ایلام| از کاشت مین تا برداشت خوشه انگور

 


در حوالی نقطه صفر مرزی استان ایلام منطقه‌ای به عنوان " دشتلگ" قرار داد، سرزمینی تفتیده و گرم که با همت و تلاش مردمانش تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد.

به گزارش «میدون»، " دشتلگ" زمانی خط مقدم جبهه در دوران دفاع مقدس برای مقابله با دشمنان بعثی بود و مردمان این دیار در این نقطه از کیان ایران اسلامی با دستانی خالی دفاع و صیانت کردند.

اما پس از اتمام جنگ تحمیلی و با تلاش مردمان سختکوش این دیار و تلاش شبانه‌روزی مسؤولان" دشتلگ" راه آبادانی و پیشرفت را در پیش گرفته است.

یکی از مردمان این منطقه می‌گوید: در سال‌های دور این منطقه خط مقدم جبهه نبرد بود و این منطقه از سوی دشمن بعثی مین‌گذاری شده بود.

علی می‌افزاید: منطقه " دشتلگ" مملو بود از اداوت جنگی و مین‌های به جا مانده از دوران دفاع مقدس و بقایای مواد منفجره که هر از گاهی عده‌ای از هموطنانمان را مجروح و یا شهید می‌کرد.

وی ادامه داد: خوشبختانه با تلاش دولت ضایعات جنگی در منطقه دشتلگ جمع آوری شد و اکنون این منطقه به طور کامل پاکسازی شده است.

یکی دیگر از مردمان این دیار سرافرازی می‌گوید: با تلاش جهاد کشاورزی و با پرداخت تسهیلات بانکی به افراد متقاضی تحولی در منطقه پدید آمده است.

محمدیار می‌افزاید: اکنون منطقه " دشتلگ" به بخش مهمی از قطب کشاورزی استان ایلام تبدیل شده و خوشبختانه بازار خوبی را هم به دست آورده است.

وی ادامه داد: اکنون سایت " دشتلگ" در بین کشاورزان و بازاریان معروف بوده و محصولات زراعی و باغی مطلوبی را روانه بازار مصرف می‌کند.

محمدیار اضافه کرد: 68 هکتار از " دشتلگ" در قالب سایتی به باغ انگور تبدیل شده است و عملیات اجرایی این سایت در سال 84 آغاز شده است.

یکی دیگر از باغداران منطقه "دشتلگ‌" گفت: سالانه بین 15 تا 20 تن انگور از سایت " دشتلگ" برداشت می‌کنیم و در طول سال به طور مستقیم و غیر مستقیم 60 نفر در این منطقه شاغل هستند.

مراد می‌افزاید: از مسؤولان انتظار داریم برای توسعه باغات انگور به کمک باغداران بشتابند تا بتوانیم مابقی اراضی منطقه را آباد کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر 10 هکتار زمین شیبدار دیگر در منطقه باید باقی مانده است در صورتیکه اگر مسؤولان تسهیلاتی را در اختیار ما قرار دهند این اراضی را به کشت انواع باغات تبدیل خواهیم کرد.

یکی از نقاط مهم این طرح احیای اراضی کم‌بازده بوده که با تلاش مردم منطقه و مسؤولان امر این امر محقق شده و بازار مطلوبی را نیز به دست اورده است.

بیشتر اراضی منطقه "دشتلگ" شیبدار بوده که برای زراعت مطلوب نبوده که با همت مردم و مسؤولان استان ایلام به باغات انگور تبدیل شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام در این باره گفت: با توجه به اجرای سیستم آبیاری نوین در منطقه "دشتلگ" انتظار می‌رود دراینده نزدیک حدود 600 هکتار به باغات منطقه "دشتلگ" میمک اضافه شود.

سید محمد تراب میری افزود: پیش‌بینی می‌شود در سال زراعی جاری 400 تن انگور از باغات "دشتلگ" برداشت شود.

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi