خیلی نگاه مثبتی به اقتصاد در بین مردم وجود ندارد، مردم دچار یک بی رمقی و بی میلی درباره کارآفرینی شدند اما میدون توانسته تاحد خیلی زیادی روبروی این تفکر بایستد و کاری کند که بانوان، جوان های خلاق و کسانی که فکر می کنند دیگر هیچ راهی برای پیشرفت در این شرایط نیست، انگیزه بگیرند.

من اولین باری که با آقای هاشمی صحبت کردم، استدلال ایشان بعنوان یک برنامه ساز جوان و بااستعداد خیلی جالب بود. او عقیده داشت ما باید به سمت مردمی کردن اقتصاد پیش برویم و سعی کنیم واقعیت های کارآفرینی و کسب و کار در ایران را به تصویر بکشیم. من خیلی خوشحالم که این برنامه ساخته شد.  

درمورد تجربه ای که امروز برایم اتفاق افتاد نیز باید بگویم من هم مثل آقای اسدی از مردم دور نیستم و هر هفته حدد 4 تا 5 ساعت را برای مشاوره دادن به آنها اختصاص می دهم. واقعا برایم لذت بخش است و همواره برایم باعث خیر و برکت بوده.

در آخر هم از اصحاب رسانه خواهشی دارم. می دانم که خیلی از شمایی که الان اینجا حضور دارید، در این حوضه دغدغه مندید. میدون با تمام محدودیت ها و سختی های کار، توانست صدایی برای کارآفرینان پس از شما خواهش می کنم در حمایت از محتوایی که پشت و جلوی دوربین تولید می کند، کوتاهی نکنید. بعنوان عضو کوچکی از شما که در زمینه های مختلف میدون را کمک کنید مثل قبل.

در ادامه، یکی از خبرنگاران راجع به کم و کیف کسب و کارهایی که تا اینجا در برنامه میدون حضور یافتند سوال کرد.

علیرضا یونچی: استعدادهای زیادی در این برنامه حضور یافتند. من از زندگی در کشوری با این استعدادها به خودم می بالم.

حسین مصطفی زاده: شرکت هایی که بر مبنای دانش فعالیت می کنند، در این برنامه حضور چشم گیری داشتند. همچنین افراد ریسک پذیر بسیاری بودند که من از دیدن کسب و کار و انگیزه آنها برای کار، بسیار خوشحالم.

محمدامین حاج کاظمیان: اینکه فردی به خودش جسارت می دهد و وارد برنامه میدون می شود، حقیقتا فرد بزرگی است. در کشوری که آموزش کارآفرینی درستی ندارد، پراز بروکراسی و ناکارآمدی است، تامین مالی و هزینه های بانکی در آن به شدت بالاست و... فردی کسب و کار راه انداخته و کارآفرینی می کند، حقیقتا باید دست او را بوسید. من بعنوان یک داور از افرادی که تاکنون در این برنامه دیده ام نکات بسیار زیادی آموختم.

امیرحسین اسدی: مدرسه و دانشگاه به ما ارائه دادن را یاد نمی دهد، تیم سازی برای حل مشکل را یاد نمی دهد، حل مساله را یاد نمی دهد و... اما میدون دارد این کار را می کند. میدون دانشگاه کسب و کار است و تک تک کسانی که وارد آن شدند نخبه هایی هستند که باید جلویشان تعظیم کرد.

مینا مهرنوش: ما یک مفهومی داریم به نام هوش بافتی یه این معنی که هرکسی باید باتوجه به استعدادها و توانایی هایش در بافت درست قدم بگذارد. خیلی از کسانی که به میدون آمدند توانستند این کار را انجام دهند. آنها فارغ التحصیلان دانشگاه بازار هستند.

برنامه سازی تا زمانیکه صداوسیما بخواهد.

در پایان کنفرانس نیز تهیه کننده برنامه میدون، محمدحسین هاشمی گلپایگانی دررابطه با تاثیرات میدون در فضای کسب و کاری کشور گفت:

تا قبل از برنامه ما که در رابطه با شیر الاغ بود، اصلا در رابطه با این کسب و کار دستورالعملی در وزارت خانه ها وجود نداشت. میدون از جنبه ای دیگر توانست واسطه ها را حذف کند و دست تولیدکننده را در دست مصرف کننده بگذارد. هرچه هم که جلوتر می رویم عطش و استقبال مردم بیشتر می شود چراکه مردم در زمینه کارآفرینی دغدغه منداند و این راه هیچ گاه پایان پذیر نیست.

وی در انتها و در پاسخ به سوالی راجع به ادامه ساخت این مسابقه اشاره کرد: ما تاوقتی که صداوسیما بخواهد، برنامه خواهیم ساخت.  

به مناسبت ضبط صدمین قسمت مسابقه کارآفرینی میدون، امروز باحضور عوامل سازنده و داوران این برنامه و اصحاب رسانه، نشست مطبوعاتی به میزبانی روابط عمومی سازمان صداوسیما انجام شد. این کنفرانس بصورت مجازی و پس از یک ساعت پاسخگویی و ارتباط بی واسطه داوران میدون با مردم ازطریق سامانه 162 انجام شد.

نوشته شده توسط: میدون

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi