لِه شدن تولید و سرمایه گذاری زیر چرخ های بی رحم بودجه 1400

 


حجت الله عبدالملکی: بودجه 1400، بودجه ای به شدت نفتی و استقراضی است که تولید و سرمایه گذاری را به بدترین شکل ممکن تحت تاثیر قرار خواهد داد و ازنظرمن، کاملا رد است!

یک خانواده روستایی را درنظر بگیرید که در سال، دخلشان 60 میلیون و خرجشان 120 میلیون تومان است. وقتی از سرپرست این خانواده سوال می کنیم که چگونه دخل خود را تامین می کنی؟ می گوید 60 میلیون آن را با کشاورزی و دامداری و کارهایی که در آن مهارت دارم و 60 میلیون دیگر را با قرض گرفتن و فروش یکی از زمین هایم تامین می کنم و سال را می گذرانم. این خانواده، مثالی است که دکتر حجت الله عبدالملکی، معاون اشتغال سازمان کمیته امداد و یکی از داوران فعلی برنامه کارآفرینی میدون، برای فهم بهتر و آسانتر کلیات لایحه بودجه 1400 عنوان کرد. وی درادامه توضیح داد: شرایط بودجه سال 1400 دقیقا شبیه شرایط این خانواده است؛ بودجه جاری کشور تقریبا 630 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده که قرار است 310 هزار میلیارد تومان آن از محل درآمدهای جاری و مالیات و مابقی از محل فروش سرمایه (120 هزار میلیارد) و استقراض (200 هزار میلیارد تومان) تامین شود. این مدل بودجه ریزی نه تنها منطقی و قابل قبول نیست بلکه کاملا با معیارهای اقتصادمقاومتی در تضاد است.

حتما بخوانید: اقتصاد مقاومتی و بهبود تولید و فضای کسب و کار

جایگاه کارآفرینی و رونق فضای کسب و کار در کلیات لایحه بودجه اولین سال قرن 15

این اقتصاددان و تحلیل گر اقتصاد مقاومتی سی و نه ساله، در رابطه با چگونگی حمایت از کارآفرینی و رونق تولید اینگونه توضیح داد:

اساسا کارآفرینی و رونق تولید آنچنان در کلیات بودجه 1400 محسوس و صریح نیست؛ اما آنچه که به خوبی در این سند دیده می شود، نفتی بودن و استقراضی بودن است؛ نفت یعنی ضد تولید و استقراض یعنی ضد سرمایه گذاری... وقتی می خواهیم اوراق بهادار را به مردم بفروشیم، یعنی قصد داریم نقدینگی سرگردان را از میان آنان جمع آوری و پس از مدتی مجددا به آنها بازگردانیم. طبیعتا برای تشویق مردم به خرید این اوراق، باید نرخ بالا و جذابی توسط دولت پیشنهاد شود درنتیجه سرمایه گذار وقتی می بیند با خرید این اوراق می تواند سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاری در تولید کسب کند (آن هم بدون تحمل دردسر های متعدد و متنوع ورود به دنیای کارآفرینی) از سرمایه گذاری در تولید منصرف می شود. حال اگر بخواهیم لایحه بودجه سال 1400 را از دریچه نفتی بودن نیز بررسی کنیم، باید بگویم هرچه تاکید بر نفت و درآمدهای نفتی افزایش یابد، تاکید بر رونق تولید و کارآفرینی کاهش خواهد یافت.  

از سوی دیگر کلیات این لایحه به شدت تورم زاست شرایط تورمی نیز عمدتا موجب رکود می شود. در این شرایط قیمت دارایی های سرمایه ای همچون ملک، ارز خارجی (دلار) و طلا افزایش می یابد درنتیجه تولیدکنندگان و صاحبان کسب و کار، ترجیح می دهند بخشی از سرمایه در گردش خود را تبدیل به این دارایی ها کنند. پس از این منظر نیز می توان بودجه سال آینده را ضد سرمایه گذاری و رونق تولید دانست.

حتما بخوانید: بررسی دو مانع بزرگ فضای کسب و کار

گردنه حیران مجلس انقلابی؛ رد یا تایید بودجه 1400  

در جلسه بعدازظهر روز سه‌شنبه نهم دی ماه، کلیات بودجه 1400 در کمیسیون تلفیق بودجه خانه ملت، با 19 رای مخالف و 23 رای موافق به تصویب رسید و وارد مرحله بعد یعنی بررسی جزئیات شد. معاون اشتغال کیمته امداد، ضمن ابراز گله مندی از عدم تخصیص یک ریال از بودجه سالانه به این سازمان، در رابطه با احتمال رد یا عدم رد کلیات بودجه توسط مجلس شورای اسلامی نیز چنین گفت:

عده ای معتقدند که اگر لایحه بودجه به دولت باز گردد، چیزی جز یک یا دو ماه معطلی عاید کشور نمی شود، چراکه دولت سندی بهتر از لایحه حال حاضر تحویل مجلس نخواهد داد. من نیز با این عقیده موافقم و نظر برخی کارشناسان مبنی بر تصویب کلیات و انجام اصلاحات توسط خود مجلسی ها را می پذیرم؛ اما به شرط آنکه اصلاحات، اساسی و جدی باشد والا با شرایط فعلی، بودجه سال آینده کاملا رد است. هرچند که اگر اصلاحات، از میزان مشخصی بیشتر شود، ممکن است از سمت شورای نگهبان به مشکلاتی برخورد کنیم؛ اما به هر صورت توصیه اکید من به دولت، داشتن نهایت همکاری با مجلس برای اصلاح لایحه بودجه سال 1400 است.  

افزایش وابستگی به نفت و بیگانگان؛ اصلی ترین تضاد بودجه 1400 با اقتصادمقاومتی

دکتر عبدالملکی که عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) نیز هست، معتقد است نه تنها در کلیات بودجه 1400 ردپایی از رونق تولید و جذابیت فضای کسب و کار دیده نمی شود؛ بلکه وابستگی بیشتر کشور به درآمدهای نفتی و از آن فاجعه بار تر، افزایش وابستگی به بیگانگان (سیگنالی تلویحی به طرف های غربی و آمریکایی برای مذاکره و سازش) اصلی ترین نکات موجود در این لایحه است که با متن سند بالادستی اقتصادمقاومتی حدودا 8 ساله (سند اقتصاد مقاومتی در سال 3392 توسط مقام معظم رهبری به دولت ابلاغ شد) در تضاد آشکار است.  وی دلیل این نظر خود را اینگونه بیان کرد:  

بعنوان مثال اگر در این لایحه برروی گسترش پایه های مالیاتی تاکید می شد، خود به خود حرکت به سمت سرمایه گذاری بیشتر در تولید و بهبود فضای کسب و کار و کارآفرینی، اتفاق می افتاد؛ چراکه برای محقق شدن درآمدهای مالیاتی، باید تولید بیشتر اتفاق افتد و لاجرم برای داشتن تولید بیشتر نیز باید کوچکترین موانع تولید برطرف گردد. درمقابل اما، اگر بودجه کشور با درنظر گرفتن مواردی همچون استقراض و درآمدهای نفتی پیش بینی شود، دولت ضرورت چندانی برای کاهش موانع تولید و سرمایه گذاری داخلی نمی بیند. این مطلب، اتفاقی است که دقیقا در لایحه بودجه اولین سال قرن 15 رخ داده....

نوشته شده توسط: نرگس صفوی

پست های مرتبط

نظرات (2)

avatar

هادی

یکشنبه 14 دی 1399

چون نون تو سازش نیست جونم ... از قدیم گفتن آب و گل آلود کن و ماهی بگیر .

avatar

شنبه 13 دی 1399

چرا نباید با آمریکا سازش کنیم ؟

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi