نفس تنگیِ کسب و کارها در هوای آلوده!

 


دکتر جلال دهنوی؛ استادیار و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در رابطه با تاثیر آلودگی هوا بر شرایط کسب و کارها می گوید.

آلودگی هوا؛ معضل تکراری هر زمستان ایران که معمولا با اعمال سیاست های بسیار بسیار کارآمدی همچون (بروید دعا کنید باران بیاید) رفع و رجوع می شود. اما مثل همیشه، این مردم و صاحبان کسب و کار هستند که باید هزینه این حجم از بی تدبیری مدیران را بدهند. جلال دهنوی، استاد دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا با اشاره به اینکه یکی از اصلی ترین علل افزایش مصرف سوخت در سال جاری، افزایش مصرف خانگی است، در رابطه با راه برون رفت از این معظل توضیح می دهد.

برنامه ریزی؛ راه شکست غول آلودگی

برای حل مشکل آلودگی باید یک دید بلندمدت داشت؛ نمی شود که هرسال دعا و نیایش کنیم بارندگی زیاد باشد تا مردم بتوانند نفس بکشند و در کارشان متضرر نشوند. راهکار هم بسیار ساده است؛ مسئولین باید ابتدا یک بررسی جامع و کامل از علل و ریشه های آلودگی انجام دهند، سپس با یک برنامه ریزی بلندمدت برای حل آن اقدام کنند.

اثر مستقیم و غیرمستقیم؛ سوغات غبار

وی در ادامه و در رابطه با اثرات آلودگی هوا بر کسب و کارها گفت: اثرات آلودگی هوا دو نوع است؛ یکی مستقیم و یکی غیرمستقیم. اثرات مستقیم می شود همین تعطیلی نیروگاه ها و کارخانه هایی که میزان تولید آلاینده شان بسیار زیاد است که اینها عمدتا چند روز تعطیل می شوند و بعداز آرام شدن اوضاع دوباره بازگشایی می شوند. آنچه که مهمتراست تاثیر غیرمستقیم آلودگی هواست؛ تاثیری که روی پیک موتوری ها، کسبه بازار، مشاغل خدماتی و... می گذارد آن هم با مواردی هچون بیماری های تنفسی، مرگ و میر و تعطیلی های بی حساب که معاش افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

آلودگی چه هزینه هایی را به دولت تحمیل می کند؟

جلال دهنوی، کارشناس اقتصاد انرژی، در رابطه با هزینه اقتصادی که آلودگی هوا روی دست دولت می گذارد (تنها در شهر تهران، به دلیل آلودگی هوا روزانه 7 میلیون دلار هزینه می شود) نیز اشاره کرد: هزینه ها هم به دو نوع مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می شود. هزینه های مستقیم شامل هزینه هایی است که دولت موظف است به دلیل تعطیلی ها متحمل شود؛ توقف تولید، پرداخت حقوق و مزایای کارمندانی که سرکار نمی آیند و.... هزینه های غیرمستقیم نیز مواردی همچون افزایش بستری بیمارستان ها، مرگ و میرها و... است. متاسفانه تاکنون سیاست و اقدام جدی از سمت دولت برای حل این بحران و کاهش هزینه های مادی و معنوی آن ندیدیم و احتمالا با این روند هم نخواهیم دید...

تدبیر؛ مطالبه کارآفرینان نفس بریده

امسال سناریوی جدیدی برای آلودگی هوا مطرح شده؛ مازوت (نوعی نفت کوره که از کیفیت پایینی برخوردار است). سوختی که به عقیده برخی کارشناسان به دلیل قیمت پایین تر نسبت به گازوئیل در مراکز صنعتی و مصارف خانگی مورداستفاده قرار گرفته البته بسیاری از مدیران همچون مدیران نیروگاه های اطراف قم و تهران مازوت سوزی را تکذیب و بسیاری مدیران دیگر همچون وزیر نفت آنرا تایید کردند.  

فارغ از اینکه چه چیزی موجب آلودگی هوا شده، آنچه که برای مردم مهم است چگونگی سیاستگذاری مدیران در این رابطه و تلاش برای عدم تکرار و تداوم آن است. تعطیلی مراکز صنعتی و کسب و کارهای خدماتی، کشاورزی و... که هرساله و بدون کوچکترین تغییری اتخاذ می شود، به موضوعی جدی و لاینحل برای کارآفرینان تبدیل شده؛ کارآفرینان و کسبه ای که با زحمت و بدون هیچ حمایتی از طوفان های اقتصادی کشور همچون کرونا عبور می کنند اما در فصل زمستان به سد محکمی همچون آلودگی هوا برخورد می کنند و نفسشان بریده می شود... نفسی که می تواند به راحتی با آن 7 میلیارد دلار تازه شود، تنها مدیریت می خواهد و تدبیر!

نوشته شده توسط: میدون

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi