باز شدن گره کور اقتصاد ایران به دست بایدن

 


سرانجام پس از گذشت حدود یک انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، بایدن بعنوان رئیس جمهور این کشور معرفی شد؛ فردی که بسیاری منتظر انتخاب شدن او برای بازگشت به برجام و بهبود شرایط اقتصادی کشور بوده و هستند...

پس از کش و قوس های فراوان و دادو بیدادهای هرروز ترامپ، بالاخره در روز دوشنبه 24 آذر، جو رابینت بایدن 78 ساله بعنوان چهل و ششمین رئیس جمهور آمریکا معرفی شد. فردی متعلق به حزب دموکرات که بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی در جهان معتقدند می تواند دنباله روی خوبی برای اوباما باشد (خصوصا در مسائل سیاست خارجی) و عقلانیت و آرامش را به جامعه جهانی و ایران بازگرداند؛ بله ایران. حتی برخی مقامات بلندپایه کشوری نیز تلویحا اعلام کرده و می کنند که برای بهبود مسائل گوناگون در کشور خصوصا مسائل اقتصادی، منتظر انتخاب بایدن هستیم؛ چراکه او به برجام باز می گردد و می تواند موجب گشایش اقتصادی شود. شاید به همین دلیل است که مقام سوم (در بین ده کشور) را در زمینه پیگیری نتیجه انتخابات آمریکا کسب کردیم. حال فارغ از اینکه بایدن به برجام باز خواهد گشت یا خیر، سوال کلیدی اینجاست که چرا آسایش و رفاه مردم ایران باید در دستان رئیس جمهور کشور دیگر و یا تحولات سیاسی خارج از مرزها باشد؟

اقتصادمقاومتی، سندی بالادستی که از سوی رهبر انقلاب در تاریخ ۲۹ بهمن ماه ۱۳۹۲ به دولت ابلاغ شد. در متن ابلاغیه این سند آمده: پیروی از الگوی علمی و بومی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی، عامل شکست و عقب نشینی دشمن در جنگ تحمیلی اقتصادی علیه ملت ایران خواهد شد، همچنین اقتصادمقاومتی خواهد توانست در بحران‌های رو به افزایش جهانی، الگویی الهام‌بخش از نظام اقتصادی اسلام را عینیت بخشد و زمینه و فرصت مناسب را برای نقش آفرینی مردم و فعالان اقتصادی در تحقق حماسه اقتصادی فراهم کند.

حتما بخو.انید: اقتصاد مقاومتی و بهبود تولید و فضای کسب و کار

این متن که گزیده ای از متن ابلاغی است، بر جنگ اقتصادی تاکید کرده و اقتصادمقاومتی که به معنای مقاوم سازی اقتصاد در برابر تهدیدهای خارجی و استفاده حداکثری از توان داخلی است را بعنوان راه حل برون رفت عنوان کرده؛ اما امروز و پس از گذشت قریب به هفت سال از ابلاغ این سند، حال فضای کسب و کار کشور چگونه است؟ آیا در برابر حملات دشمن مقاوم تر شده؟

برای پاسخ به این سوال کافی است سری به شهرک های صنعتی بزنید یا به بازار بزرگ تهران بروید و یا از بازار فرش قم یا کارخانه های کاشی و سرامیک یزد یا کارخانه های تولید قند و لوازم خانگی و... دیدن کنید. در این دیدار با کارآفرینان بسیاری مواجه خواهید شد که در کارخانه یا کارگاه تعطیل شده شان نشستند. اگر پای صحبتشان بنشینید از دلایل ورشکستگی شان می گویند و رونق از دست رفته بازار؛ از اینکه نتوانستند با اجناس وارداتی رقابت کنند، دلار و نوسانات شبانه روزی آن نفس کسب و کارشان را بریده و.... بعبارت دیگر اقتصاد ایران نه تنها مقاوم تر نشده بلکه تبدیل به اقتصادی وابسته و بسیار شکننده شده که با کوچکترین تحرکات بین المللی متزلزل می شود چه رسد به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا که اتفاقی بسیار بزرگ و تعیین کننده است!

مقصود این نیست که تحریم ها بر فضای کسب و کار تاثیر نداشته و یا اقدامات بین المللی کشورهای قدرتمند اقتصادی همچون آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا نباید هیچگونه تاثیری بر جهان و ایران داشته باشد؛ اما سخن آن است که ما برای اقتصاد خودمان چه کردیم؟ بدون درنظر گرفتن تهدیدات خارجی و بین المللی، ما برای پیاده سازی اقتصادمقاومتی یا سند تحول الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یا سندهای توسعه پنجم و ششم و... کوشیدیم یا تنها به ایجاد یک ستاد با این عناوین دل خوش کردیم؟ لایحه بودجه 1400 مثالی عینی برای تلاش در جهت مقاوم سازی اقتصاد و فضای کسب و کار است.

مقاوم سازی اقتصاد یعنی حمایت از تولیدکننده داخلی، حمایت همه جانبه از جوانان با انگیزه و کارآفرین، یعنی برنامه ریزی بودجه بر مبنای مزیت های کشاورزی، دامداری، گردشگری، جغرافیایی، انسانی و... نه بر مبنای نفتی که امسال توانستیم تنها روزی 600 تا 700 هزار بشکه از آن را بفروشیم (به گفته معاون سازمان برنامه و بودجه) آن هم به دلیل وجود تحریم های متنوع و اتفاقاتی همچون کرونا. جالب است بدانید که میزان فروش نفت در لایحه 1400 که به تازگی و زودتر از موعد مقرر به مجلس تقدیم شد، روزانه 2.3 میلیون بشکه نفت درنظر گرفته شده که به اعتقاد بسیاری از فعالین اقتصادی، در خوشبینانه ترین حالت و با احتساب برداشتن تحریم ها و بازگشت روابط ایران و آمریکا به ریل برجام نیز قابل تامین نیست. بعبارت بهتر گویی دولت بودجه سال آینده را طوری بسته که بایدن به محض ورود به کاخ سفید به برجام باز می گردد و ما نه تنها می توانیم پول های بلوکه شده خود در بانک های خارجی را پس بگیریم بلکه توانیم به خریدارانی که درحال حاضر عملا آنها را از دست دادیم مجددا نفت بفروشیم. درحقیقت گره کور فضای کسب و کارمان با دستان بایدن و امضای بازگشت به برجام باز خواهد شد نه با ایجاد عزم جدی تر برای اجرای سندهایی همچون اقتصادمقاومتی. فراموش نکنیم که مطمئنا عزمی راسخ برای پیشرفت اقتصاد کشور در تمام مسئولین کشوری وجود دارد اما به نظر می رسد به تلاش و کوششی چندین برابری برای محسوس شدن این دغدغه آنها در بین مردم و کارآفرینان نیاز است...  

حتما بخوانید: نفتکش صادرات نفتی ایران به گل نشسته؟

گره کور اقتصاد ایران که درصورت تایید لایحه بودجه کور تر نیز خواهد شد (به دلیل تورم زا بودن و کسری بودجه) به دست کارآفرینانی باز خواهد شد که قلبشان برای پیشرفت و آبادانی کشورشان می تپد؛ اما به دلیل نبود کوچکترین سیستم های حمایتی یا تن به ورشکستگی می دهند یا برای سرپا ماندن مجبورند تعداد زیادی از نیروی کار خود را اخراج کنند و با حداقل ظرفیت مشغول تولید باشند.  

نوشته شده توسط: میدون

پست های مرتبط

نظرات (0)

ثبت نظر جدید

به «میدون» خوش اومدین!
ما در «میدون» تمام تلاش خودمون رو کردیم تا سطح درآمدی تون بالاتر بره. برای رسیدن به این هدف، کلی کار تحقیقاتی تو کل کشور انجام دادیم و با یک روش تحقیق کاملا علمی و مبتی بر واقعیت های منطقه ای مزیت های شغلی سراسر کشور رو مشخص کردیم.
شما با شرکت در «آزمون مسیریابی شغلی» می تونید شناخت بهتری از استعدادهای شغلی و کاری خودتون برسین؛ بعد از اون با مراجعه به «دوره های آموزشی» و فراگیری چهار مهارت مدیریت بازار، مدیریت مالی، مدیریت ریسک و مدیریت عملیاتی در هر کسب و کار شناخت بهتری برای تصمیم گیری ورود به اون کار و پیدا می کنید.
بخش «نیازمندی ها» به شما کمک می کنه تا ملزومات و سرمایه مورد نیازتون برای شروع یا ادامه کسب و کار رو با استفاده از ظرفیت های مردمی پیدا کنید وهمه جوره مهیا راه اندازی کسب وکارتون بشین.
یادتون باشه با استفاده از تجربیات مشاورین خبره در حوزه مورد نظرتون از طریق « کلینیک مشاوره» ریسک شکست تو کارتون و کم خواهید کرد.
«میدون» از ابتدا تا رسیدن به موفقیت، همراهتان خواهد بود.


logo-samandehi