برای احداث گلخانه باید چه مجوزهایی بگیریم؟!

 


گلخانه نیز همچون هر کسب و کاری دیگری برای شروع نیاز به مجوزهای متفاوتی دارد که کارآفرین باید قبل از شروع، از آنها مطلع باشد.

گلخانه چیست؟

گلخانه یک فضای بسته و دارای چارچوب معین است که گلخانه می توان در آن، فارغ از موقعیت جغرافیایی و اقلیم آب و هوایی، کشت هرنوع گیاهی را انجام داد؛ زیرا شرایط داخلی کاملا تحت کنترل کشاورز است. برای راه اندازی گلخانه باید چند مرحله را پشت سر گذاشته شود که اولین گام آن دریافت مجوز از جهاد کشاورزی است. برای دریافت مجوز، سازه باید آماده و تجهیزات گلخانه نیز تکمیل باشد. (تجهیزات بیشتر مربوط به مسئله کنترل دما و آب رسانی گلخانه است.)

چه گلخانه ای مجوز می گیرد؟

جهت گلخانه بسیار مهم است؛ برای دریافت نور و سایه به میزان کافی باید در یک جهت و منطقه مناسب واقع شده باشد. در عرض های جغرافیایی پایین تر از چهل درجه، گلخانه ها در جهت شمالی به جنوبی و در عرض های بالاتر از چهل درجه بایستی در جهت شرقی به غربی احداث شوند.

حداقل مساحت زمین مورد نیاز 4000 متر مربع است که باید حداکثر 80% آن به امر ساخت گلخانه و پرورش محصول اختصاص یابد. حداقل مساحت سطح زیر کشت نیز بر حسب شرایط 5000_3000 متر مربع است.

حتما بخوانید: مجوز کسب و کار

مراحل اخذ پروانه تاسیس

 1. ارائه درخواست کتبی برای اخداث گلخانه
 2. ارسال اصل فرم طرح احداث گلخانه
 3. ارسال تصویر مدارک مالکیت زمین که شامل موارد ذیل است:

الف) سند رسمی یا قولنامه محضری (یا عادی) که امضای شورای شهر را داشته باشد.

ب) اجاره نامه رسمی یا عادی که داشتن امضای شورای شهر پای آن لازم است؛ ضمنا تصویر سند یا قولنامه نیز باید ضمیمه مدارک شود.

 1. ارسال تصویر مدارک مربوط به تامین آب که شامل موارد ذیل است:

الف) چاه: تصویر پروانه بهره برداری چاه که میزان حق آن به شخص قید شده باشد و به امضای شورای شهر رسیده باشد. (اگر پروانه به نام شخص است نیازی به امضا نیست.)

ب) قنات یا چشمه: گواهی میزان حق آبه با امضای شورای شهر

ج) کانال یا رودخانه

 1. ارسال نتیجه آزمون آب و خاک از ارگانهای معتبر
 2. نقشه زمین و سازه گلخانه که در آن اندازه موقعیت سازه مشخص باشد
 3. کپی مدارک تحصیلی کارشناس یا افراد درنظرگرفته شده برای اداره گلخانه
 4. مدارک احراز هویت متقاضیان حقیقی و حقوقی
 5. اصل فرم بازدید کارشناس زمین و اظهارنظر او
 6. تعهد محضری مبنی بر حفظ کاربری اراضی و رعایت اصول و ضوابط

حتما بخوانید: از جواز تاسیس تا پروانه بهره برداری...

مراحل صدور پروانه بهره برداری

 1. مراجعه متقاضی به سازمان و ارائه درخواست کتبی
 2. ارائه اصل پروانه تاسیس
 3. بازدید کارشناسس از محل اجرای طرح موردنظر
 4. ارسال نامه و مدارک به مدیریت باغبانی جهاد از طریق پست
 5. بازدید کارشناس مدیریت باغبانی استان
 6. پس از بازرسی کارشناس استان و تایید مدارک تکمیل بودن آنها، مجوز صادر می شود. ضمنا مدت اعتبار این پروانه 2 سال مي باشد كه پس از انقضاء فاقد اعتبار بوده و ضروري است نسبت به تمديد آن اقدام شود.

گیاهان زینتی، زعفران، فیسالیس، آلوئه ورا، سبزی، خیار، گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای ازجمله محصولاتی هستند که می توان آنها را، در هر استانی از ایران، در محیط گلخانه پرورش داد و به فروش رساند؛ اما قبل از شروع هرکدام از این کسب و کارها، باید از کارآفرینان کهنه کاری که در این حوزه ها دارای تجربه و مهارت هستند مشورت گرفت؛ افرادی همچون متخصصین کلینیک مشاوره سایت میدون.

نوشته شده توسط: هدیه لاچینی

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi